Advertisement
‼️‼️Zapraszamy Was na letnią mikrowyprawę szlakiem zamków i pałaców Dolnego Śląska. Lato to również doskonały moment na zwiedzanie tego regionu! W czasie trzech fascynujących dni poznamy ich losy sięgające często historii Piastów Śląskich, dotkniemy też licznych tajemnic związanych z czasem końca drugiej wojny światowej, kiedy teren ten stał się „schronem przeciwlotniczym” dla upadającej Rzeszy, gdzie przenoszono liczne zakłady zbrojeniowe i realizowano tajne projekty. Zapraszamy!✒️ZAPISY: https://poludnik21.pl/produkt/zamki-i-palace-dolnego-slaska-2/
PROGRAM:
1 DZIEŃ, 22 SIERPNIA 2025 (PIĄTEK):
📅Zbiórka w dniu 22 sierpnia 2025 (piątek) o godzinie 6.00 przed pałacem Kultury i Nauki, na parkingu naprzeciwko Kinoteki. Wyjazd o godzinie 6.10. Powrót do Warszawy 24.08.2025, około godziny 22-23
👉Pałac Brunów – wybudowany w XVII Iw. w stylu barokowym z elementami neobarokowymi i klasycystycznymi, wpisany do rejestru zabytków w 1977 roku. Pierwsze wzmianki o dworze pochodzą z XV wieku, a obecny kształt pałacu został nadany po przebudowach, m.in. po pożarze w 1787 roku. Pałac posiadał liczne zabudowania, jak stajnia, park i kaplica, a po II wojnie światowej był stopniowo niszczony i ogołocony. Obecnie pałac znajduje się w rękach prywatnych i działa jako hotel. Pałac zobaczymy z zewnątrz.
👉Zamek Czocha – jedna z najpiękniejszych dolnośląskich warowni. Nie ma podobnego zamku, który obrósłby taką dużą liczbą tajemnic i mitów. Zamek po zakończeniu drugiej wojny światowej był niedostępny dla zwiedzających. Wyobraźnie rozbudzają tajne przejścia, historia skarbów ocalonych z pożogi bolszewickiej i legendy o rzekomej szkole szyfrantów Abwehry. Zamek stał się też scenerią dla wielu produkcji filmowych w tym słynnej komedii „Gdzie jest generał? Zwiedzanie zamku.
Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja
2 DZIEŃ, 23 SIERPNIA 2025 (SOBOTA):
👉Śniadanie, przejazd w kierunku zamku Bolków
👉Zamek Bolków – zamek wyżynny, położony na wzgórzu w Bolkowie, o powierzchni 7600 m². Jego historia sięga 1277 roku, kiedy zbudował go książę legnicki Bolesław II Rogatka, a później rozbudował jego syn Bolko I Surowy. Zamek pełnił funkcję obronną, kontrolując szlaki między Czechami a Śląskiem. Do XIV w. pełnił również rolę skarbca. Zwiedzanie zamku.
👉Pałac w Łomnicy – wybudowany w XVII wieku. Pałac został wzniesiony w stylu wczesnobarokowym, a jego przebudowa w XVIII wieku, przypisywana architektowi Martinowi Franzowi, wprowadziła zmiany typowe dla baroku, takie jak dekoracyjne elewacje i reprezentacyjne wnętrza. W epoce rządów Habsburgów i Hohenzollernów na Śląsku, arystokracja miała duży wpływ na rozwój architektury rezydencjonalnej. Pałac w Łomnicy, jako siedziba rodów takich jak von Zedlitz czy von Küster, odzwierciedlał styl życia i prestiż śląskiej arystokracji. Dalsze modyfikacje pałacu w XIX wieku, w tym wprowadzenie reprezentacyjnej klatki schodowej i powiększenie okien, wpisywały się w trendy architektoniczne okresu.
👉Szczawno-Zdrój – kurort i uzdrowisko, którego rozkwit przypada na czasy potęgi rodu Hochbergów z pobliskiego Książa. Słynące z wód mineralnych, luksusowych hoteli oraz balneologii Szczawno-Zdrój przyciągało najwspanialsze rody i osobistości z całej Europu. Dzisiaj możemy tu zobaczyć zabytkową Halę Spacerową, Teatr Zdrojowy, Park Szwedzki a także wspaniały Grand Hotel.
👉Powrót do hotelu, obiadkolacja
3 DZIEŃ, 24 SIERPNIA 2025 (NIEDZIELA):
👉Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu
👉Wieża rycerska w Siedlęcinie – pochodząca z XIVw. budowla, wzniesiona z inicjatywy księcia Henryka I Jaworskiego. Jest jedną z największych konstrukcji tego typu w Europie Środkowej. W wieży zobaczymy m.in. najstarsze w Polsce drewniane stropy, ale przede wszystkim jedyne na świecie średniowieczne polichromie przedstawiające legendę o Rycerzu Okrągłego Stołu – Sir Lancelocie z jeziora.
👉Zamek Wleń – forteca wzniesiona jest na lawach poduszkowych będących pozostałością po podmorskich wulkanach. Murowany zamek wzniesiony na miejscu wcześniejszego grodu drewniano – ziemnego w XII wieku. Położona na wierzchołku wzgórza forteca strzegła szlaku wiodącego doliną rzeki Bóbr. To najstarszy zamek w Polsce!
👉Cieplice Śląskie – według legendy, cieplickie źródła zostały odkryte już w XII wieku, przez księcia Bolesława Wysokiego, w pogoni za jeleniem podczas polowania. Zranione przez księcia zwierzę wskoczyło do gorących źródeł i wyzdrowiało, a książę w tym miejscu postawił dworek myśliwski. Tyle legenda. W rzeczywistości, książę, który przez wiele lat przebywał na niemieckim dworze, bardzo wcześnie dostrzegł zalety wykorzystania wód termalnych. Rozwój uzdrowiska wiąże się z działalnością cystersów, sprowadzonych przez Gotsche Schoffa II w 1403 roku. Od XVII wieku Cieplice stały się główną rezydencją rodu Schaffgotschów, którzy przyczynili się do rozwoju architektury i kultury uzdrowiskowej. Pałac Schaffgotschów oraz liczne inicjatywy gospodarcze i kulturalne uczyniły Cieplice ważnym ośrodkiem dla europejskiej elity. W XIX wieku miasto zyskało nowoczesne zakłady oraz instytucje, stając się popularnym uzdrowiskiem. Spacer po mieście, w trakcie którego zobaczymy m.in. pałac Schaffgotschów (z zewnątrz).
👉Około godziny 15.00 wyjazd w drogę powrotną do Warszawy.
Koszt wyjazdu: 1049 zł/osoba + bilety wstępu do odwiedzanych obiektów (szczegółowe informacje na naszej stronie internetowej)
Zapisy na wyjazd, szczegółowe informacje dot. noclegu i inne ważne informacje na naszej stronie 👇
https://poludnik21.pl/produkt/zamki-i-palace-dolnego-slaska-2/
Serdecznie zapraszamy!
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
plac Defilad, Śródmieście, Polska, Kebab Bar Lussi, plac Defilad, 00-110 Śródmieście, Polska,Warsaw, Poland
Tickets