„Wszędzie, gdzie zostają ślady” | Otwarta Scena IT

Tue, 16 Jun, 2026 at 07:00 pm UTC+02:00

Jazdów 1, 00-467 Warsaw, Poland | Warsaw

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Publisher/HostInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
\u201eWsz\u0119dzie, gdzie zostaj\u0105 \u015blady\u201d | Otwarta Scena IT
Advertisement
Instytut Teatralny zaprasza 16 czerwca o godz. 19:00 na czytanie performatywne „Wszędzie, gdzie zostają ślady” w reżyserii Bazheny Shamovich. Bilety w cenie 40 zł dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie biletomat.pl.

„Wszędzie, gdzie zostają ślady” — to rozważanie dramaturżki Marii Białkowicz o pamięci, traumie i zapomnieniu, o tym, jak (i czy w ogóle da się) zachowywać wspomnienia o przemocy. W centrum uwagi nie jest tylko osobista historia bohaterki, lecz także pamięć zbiorowa, która stopniowo się rozmywa pod presją strachu, propagandy i codziennego pragnienia by „nie wtrącać się”.
Autorka porusza tematy szczególnie ostro brzmiące w białoruskim kontekście: przemoc i milczenie — zarówno dosłownie, jak i symbolicznie; doświadczenie, które nie poddaje się językowi; nieuchwytność tożsamości narodowej; zamienianie cudzej krzywdy w medialne widowisko; a także temat wewnętrznej kolonizacji i utraty własnego głosu.
Amnezja głównej bohaterki nie jest tu jedynie indywidualną cechą, lecz sposobem istnienia. Jej słowa „nie pamiętam” brzmią jak formuła samoobrony — ale jednocześnie jak metafora szerszego stanu, w którym znajduje się społeczeństwo, gdy traci łączność z własną historią, korzeniami i odpowiedzialnością.
Reżyserka Bazhena Shamovich świadomie skupiła się na warsztacie aktorskim: minimalizm środków i maksymalna ekspresja — cztery mocne prace aktorskie oraz znakomicie dobrany tekst, w wykonaniu aktorów Sviatlany Cimochinej, Alexa Saprykina, Maryii Piatrovich i Poliny Chabatarovej — brzmią na nowo. To czytanie performatywne nie próbuje zastąpić pełnoprawnej inscenizacji — przeciwnie, podkreśla samą naturę słowa i obecności, gdy wszystko opiera się na intonacji, pauzie, spojrzeniu i precyzyjnie odnalezionym rytmie. Aktorki i aktorzy nie „ilustrują” tekstu, lecz wchodzą z nim w żywą rozmowę: zmieniają role, głosy, tempa, jakby przekładając go z języka pisanego na język sceniczny. Dzięki temu znane sensy nabierają nieoczekiwanej pojemności, pojawiają się nowe akcenty i niuanse. Szczególnie wyraźnie odczuwalna jest praca z pauzą — milczenie brzmi tu równie mocno, jak słowa.
W przedstawieniu jest sporo humoru, ale nie rozładowuje on napięcia — raczej je podkreśla: śmiech pojawia się jako reakcja na ból, jako sposób wytrzymania tego, co powiedziane i usłyszane. Ten humor jest precyzyjny, czasem niemal niezręczny, a więc jeszcze trafniejszy. W efekcie otrzymujemy skoncentrowaną, niemal ascetyczną formę, w której nic nie odciąga od najważniejszego — od spotkania widza z tekstem poprzez aktora. I właśnie w tej prostocie czytanie sceniczne odsłania swoją siłę: nie narzuca interpretacji, ale uparcie zaprasza, by słuchać i wsłuchiwać się.
W tekście przeplatają się różne warstwy kulturowe i językowe — białoruska, ukraińska, żydowska i polska. Ujawniają się one poprzez język, folklor, humor, pieśni, tworząc złożoną tkaninę pamięci. I z tego przeplatania rodzi się kluczowe pytanie: kim jesteśmy — i czyje ślady tak naprawdę nosimy w sobie.
🎭 „Wszędzie, gdzie zostają ślady” | Otwarta Scena IT
autorka tekstu: Ksenia Kniażewa
autorka dramatu: Maryja Bialkovich
reżyseria: Bazhena Shamovich
obsada: Sviatlana Cimochina, Alex Saprykin, Maryia Piatrovich i Polina Chabatarova
tłumaczenie na język polski: Agnieszka Sowińska
czas trwania: 75 minut (bez przerwy)
Czytanie odbędzie się głównie w języku białoruskim. Na scenie wybrzmi także język ukraiński i hebrajski. Napisy po polsku.
Czytanie powstało na festiwalu-konkursie współczesnej białoruskiej dramaturgii DRAMATYZACJA.
🟣 OTWARTA SCENA INSTYTUTU TEATRALNEGO
Projekt powstał z myślą o egalitarności, różnorodności i dialogu. To wyraz naszej troski o środowisko teatralne. Mamy nadzieję, że stanie się ona miejscem wymiany myśli, spotkań i współdziałania – otwartym na głosy, których nie słychać w innych instytucjach. W ramach projektu Instytut Teatralny bezpłatnie udostępnia swoją salę teatralną na organizację wybranych niekomercyjnych wydarzeń otwartych i zamkniętych o charakterze teatralnym, środowiskowym.
Advertisement

