Седмица на флейтата в НМА: 8–12 април

Tue, 08 Apr, 2025 at 10:00 am to Sat, 12 Apr, 2025 at 03:00 pm UTC+03:00

бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ № 94, 1505 Sofia, Bulgaria | Sofia

\u041d\u0430\u0446\u0438\u043e\u043d\u0430\u043b\u043d\u0430 \u043c\u0443\u0437\u0438\u043a\u0430\u043b\u043d\u0430 \u0430\u043a\u0430\u0434\u0435\u043c\u0438\u044f \
Publisher/HostНационална музикална академия "Проф. Панчо Владигеров"
\u0421\u0435\u0434\u043c\u0438\u0446\u0430 \u043d\u0430 \u0444\u043b\u0435\u0439\u0442\u0430\u0442\u0430 \u0432 \u041d\u041c\u0410: 8\u201312 \u0430\u043f\u0440\u0438\u043b СЕДМИЦА НА ФЛЕЙТАТА в НМА
8-12 април, 2025
Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ представя Седмица на флейтата, която ще се проведе от 8 до 12 април. В рамките на събитието ще се осъществят майсторски класове по флейта, водени от изявени професори от престижни университети, както и концерти.
👨‍🏫 Лектори:
Деян Гаврич (Dejan Gavrić) – Германия, Гизела Машайеки-Бер (Gisela Mashayekhi-Beer) – Австрия, Матийо́ Госи́-Ансла́н (Matthieu Gauci-Ancelin) – Франция, Петар Попович (Petar Popović) – Сърбия, Ренате Линортнер (Renate Linortner) – Австрия, Уршула Яник-Липинска (Urszula Janik-Lipińska) – Полша
📍 Място на провеждане: зала №48, бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ №94
⏳ График на майсторските класове:
🔹 8, 9, 10 април – от 10:00 до 19:00 ч.
🔹 11 и 12 април – от 10:00 до 15:00 ч.
👥 Участници:
✅ Активни участници – само редовни студенти на НМА
✅ Слушатели – всички желаещи, вход свободен
📩 Записване и допълнителна информация:
гл. ас. д-р Ива Любомирова – [email protected]

🎼 Концерти в рамките на Седмицата на флейтата:
📅 11 и 12 април
⏰ 18:00 ч.
📍 Концертна зала, бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ №94

Събитието се реализира в рамките на научноизследователския и художественотворчески проект на НМА „Майсторски класове по флейта и концерт на лекторите“, ръководен от гл. ас. д-р Ива Любомирова, и по програма „Еразъм+“.
🔥 Деян Гаврич (Dejan Gavrić) е роден в Белград през 1966 г. Започва да свири на флейта на 11 години и изнася първия си концерт едва година по-късно. От 1984 до 1988 г. учи във Факултета по музикални изкуства в Белград. След като получава стипендия да продължи образованието си във Folkwang Hochschule в Есен, той става студент на проф. Матиас Рютерс. Завършва с отличие през февруари 1991 г. Като студент получава първа награда на конкурса Folkwang-Hochschule, както и престижната Folkwang Награда за цялостните си творчески постижения.
През 1993 г., след като завършва следдипломното си обучение с отличие в същата институция, той става професор там.
Носител е на награди от различни международни конкурси, включително конкурса „Мария Казалс“ в Барселона (Maria Casals Competition) и италианския конкурс „Леонардо де Лоренцо“ във Виаджо (Leonardo De Lorenzo Competition).
По време на обучението си в Белград той се изявява като солист на Белградската филхармония и Симфоничния оркестър на Белградското радио и телевизия многократно.
Свирил е на фестивал BEMUS (Белград, Сърбия) и Summer Music Festival (Сплит, Хърватия), а също така е правил записи за Белградското радио и телевизия.
Ангажименти му като солист и оркестрант го отвеждат в Англия, Франция, Испания, Австрия, Италия, Германия, Япония и САЩ, включително участия на The Marlboro Music Festival и Hitzacker Musiktagen.
Солирал е в Театъра и Филхармоничния оркестър в Есен, в Neue Philharmonie Westfalen и във Филхрамоничния оркестър в Грац.
От 2002 г. Деян Гаврич е назначен като редовен професор по флейта в университета „Йоханес Гутенберг“ в Майнц, а от 2017 до 2021 г. е гост-професор в Националната музикална академия.

