Advertisement
2025 m. vasario 21 d., penktadienį, 17.00 val. Šiaulių dailės galerijoje atidaroma šiuolaikinės tapybos paroda „Akis į akį“.Paroda veiks iki 2025 m. kovo 15 d.
Parodos autoriai: Raimondas Gailiūnas, Konstantinas Gaitanži, Jonas Gasiūnas, Brigita Gelžinytė, Eglė Karpavičiūtė, Jolanta Kyzikaitė, Ričardas Nemeikšis, Eglė Ulčickaitė, Pijus Vaiciukevičius, Gabija Pritkovaitė-Vaiciukevičienė, Tomas Valeika.
▪️▪️▪️
Iš kasdienių nuogirdų:
Katinas tyliai kniaukia į palovio tamsą.
– Ko, katinėli, kniauki? Juk ten nieko nėra.
Įsivaizduokime kryžkelę tarp dviejų kaimų. Viename jų gyvena žmonės, kurie visuomet sako tiesą, o kitame – visad meluojantys. Kryžkelėje sutinkame keleivį ir, norėdami sužinoti, iš kur jis ateina, jam galime užduoti tik vieną klausimą. Jei tai bus melagis, paklausę tiesiai, nieko nesužinosime. Anot logikos profesorių, egzistuoja tik viena galimybė priversti melagį pasakyti tiesą: „Jei tu būtum iš kito kaimo, o aš paklausčiau, ar tu iš melagių kaimo, ar atsakytum „ne“?“ Nors pagal logikos dėsnius jokio kito klausimo būti negali, vis dėlto vienas žmogus tvirtino žinąs ir kitą klausimą, kuris priverstų melagį išsiduoti – tiesiog reikėtų šio keleivio paklausti, ar jis yra varlė.
Būtent to kito galimo klausimo paieška – tokio, kuris remtųsi ne visuotiniu, nors ir teisingu, žinojimu, o konkrečia patirtimi – galėtų būti laikoma šios parodos leitmotyvu. Kurdamas menininkas visuomet siekia permąstyti priimtas tiesas. Kaip, pasitelkiant apgaulingą tapybos mediją, priversti tai, ką regi, išduoti savo kilmę? Koks yra vaizdo įtikinamumo kriterijus pačiam tapančiajam? Ar jis tebegalioja žiūrinčiajam? Gali būti, kad paradoksas, prie kurio šiandien mus sugrąžina vizualinės kultūros dominavimas yra paties regėjimo užmarštis. Ekrano ir perteklinės informacijos įtarpintam žvilgsniui nuolat užbėgama už akių įperšant reikšmes, kurių jis turi ieškoti, ženklus, kuriuos jis turi atpažinti. Objektas ar vaizdas savaime nieko nerodo ir nieko nereiškia, bet sykiu gali reikšti bet ką, vos tik atsiranda tam tikras jį įrėminantis diskursas. Tad kokią prasmę tokiame kontekste dar gali turėti patikinimas, kad kažką „regėjau savo akimis“?
Nebylus regėjimo pojūtis yra tai, prie ko siekia sugrįžti parodoje susitinkantys skirtingų kartų šiuolaikinės lietuvių tapybos atstovai. Jie siekia regėjimo patirties prisiminimo, kuris leistų patirti regėjimą anapus jo paties tiesos ir netiesos kaip betarpišką susidūrimą su tuo, kas visuomet esti arčiausiai ir todėl sunkiausiai pastebima: su šviesa, spalva, forma, o galiausiai – su apnuogintu paviršiumi. Paviršiumi, su kuriuo susidūręs akis į akį esi ir klausiantysis, ir tas, kurio klausia.
Juk net jei palovio tamsoje nieko nesimato, tai dar nereiškia, kad ten nieko nėra.
– autoriai
▪️▪️▪️
Parodos atidarymo renginys viešas, gali būti filmuojama ir fotografuojama. Dalyvaudami renginyje sutinkate būti matomi renginio nuotraukose, vaizdo įrašuose ir esate informuoti, kad šios nuotraukos, vaizdo įrašai gali būti skelbiami viešai.
▪️▪️▪️
Information in English: https://siauliugalerija.lt/temines-parodos-akis-i-aki-atidarymas/
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
ŠIAULIŲ DAILĖS GALERIJA / SIAULIAI ART GALLERY, Vilniaus gatvė 245, LT-76343 Šiauliai, Lietuva,Šiauliai, Siauliai, Lithuania