Årsmødeseminar 2026 - Planerne om at eliminere Danmark

Mon Mar 09 2026 at 04:00 pm to 06:30 pm UTC+01:00

Kastellet, 2100 København Ø, Danmark | Copenhagen

Milit\u00e6rhistorisk Netv\u00e6rk
Publisher/HostMilitærhistorisk Netværk
\u00c5rsm\u00f8deseminar 2026 - Planerne om at eliminere Danmark
Advertisement
Kastellet, København, Region Hovedstaden, DK, 2100
Gl. Varmecentral, Kastellet, København
Planerne om at eliminere Danmark – Atomtruslen og Østblokkens angrebsplaner under den kolde krig
Årsmødeseminaret i 2022 omhandlede et nystartet forskningsprojekt - Danmark i den polske krigsplanlægning 1960-1990. Dette ganske omfattende projekt nærmer sig nu sin afslutning. Militærhistorisk Netværk har derfor bedt projektets deltagere om at præsentere de endelige projektresultater.
Projektets mål var at kvalificere vores viden om Warszawapagten som en potentiel militær trussel under Den Kolde Krig med en tese om, at de militære planlæggeres ’krigsbillede’ – den polske etablerede forestilling om den fremtidige krig og dens mål - kom til forme de polske krigs- og øvelsesplaner for en potentiel militær konfrontation i perioden fra 1960 til 1990.
Projektet skulle herunder afdække Warszawapagtens langsigtede militære planlægning under Den Kolde Krig gennem kortlægning og afdækning af, hvordan de polske planlæggere forudså den kommende krig og om Warszawapagtens krigsbillede og syn på militære muligheder ændrede sig over tid. Endelig skulle projektet give bud på, hvordan Polen over tid opfattede sig i denne pagt og hvordan landets forhold til Sovjetunionen var på det militære plan.
Projektleder og museumsinspektør Peer Henrik Nilsen og forskningsmedarbejder Anna Werenberg, begge ved Museum Langelandsfortet vil indlede om projektets omfang og forløb og herefter vil Steen Andersen, Rigsarkivet, præsentere projektets afsluttende hovedelement; bogen ”Planerne om at eliminere Danmark - Atomtruslen og Østblokkens angrebsplaner under Den Kolde Krig” om polsk krigsplanlægning mod Danmark i årene 1960-1990.
Afslutning ved Niels Bo Poulsen
Reception v. Syddansk Universitetsforlag
Tilmeldinger til årsmødeseminar skal ske med navn til mail: [email protected] senest mandag den 02. marts 2026, kl. 12.00.
Advertisement

Event Venue

Kastellet, 2100 København Ø, Danmark, Kastellet 50, 2100 København Ø, Danmark, Copenhagen , Denmark

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Copenhagen

Deki Alem at ALICE \u2013 EXTRA
Sun, 08 Mar at 08:00 pm Deki Alem at ALICE – EXTRA

Nørre Allé 7, 2200 København N, Danmark

Biodiversity & Competitiveness in the Food System
Mon, 09 Mar at 03:30 pm Biodiversity & Competitiveness in the Food System

Kost Studio

Free DANCE class  |  Intro to BACHATA   |   For complete beginners
Mon, 09 Mar at 05:30 pm Free DANCE class | Intro to BACHATA | For complete beginners

Blegdamsvej 1B, 2200 København N, Danmark

HUN SOLO Extravaganza | DR Koncerthuset  |  Koncertsalen
Mon, 09 Mar at 06:20 pm HUN SOLO Extravaganza | DR Koncerthuset | Koncertsalen

DR Byen - Koncerthuset

Sundt chok \u2013 Foredrag med psykolog David Owe | K\u00f8benhavn
Mon, 09 Mar at 06:30 pm Sundt chok – Foredrag med psykolog David Owe | København

Dagmar Teatret

KirkeYoga
Mon, 09 Mar at 06:30 pm KirkeYoga

Sct Matthæus Kirke

Copenhagen is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Copenhagen Events