🔥 Гизела Машайеки-Бер (Gisela Mashayekhi-Beer) следва в Моцартеума в Залцбург (Австрия) от 1983 до 1985 г., като по време на обучението си посещава майсторски класове при Петер-Лукас Граф. Продължава образованието си при Волфганг Шулц в Университета за музика и сценични изкуства във Виена, където завършва с отличие през 1987 г.
Още по време на следването си става соло флейтист на Виенския камерен оркестър, а през 1988 г. – соло флейтист на Оркестъра на „Tonkünstler“ (Виена). През 1991 г. е назначена за асистент на Волфганг Шулц в Университета за музика и сценични изкуства във Виена.
Също през 1991 г. основава ансамбъла „Ensemble Wien 2001“ заедно с композитора Надер Машайеки и оттогава проявява силен интерес към съвременната музика. През 1993 г. работи като соло флейтист в оркестъра на Оперния театър в Цюрих (Швейцария), като същевременно продължава обучението си при Орел Николе.
От 1994 до 2011 г. е професор в частния университет „Антон Брукнер“ в Линц, където ръководи летни курсове и майсторски класове в Европа, Япония и САЩ. През 1995 г., заедно с перкусиониста Бернд Тюрнер, създава дуото „Double Image“, което разполага с богат репертоар от оригинални произведения, написани специално за тях.
Между 1997 и 2001 г. преподава камерна музика в Университета за музика и сценични изкуства във Виена, а от 2001 г. ръководи концертен клас в Института „Леонард Бърнстейн“ (от 2011 г. е старши преподавател там). От 2009 г. е професор в частния университет „Йозеф Хайдн“ в Айзенщат (Бургенланд).
Гизела Машайеки-Бер е носител на множество награди и отличия, като концертира в Европа, Япония и САЩ заедно с музиканти като Еманюел Паю, Ернст Ковацик, Волфганг Шулц, Хансйорг Шеленбергер, Хайнрих Шиф, Клеменс Хаген, Щефан Мендл, Мика Мори и други. Свири в оркестри като Виенския камерен оркестър, Камерата Залцбург, Klangforum Vienna, Konzertverein Vienna и Cappella Andrea Barca под диригентството на Андраш Шиф.
Творческата ѝ дейност е документирана в 12 солови и трио албума.
През 2016 г. получава сертификат за преподавател по йога и води курсове и семинари с фокус върху йога за музиканти.

🔥 Матийо́ Госи́-Ансла́н (Matthieu Gauci-Ancelin) е професор в Университета за музика и сценични изкуства в Грац, Австрия.
Кирил Петренко го назначава за соло флейтист на Komische Oper Berlin едва на 21-годишна възраст. По-късно заема същата позиция в Симфоничния оркестър на Шведското радио под диригентството на Даниел Хардинг. Често гостува като първи флейтист в Берлинската филхармония и свири с престижни ансамбли като Лондонския симфоничен оркестър, Мюнхенската филхармония, Камерния оркестър „Малер“, Оркестъра „Сайто Кинен“ и Фестивалния оркестър в Будапеща.
Роден в Париж, Матийо учи при Софи Шерьор и Венсан Люка в Консерваторията в Париж, след което продължава обучението си в Академията „Караян“ на Берлинската филхармония при Андреас Блау. През този период получава и безценни насоки от Еманюел Паю, който се превръща в един от неговите ментори.
Като солист е свирил с оркестри като Пражкия симфоничен оркестър, Deutsches Kammerorchester и Sinfonia Varsovia.
Страстен камерен музикант, Матийо има честта да свири заедно с изтъкнати артисти като Ларс Вогт, Елена Башкирова, Адам Лалум, Наталия Милщайн, Антон Бараховски, Александър Ситковецки, Лукас Масияс Наваро, Морис Бург, Мариел Нордман и Квартет „Модиляни“.
От 2017 до 2019 г. преподава и във Висшето училище за музика „Ханс Айслер“ в Берлин.
В рамките на CD/DVD продукция с Deutsche Grammophon записва концерт на Хендел за флейта и английски рог заедно с Албрехт Майер и Sinfonia Varsovia.

