Advertisement
ZAMEK ROZMAWIAg. 18 | Zrastanie. Nowe tożsamości „Ziem Odzyskanych” – dyskusja z udziałem dr hab. Karoliny Ćwiek-Rogalskiej i prof. Roberta Traby
🎤Moderacja: Piotr Oleksy
📌Sala Wielka Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
🎫Bilety: 7 zł
🎥Spotkanie transmitowane także na Facebooku CK ZAMEK i Zamek Czyta
Są to regiony Polski bogate w przymiotniki: odzyskane, poniemieckie, zachodnie, północne, odrzańskie. W ostatnich latach pojawiło się wiele książek – reportaży, esejów, opracowań naukowych – na nowo interpretujących historię i tożsamość tych terenów. Temat zagościł też w serialach i kulturze popularnej. Historie rodzinne i własne doświadczenia przeplatają się tu z wielką historią. Poczucie wyjątkowości i odrębności Polski, która wyrosła po wojnie na gruzach niemieckiego świata, łączy się z wrażeniem niedocenienia w ogólnokrajowym dyskursie publicznym i kulturze pamięci.
Czy „Ziemie Odzyskane” zyskują nową tożsamość i podmiotowość? Czy Polska „poniemiecka” faktycznie tak bardzo różni się od reszty kraju? Co lekcja historii „Ziem Odzyskanych” może wnieść do polskiej kultury pamięci? Czy młode pokolenie badaczy i twórców faktycznie znajduje nowe tropy, czy też podąża wydeptanymi już ścieżkami? Między innymi na te pytania odpowiemy w pierwszym spotkaniu w cyklu „Zamek Rozmawia”.
KAROLINA ĆWIEK-ROGALSKA – doktorka habilitowana kulturoznawstwa, antropolożka i bohemistka. Pracuje w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Laureatka Nagrody Naukowej „Polityki” oraz Narodowego Centrum Nauki. Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Programu Fulbrighta, ma za sobą pobyty naukowe m.in. na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, Uniwersytecie w Cambridge, Imre Kertész Kolleg w Jenie i Uniwersytecie Karola w Pradze. Doktorat napisała o niewielkiej czeskiej gminie na północnym zachodzie Czech, z której Czesi wysiedlili „swoich” Niemców – z badań powstała monografia „Zapamiętane w krajobrazie”. Od 2022 roku kieruje grantem Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych: wraz z zespołem śledzi powstawanie nowych kultur na terenach postprzesiedleniowych w Polsce, Czechach i Słowacji. W 2024 opublikowała książkę „Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty”, która stanowi podsumowanie kilkunastu lat jej badań nad pamięcią „Ziem Odzyskanych”.
ROBERT TRABA – profesor nauk społecznych i historyk w Instytucie Studiów Politycznych PAN w Warszawie; zajmuje się pamięcią społeczną i historią kulturową XIX i ** wieku. Z „Ziemiami Odzyskanymi” związany jest podwójnie. Najpierw zostały mu dane, bo przypadkiem urodził się w mazurskim Węgorzewie; potem zadane w wymiarze badań i praktyk kulturowych, głównie w założonej przez siebie i kierowanej przez kilkanaście lat olsztyńskiej „Borussii”. W ten sposób realizuje w działaniu swoje idee fixe, czyli historię stosowaną, która łączy teorię i empirię z aktywnością obywatelską.
Autor i redaktor ponad 30 publikacji książkowych. Był współprzewodniczącym Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej, która opracowała podręcznik „Europa. Nasza historia” dla polskich i niemieckich uczniów. Kierował projektem, którego efektem było wydanie dziewięciu tomów „Polsko-niemieckie miejsca pamięci” – to praca fundamentalna dla zrozumienia polskiej i niemieckiej historii, współczesności, pamięci. W 2024 roku w wydawnictwie Austeria ukazała się jego najnowsza książka „Historia (nie) na sprzedaż”.
PIOTR OLEKSY – wykładowca wschodoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, analityk Instytutu Europy Środkowej w Lublinie, kurator cyklu „Spojrzenie na Wschód” w Centrum Kultury ZAMEK (2019-2024. Autor książek „Naddniestrze. Terror tożsamości” (2018), „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag” (2021), „Odłamki gwiazd. Podróż do latarni morskich” (Dom Literatury w Łodzi, 2024).
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Św. Marcin 80/82, 61-809 Poznan, Poland, ulica Święty Marcin 80, 61-809 Poznań, Polska,Poznan, Poland
Tickets