Advertisement
Rullstolsskolan fyller 30 år! Möt Åke Norsten som startade Rullstolsskolan 1996 . Vi bjuder på fika, föreläsningar och prova-på! Anmäl dig på länken nedan: https://aleris.confetti.events/rullstolsskolan-30-ar/Program:
-Rullstolsskolan – historia
-Rullstolsskolan idag och pågående forskning
-Prova på att manövrera rullstol (hela eftermiddagen)
Rullstolsskolan vänder sig till rullstolsanvändare som vill förbättra sin förmåga att manövrera sin rullstol och därigenom öka självständighet och livskvalitet. En väl anpassad rullstol i kombination med färdighetsträning ger de bästa förutsättningarna. För en person kan det handla om att förflytta sig med rullstol i sin lägenhet och för en annan att kunna ta del av det samhället kan erbjuda.
Vi bedriver klinisk forskning på Aleris Rehab Station och för närvarande en omfattande studie utifrån Rullstolsskolans koncept.
Advertisement
Event Venue
Frösundaviks allé 4 A, 169 89 Solna, Sweden, Frösundaviks allé 4A, SE-169 70 Haga, Sverige, Solna, Sweden
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.