🔥 Петар Попович (Petar Popović) е асистент-преподавател по флейта в Академията за изкуства към Университета в Нови Сад, Сърбия.
Придобива бакалавърска степен в Академията за изкуства в Нови Сад под ръководството на проф. Лаура Левай Аксин. Продължава образованието си в Германия в Hochschule für Musik Mainz, където завършва двугодишна магистърска програма в класа на проф. Деян Гаврич, а след това и Konzertexamen в същия клас с най-високи отличия. Успоредно с това завършва двугодишна магистърска програма (Performance Klassik) в Hochschule Luzern-Musik в Швейцария при проф. Пирмин Грел. Защитава докторска степен в Университета в Нови Сад с докторски артистичен проект в областта на съвременната музика: „Нов знак за нов звук: Интерпретация на музикалната нотация на ** и XXI век – казуси с произведения на Пендерецки, Холигер и Фърнихоу“.
Финалист е на 8-ия Международен конкурс „Саверио Газелони“ в Италия, полуфиналист на Международния конкурс за флейта в Краков, лауреат на Международния конкурс „Петър Коньович“ в Белград, полуфиналист на Израелския международен конкурс за флейта, лауреат на конкурса „Тахир Куленович“ и носител на първи награди от Международния конкурс „Даворин Йенко“ в Белград.
От 2017 г. заема позицията на соло флейтист в Симфоничния оркестър на Радио Белград (RTS). Работил е като втори флейтист в Philharmonisches Staatsorchester Mainz в Германия, а след успешно прослушване заема същата позиция в Симфоничния оркестър Musikkollegium Winterthur в Швейцария. Изнасял е концерти с ансамбъла на Фестивалната академия в Люцерн, Симфоничния оркестър на Тиролските празненства, Deutsche Kammer-Virtuosen Berlin и Schweizer Jugend-Sinfonie-Orchester.
Сред престижните концертни зали, в които е свирил, са Elbphilharmonie Hamburg, Tonhalle Zurich, Kultur- und Kongresszentrum Luzern – KKL, Herkulessaal Munich, Festspielhaus Erl, Kultur Casino Bern, Liederhalle Stuttgart, Assembly House Norwich (Англия), Shanghai Oriental Art Center (Китай) и много други.
Като солист е свирил със Симфоничния оркестър на RTS, Симфоничния оркестър на Академията за изкуства в Нови Сад, Камерния оркестър на Hochschule für Musik Mainz и струнния оркестър „Камерата Нови Сад“. Изнасял е концерти и рецитали в Англия, Германия, Швейцария, Китай, Люксембург, Полша, Израел, Хърватия, Австрия, Унгария, Италия, ОАЕ, Босна и Херцеговина и Сърбия.
Провеждал е майсторски класове по флейта в Люксембург, Испания, Унгария, Хърватия, Черна гора и Босна и Херцеговина. Бил е част от организационния екип на Международния форум за флейта и пиано в Люксембург и е участвал в редица фестивали за съвременна музика в Люцерн, включително Akademie der zeitgenössischen Musik, Szenenwechsel, Exil als künstlerische Notwendigkeit и Eine Frage der Zeit.
Допълнително обогатява познанията си, посещавайки майсторски класове на изтъкнати солисти и педагози. По време на обучението си е стипендиант на няколко фондации: Deutschland-Stipendium, Stiftung Lyra Zürich, Hirschmann-Stiftung Luzern и „Доситея“ за обучение в чужбина.
Носител е на Наградата на Университета в Нови Сад за изключителни постижения в изкуството, както и на наградите „Мали Принц“ и „Узеир Хаджибейли“.
Свири на флейта Muramatsu, предоставена му от фондация „Érgata“ в Цюрих.