Event Venue

Jazdów 1, 00-467 Warsaw, Poland, ulica Jazdów 1, 00-460 Śródmieście, Polska, Warsaw, Poland

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Warsaw

Enactus Poland National Competition 2026
Tue, 16 Jun at 09:00 am Enactus Poland National Competition 2026

Kinoteka PKiN

Playdate \u03bc\u03b5 \u0395\u03bb\u03bb\u03b7\u03bd\u03b9\u03ba\u03ac \u03b3\u03b9\u03b1 \u03bc\u03b9\u03ba\u03c1\u03ac \u03c0\u03b1\u03b9\u03b4\u03b9\u03ac
Tue, 16 Jun at 05:30 pm Playdate με Ελληνικά για μικρά παιδιά

Terminal Kultury Gocław - filia CPK

Tradycyjna sztuka pszczelarstwa ira\u0144skiego | wyk\u0142ad
Tue, 16 Jun at 06:00 pm Tradycyjna sztuka pszczelarstwa irańskiego | wykład

ul. Solec 24, 00-403 Warsaw, Poland

\ud83d\udc69\ud83c\udf39\ud83c\udf3f Botaniczne portrety
Tue, 16 Jun at 06:00 pm 👩🌹🌿 Botaniczne portrety

ZCeramika

Adam Sok\u00f3lski: Podwodne makro \/ Okiem Fotografa na Podskarbi\u0144skiej
Tue, 16 Jun at 06:30 pm Adam Sokólski: Podwodne makro / Okiem Fotografa na Podskarbińskiej

ul. Podskarbińska 2, 03-833 Grochów, Poland

Tanie \u017carty \u2013 Klub Komediowy testuje stand-up | [16.06]
Tue, 16 Jun at 07:15 pm Tanie żarty – Klub Komediowy testuje stand-up | [16.06]

Klub Komediowy

Silent Disco pod PKiN | Kinoteka x LOT Kino Letnie: W Stron\u0119 Zachodz\u0105cego S\u0142o\u0144ca
Tue, 16 Jun at 10:00 pm Silent Disco pod PKiN | Kinoteka x LOT Kino Letnie: W Stronę Zachodzącego Słońca

Plac Defilad 1 , 00-901 Warsaw, Poland

Rowerowe Mistrzostwa Warszawy Szk\u00f3\u0142 Podstawowych 2026
Wed, 17 Jun at 08:00 am Rowerowe Mistrzostwa Warszawy Szkół Podstawowych 2026

PGE Narodowy

Konkurs: Zarz\u0105dca Roku \u2013 Lider Rynku Nieruchomo\u015bci 2026
Wed, 17 Jun at 09:00 am Konkurs: Zarządca Roku – Lider Rynku Nieruchomości 2026

Sound Garden Hotel

ZIELE\u0143 MIEJSKA A SIEDLISKO \u2013 JAK PLANOWA\u0106 NASADZENIA, KT\u00d3RE DZIA\u0141AJ\u0104
Wed, 17 Jun at 10:00 am ZIELEŃ MIEJSKA A SIEDLISKO – JAK PLANOWAĆ NASADZENIA, KTÓRE DZIAŁAJĄ

biuro al. Jana Pawła II 80 lok. 71, 00-175 Warsaw, Poland

Warsaw is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Warsaw Events