Advertisement
Kava:Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Sonaat klaverile ja viiulile nr. 4 c-moll BWV 1017
(1720–1723)
i. Largo
ii. Allegro
iii. Adagio
iv. Allegro
Ludwig van Beethoven (1770–1827) – Sonaat klaverile ja viiulile nr. 3 Es-duur op. 12 nr. 3
(1797–1798)
i. Allegro con spirito
ii. Adagio con molta espressione
iii. Rondo: Allegro molto
César Franck (1822–1890) – Sonaat viiulile ja klaverile A-duur M 8 (1888)
i. Allegretto ben moderato
ii. Allegro
iii. Ben moderato: Recitativo – Fantasia
iv. Allegretto poco mosso
Kava toob publiku ette duo-sonaadi žanrilise ja vormilise evolutsiooni kolme nurgakivi.
Bachi sonaadid, loodud Kötheni perioodi lõpus, annavad klaviirile täisväärtusliku partneri rolli viiuli kõrval. Sitsiliaani žanris kirjutatud Largo avaosa loob paralleele aldi aariaga "Erbarme dich" Matteuse passioonist. Kolmas osa, Adagio Es-duur, pakub kontrastset vahepala oma graatsiliste figuratsioonidega. Tsüklit raamivad kaks Allegro-osa, kus Bachile omane kineetiline energia tuleneb polüfooniliste teemade sekventsilisest käsitlusest.
Kolmes op. 12 sonaadis on tunda Beethoveni silmapaistvate õpetajate Joseph Haydni ja Antonio Salieri selget mõju, kuid näitavad samal ajal ka tema enda nooruslikku geeniust. Tsükli kolmas ja viimane sonaat Es-duur on tehniliselt kõige keerulisem ja sümfoonilise mõõtmega. Es-duuri helistiku kangelaslikud allusioonid viitavad "Eroica" sümfooniale, eriti sonaadi virtuoosses, kuid suurejoonelises avaosas ja sädeleva huumoriga rondo-finaalis. Keskmine osa õilsas ja tasakaalukas C-duuris on viiulisonaatide hulgast esimene tõeliselt eksistentsiaalsete alltoonidega ooperlik Adagio.
Belgia päritoluga César Franck’i viiulisonaadi saamislugu on helikunstihuviliste ringis tuntud. Helilooja sõbra ja kaasmaalse ning oma aja suurimaid viiulivirtuoose Eugène Ysaÿe’le pulmakingina loodud teos hõlmab laia spektrit nii emotsioonidest kui kompositsioonivõtetest. Neljaosaline tervik loob Franckile harjumuspäraseid temaatilisi seoseid osade vahel, paistab silma oreliliku faktuuriga kulminatsioonide poolest ning pole üldse välistatud, et just Franck’i loost tuleb prantsuse kirjanik Marcel Proust’i ajatu seitsmeköitelise romaani „Kadunud aega otsimas“ muusikaline idee fixe.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Mustpeade Maja Valge Saal, Pikk 26,Tallinn, Estonia
Tickets