🔥 Ренате Линортнер (Renate Linortner) е родена в Бад Аусее (Щирия, Австрия) и започва уроци по флейта на седемгодишна възраст.
Още от най-ранните си години пеенето и изпълнението на традиционна австрийска народна музика са неразделна част от нейното ежедневие.
Рано става ясно, че тя се стреми към кариера като професионален музикант.
След години на редовни пътувания с влак между Бад Аусее и Виена за уроци по флейта с проф. Волфганг Шулц (бивш соло флейтист на Виенската филхармония), Ренате започва официалното си обучение по изпълнителско майсторство във Висшето училище за музика и сценични изкуства във Виена. Там тя учи отново при проф. Волфганг Шулц, както и при Ханс-Георг Шмайзер и Гизела Машайеки-Беер. Завършва с отличие и е удостоена с Награда за изключителни постижения, връчена ѝ от Елизабет Геерер.
След това получава следдипломна квалификация по музикална педагогика (при проф. Барбара Гислер-Хаазе), както и участие в курс по музикален и арт мениджмънт към Виенския музикален университет.
През 1995 г. Ренате е назначена като флейтист и пиколист в Оркестъра на Виенската народна опера, където по-късно става соло флейтист.
Преподава във Виенския музикален университет от 2010 г., а от 2019 г. е старши преподавател по пиколо. Тази позиция я мотивира да се специализира в пиколо, както и в други флейтови инструменти като алтова флейта и бас флейта.
Много от нейните студенти са спечелили престижни позиции за пиколо в водещи европейски оркестри, включително Щатскапеле Берлин, Оркестъра Брукнер в Линц, Радио симфоничния оркестър на Виена, Германската радио филхармония, Държавния оркестър Майнц, Филхармонията на Националния театър в Прага и други.
Ренате натрупва богат опит като редовен гост-изпълнител във Виенската държавна опера и Виенската филхармония, с които концертира по целия свят под диригентството на Зубин Мета, Рикардо Мути, Кристиан Тилеман, Жорж Претр, Николаус Харнонкур и Адам Фишер.
В продължение на години е соло флейтист в Симфоничния оркестър на Виенската народна опера и Виенския камерен оркестър.
Освен ангажиментите си като оркестров музикант, Ренате е активен и ентусиазиран камерен изпълнител. Свири редовно с ансамбли.
Ренате има дългогодишна страст към австрийската народна музика, което я води до провеждането на множество уъркшопи, майсторски класове и редовни изпълнения със собствени ансамбли.
С множество CD записи, които обхващат разнообразни музикални стилове – от класическа камерна музика до народна музика и кросоувър проекти.
Освен като изпълнител, Ренате е и запален композитор и аранжор на народна музика за флейта и ансамбли.
През 2024 г. е удостоена с престижната титла „Професор“, връчена ѝ лично от австрийския президент Александър ван дер Белен и Маг. Вернер Коглер.

🔥 Уршула Яник-Липинска (Urszula Janik-Lipińska) завършва Академията за музика в Лодз в класа на Антони Вежбински (диплом с отличие, 1984 г.). Благодарение на спечелена стипендия, усъвършенства уменията си в Парижката консерватория в класа на Ален Марион, както и в майсторски курсове в Ница (Ален Марион), Байройт (Милан Мунцлингер) и Душники (Ежи Мрожик).
Тя е лауреат на множество флейтови конкурси, сред които Националния конкурс за флейта във Влощковице (I награда и специална награда), както и международни конкурси в Анкона (Италия – IV награда), Кобе (Япония – финалистка на I конкурс) и Лайпциг (Германия – VI награда).
В периода 1984-2002 г. е първи флейтист и солист на оркестър „Синфония Варсовия“, а през 2007 г. заема същата позиция в Националната филхармония във Варшава.
Работила е с изтъкнати музиканти като Марта Аргерих, Чарлз Дютоа, Джеймс Голуей, Ирена Графенауер, Леополд Хагер, Миша Майски, Ален Марион, Ан-Софи Мутер, Кшищоф Пендерецки, Жан-Пиер Рампал, Мстислав Ростропович и Йехуди Менухин, под чието ръководство е изнасяла концерти както като солист, така и като камерен изпълнител.
Развива активна концертна дейност в Полша и по света. Дебютира като солист в Националната филхармония с „Symphony Concertante“ на Анджей Панофник.
Има множество записи за Полското радио и телевизия, както и CD издания.
Педагогическа дейност
Освен активната си концертна кариера, Уршула Яник-Липинска се посвещава и на преподаването.
2002-2014 г. – Преподава флейта в Академията за музика в Лодз
От 2013 г. – Професор в Музикалния университет „Фредерик Шопен“
2016-2018 г. – Заместник-декан на Факултета по инструментално изкуство
Тя е инициатор и артистичен директор на Флейтовия форум „Inspirations“ и води флейтови курсове и майсторски класове в Нови Сонч, Сарбинов, Супрашл, Варшава, Гданск, Калиш и други градове. Член е на журита на национални конкурси по флейта и камерна музика.
През 2010 г. изнася концерти и провежда майсторски класове по флейта на VIII Международен флейтов фестивал в Словения, редом с Петер-Лукас Граф и Еманюел Паю.
Отличия и признания
През 2022 г. е удостоена с Медала на министъра на културата и националното наследство „Gloria Artis“ за заслуги към полската култура.
Флейтистката е артистичен представител на YAMAHA.

