Advertisement
Два дни по стъпките на траките из ми(с)тичните Родопи! Ще се докоснем до енергийните места на Свещения триъгълник - Родопската Света гора (манастир „Света Троица“) и скалните светилища - Караджов камък и Белинташ. Историята на всяко от тях носи вълнуващи легенди и предания, а нощувката във вилно селище Сабазий, с къщи и обстановка в традиционен родопски стил ще ни откъсне поне за кратко от модерния свят, за да ни пренесе назад във времето...ДЕН 1:
Събираме се на паркинга пред Национален стадион „Васил Левски“ в 08:00 ч. Ще пътуваме с коли (споделено пътуване). За около 3-3.5 часа се придвижваме до манастир „Света Троица“, от където започва пешеходният ни преход.
(До тук можете да дойдете и с личните си автомобили към 11:00-11:30 ч., в случай, че не пътувате от София.)
Кръстова гора е един от най-популярните поклоннически центрове в България. В манастирския комплекс „Света Троица“ има 12 параклиса за всеки от 12-те Апостола. Счита се, че на Кръстов връх е заровено парче от кръста, на който бил разпънат Исус. Хората вярват, че мястото е много специално и че ако се посети на Кръстовден (14-ти Септември) ще бъдат излекувани дори нелечими болести.
След като разгледаме манастира, за около 1-1.5 ч. сме на Караджов камък – впечатляващ скален феномен в резервата Кормисош и древно тракийско светилище! Той носи името на прочутия Караджа войвода от близкото село Яворово. Според преданието хайдутинът се криел в малка пещера под скалата. Заключена е сред две стръмни скали, между които е заклещен огромен камък, кръстен на името на войводата. И за това място легендите разказват, че има заровени съкровища, а от скалата се откриват гледки във всички посоки на Родопите!
След Кръстова гора и Караджов камък ни очакват няколко часа преход до уютните къщички на вилно селище „Сабазий“, в подножието на Белинташ, където ще прекараме една незабравима вечер! :)
Продължителност: ~8 часа
Разстояние: ~15 км
Денивелация: +250 м./-600 м.
ДЕН 2:
Закусваме и се отправяме към прочутото скално плато в близост до нас – Белинташ! За него е писано много, но и до днес продължава да е обгърнато в мистерия... Легендите за това, коeто се е случвало тук, са многобройни. Разказват, че на това място са се извършвали езически ритуали, че е било древна обсерватория, дори междинна станция на извънземни.
Историите са свързани с различни епохи от езическите времена, цивилизацията на траките и военните походи в миналото до съвременните пророчества, някои от които са на нашата баба Ванга. На Белинташ има недвусмислени знаци за случилото се през хилядолетията.
Първите хора, обитавали земите около платото, са извършвали тук своите ритуали. Вярвали са, че потапяйки се в дъждовната вода, която се събирала в двете големи щерни в скалите, ще придобият необикновена мощ и познание. Ритуалът се е изпълнявал в дните, когато в малките езера се отразявали Луната и Слънцето. Хората смятали, че така се свързват с Космоса и неговата божествена сила. Голямата щерна е с диаметър 2,10 м и дълбочина 2,45 м. Събира над 7 кубика вода и със сигурност е била място за множество водни обреди.
Траките пък вярвали, че именно тук техният бог Сабазий е избрал да гостува на земята. Затова повече от 7 хил. години на Белинташ се е помещавало най-голямото светилище на тракийския бог, което дори съперничело по известност на Делфийското.
Според християнските митове пък, на това място е акостирал Ноевият ковчег след потопа. Именно тук спасителите на човечеството дали началото на новия живот. Водите на потопа стигнали Белинташ, а кивотът бил привързан към скалата, по която и днес хората откриват следи от кораба на Ной. Друга легенда разказва, че в тайна пещера край Белинташ Александър Велики е скрил златна колесница, за да го очаква при триумфалното му завръщане от похода в Азия. Нещо повече, тук той оставил за малко войската си, за да се изкачи на платото и да чуе съветите на тракийските жреци. Исторически източници свидетелстват, че на това място са били извършвани жертвоприношения и пророкувания. В огнените олтари жреците са изливали вино и по височината на пламъка са предсказвали бъдещето.
Историите, разказвани за Белинташ от по-ново време, звучат също толкова необичайно. Чули легендата за заровеното богатство на Александър Велики, иманяри плъзнали из планината. Ходили дори при Ванга, за да питат за съкровището. Пророчицата обаче ги предупредила, че мнозина ще загинат, докато се разкрие истината за тайните съкровища на Белинташ. Дори и тази заплаха не спряла алчността и много хора наистина намерили смъртта си в пропастта, докато копаели в скалите...
Върху самата скала има странни групи от кръгли отвори и улеи, които наподобяват определени съзвездия. Това дава основания на изследователи астрономи да считат мястото за част от грандиозна, древна, астрономическа обсерватория. По гладката повърхност на платото, освен стотици култови ямки, има и много други елементи и знаци с култово предназначение, коитo продължават да бъдат загадка...
След като се насладим на това уникално място, по различен път през село Мостово се връщаме обратно на Кръстова гора и манастир „Света Троица“. Така приключва двудневното ни родопско приключение... :)
Продължителност: ~7 часа
Разстояние: ~10 км
Денивелация: +530 м./-370 м.
Ниво на трудност: лесно
Препоръчителна екипировка:
- високи и удобни туристически обувки
- гети
- туристически панталон
- ветро и водоустойчиво яке
- полар или друга топла връхна дреха
- термобельо
- резервни дрехи (тениска, чорапи и тн.)
- дъждобран
- щеки
- шапка
- слънчеви очила
- лична аптечка
- челник (+ резервни батерии)
- джобно ножче
- храна и вода (минимум 1.5 л.)
Допълнителна информация:
- всеки участник трябва да има задължително планинска застраховка
- програмата може да бъде променена спрямо условията и по преценка на водача на място
- на Сабазий има Wi-Fi
Цена: 100 лв. (водач, организация), за деца: 50 лв.;
В цената не са включени нощувка, планинска застраховка, транспортни разходи, храна.
За записване и информация на тел. 0988833503 (Константин) или на лично съобщение на страницата на „Високи Сини Планини“.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Кръстова Гора, Параклисите на Дванадесетте Апостоли, Лъки, България,Laki, Plovdiv Province, Plovdiv, Bulgaria