🔥Гл. ас. д-р Ива Любомирова е родена в София. На седемгодишна възраст започва да учи флейта при изтъкнатата педагожка Стиляна Ставрева. Дебютира като солист на 14 години със Симфоничния оркестър на БНР. Международната ѝ кариера започва същата година с рецитал в Белград, Сърбия. В следващите години Ива Любомирова се утвърждава като един от най-изявените млади таланти на българската класическа музика, спечелвайки множество награди от национални и международни конкурси.
След дипломирането си в НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в класа по флейта на проф. Г. Спасов продължава обучението си в САЩ при проф. Дж. Уокър в Лос Анджелис и проф. Дж. Фелбер в Санта Барбара (Калифорния). По същото време печели пълна стипендия в Университета на Южен Илинойс (SIU) и първа награда на Флейтовата асоциация в Сейнт Луис за най-добро изпълнение на произведение от френски композитор (в класа на проф. С. Лорд).
През 2000 г. Ива Любомирова се завръща в Европа и продължава обучението си във Фолкванг Хохшуле в Есен (Германия) в класа по флейта на проф. Г. От. През 2001 г. става носител на първа награда и престижната стипендия „Бруно Шулер“ в Цюрих. През 2002 г. се дипломира в Музикалната академия Винтертур - Цюрих (Швейцария) в класа по флейта на проф. Г. Румпел и в класа по пиколо на проф. Дж. Росе. В годините участва в майсторски класове на водещи световни флейтисти като А. Адорян, Е. Паю, П. Галоа, Р. Уин, Ф. Берно и др.
Ива Любомирова концертира като солист с различни камерни и симфонични оркестри в Европа, Северна и Латинска Америка. На двадесетгодишна възраст става първи флейтист в Симфоничния оркестър на Монтерей (Мексико). Била е първи флейтист на Младежката европейска филхармония (Германия), Нов симфоничен оркестър (София), Амадеус оркестър (София), Симфониета – София и Софийски фестивален оркестър. Тя е редовен участник в международни музикални фестивали.
След успешно издържан конкурс през 2005 г. Ива Любомирова става преподавател по флейта в НМУ „Любомир Пипков“. От 2019 г. е хоноруван преподавател, от 2020 г. – щатен асистент, а от 2022 г. – главен асистент в Инструменталния факултет, катедра „Духови и ударни инструменти“ на НМА „Проф. Панчо Владигеров“.
В периода от 2005 г. досега тя е получила индивидуални награди за педагогическа дейност, както и множество отличия за свои ученици и студенти, участвали в международни и национални конкурси. Педагогическите ѝ постижения включват и работата ѝ като асистент на световноизвестния флейтист проф. Деян Гаврич.
Ива Любомирова води майсторски класове и е редовен член на журита на международни и национални конкурси в Европа и Азия, сред които: МК „Даворин Йенко“ (Белград, Сърбия), МК „Полихимния“ (Скопие, Северна Македония), МК „Теобалд Бьом“ (Мюнхен, Германия) и други.

Event Venue

бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ № 94, 1505 Sofia, Bulgaria, Улица Русалка 2, 1505 София, България,Sofia, Bulgaria

Sharing is Caring:

More Events in Sofia

Entrepreneur's Day - with Radoslav Blagoev, Serial Entrepreneur
Mon, 07 Apr, 2025 at 07:00 pm Entrepreneur's Day - with Radoslav Blagoev, Serial Entrepreneur

Gramophone Live&Event Club

\u0417\u0430 \u043f\u043e\u0441\u043b\u0435\u0434\u0435\u043d \u043f\u044a\u0442! \u041d\u0430 \u043a\u044a\u0441 \u043f\u043e\u0432\u043e\u0434 \/ \u0421\u043e\u0444\u0438\u044f
Mon, 07 Apr, 2025 at 07:30 pm За последен път! На къс повод / София

City Mark Art Center - Сити Марк Център за Изкуство

\u0422\u043e\u0432\u0430 \u043d\u0435 \u0433\u043e \u043a\u0430\u0437\u0432\u0430\u0439! | \u0421\u043e\u0444\u0438\u044f | \u0422\u0435\u0430\u0442\u044a\u0440 Artvent
Mon, 07 Apr, 2025 at 07:30 pm Това не го казвай! | София | Театър Artvent

Театър Artvent

Millennial Quiz vol. 2
Mon, 07 Apr, 2025 at 08:00 pm Millennial Quiz vol. 2

Площад България 1, НДК, вход А4 (дясно), 1463 Sofia, Bulgaria

\u0424\u043e\u0440\u0443\u043c \u0437\u0430 \u043a\u0443\u043b\u0442\u0443\u0440\u043d\u043e \u043d\u0430\u0441\u043b\u0435\u0434\u0441\u0442\u0432\u043e: \u043f\u0430\u0440\u0442\u043d\u044c\u043e\u0440\u0441\u0442\u0432\u0430 \u0438 \u043e\u0431\u0449\u043d\u043e\u0441\u0442\u0438 | Heritage forum: Partnerships and Communities
Tue, 08 Apr, 2025 at 09:00 am Форум за културно наследство: партньорства и общности | Heritage forum: Partnerships and Communities

Улица Георги С. Раковски 108, 1000 София, България

\u0411\u0435\u0431\u0435\u0448\u043a\u0438 \u0438\u0433\u0440\u0438 \u0438 \u043f\u043e\u0434\u043a\u0440\u0435\u043f\u0430 \u0437\u0430 \u043c\u0430\u043c\u0430
Tue, 08 Apr, 2025 at 10:30 am Бебешки игри и подкрепа за мама

бул. Симеоновско шосе 77, Sofia, Bulgaria

\u041f\u0440\u043e\u0435\u043a\u0442\u043d\u043e \u0444\u0438\u043d\u0430\u043d\u0441\u0438\u0440\u0430\u043d\u0435 \u0432 \u0438\u0437\u043a\u0443\u0441\u0442\u0432\u0430\u0442\u0430 \u0437\u0430 \u043d\u0430\u0447\u0438\u043d\u0430\u0435\u0449\u0438
Tue, 08 Apr, 2025 at 03:00 pm Проектно финансиране в изкуствата за начинаещи

Топлоцентрала

\ud83c\udfac\u0415\u0445\u043e \u043e\u0442 \u0411\u0430\u043d\u0441\u043a\u043e \u0444\u0438\u043b\u043c \u0444\u0435\u0441\u0442` 2024 - \u043d\u0430\u0439-\u0434\u043e\u0431\u0440\u0438\u0442\u0435 \u0444\u0438\u043b\u043c\u0438 \u043e\u0442 \u0444\u0435\u0441\u0442\u0438\u0432\u0430\u043b\u0430
Tue, 08 Apr, 2025 at 06:30 pm 🎬Ехо от Банско филм фест` 2024 - най-добрите филми от фестивала

Полски институт в София / Instytut Polski w Sofii

\u041a\u0443\u0440\u0441 \u043f\u043e \u0444\u043e\u0442\u043e\u0433\u0440\u0430\u0444\u0438\u044f \u2013 \u041d\u0438\u0432\u043e 2
Tue, 08 Apr, 2025 at 06:30 pm Курс по фотография – Ниво 2

бул. Проф. Цветан Лазаров 90, Sofia, Bulgaria

TZIGANE by QUARTO
Tue, 08 Apr, 2025 at 07:00 pm TZIGANE by QUARTO

Зала "България" / Bulgaria Hall

Sofia is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Sofia Events