Advertisement
W piątek (7 marca) o godz. 18.00 w uniwersyteckiej Galerii Wozownia przy Pałacu Biedermanna rozpocznie się wernisaż wystawy „Obecność T2b. Pramatki – kontynuacja”. Na ekspozycję składają się obiekty rzeźbiarskie oraz grafiki autorstwa Marzeny Mirewicz-Czumaczenko, które powstały dzięki współpracy artystki z Biobankiem Łódź i Katedrą Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Wystawa stanowi kontynuację tematu pramatek, który artystka rozpoczęła swoimi wcześniejszymi działaniami. Wystawie towarzyszą zorganizowane przez koła studenckie wydarzenia nawiązujące do przeszłości, w tym warsztat pisania run wikingów oraz sztuki naskalnej epoki kamienia czy analogowa rozgrywka RPG związana ze Słowianami.
WYDARZENIA W RAMACH PROJEKTU
👉 Wernisaż wystawy Marzeny Mirewicz-Czumaczenko i spotkanie z naukowcami z Pracowni Biobank UŁ oraz Instytutu Archeologii UŁ
⏰ 7 marca, godz. 18.00
👉 Warsztat pisania run wikingów oraz sztuki naskalnej epoki kamienia
⏰18 marca, godz. 18.00–20.00 (organizatorzy: Koło Naukowe Studentów Archeologii UŁ Varia, Studenckie Koło Naukowe Archeologii Pradziejowej BIFAS)
👉 Analogowa rozgrywka RPG z motywem Słowian
⏰ 1 kwietnia, godz. 18.00–21.00 (organizatorzy: Koło Naukowe Badaczy Gier UŁ)
👉 Związki między archeologią a sztuką – prezentacja dra Łukasza Sadowskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
⏰ (szczegóły niebawem!)
POCZĄTEK – BADANIA GENETYCZNE
Inspiracją do powstania obecnej kolekcji jest przynależność twórczyni do haplogrupy T2b mitochondrialnego DNA. Impulsem do działania twórczego było badanie mtchDNA artystki przeprowadzone w ramach współpracy z Biobankiem Łódź oraz znaleziska archeologiczne, w których znajdowały się szczątki ludzkie z oznaczoną haplogrupą T2b.
„Jeśli wcześniej najważniejszym źródłem koncepcji kontekstu dla rzeźb z serii „Geneza. Skąd przyszliśmy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy?”, były badania genetyczne, to obecnie jest nim archeologia. To niezbędny element podróży w czasie i przestrzeni; miejsce, w którym poszukuję szczątków i śladów, które są inspiracją do działań artystycznych”
– wyjaśnia artystka
„Eksploracje rozpoczynam poszukiwaniami w bazach danych oraz opracowaniach naukowych, na które składają się dokumenty tekstowe, fotografie dotyczące szczątków, miejsca, przynależności kulturowej, artefaktów towarzyszących znalezisku. To stanowi pole, w którym rozwijam temat linii kobiecej w mojej sztuce – motywu, który jest obecny już w rytach naskalnych, świadectwie najwcześniejszej aktywności twórczej istot ludzkich. Przypomnę, że ciągłość mitochondrialnego DNA jest przekazywana z matki na córki”
– dodaje.
JAK POWSTAŁ NOWY CYKL PRAC?
Kiedyś inspiracjami dla artystki były tkaniny z rodzinnej szafy oraz linie archetypów, które tkwią w kobiecej psychice, wiodą głęboko w przeszłość, sięgają dalekich przodkiń. W cyklu prac „Obecność T2b” wykorzystała zaś wykonane wówczas sitodruki, które symbolizują związki rodzinne. Przedstawiają układy linii, wywodzące się z charakterystyki linii żeńskiego ciała.
Ich fragmenty są klamrą spinającą w całość kolekcję prac najnowszego cyklu. Towarzyszą dominującym materiałom, takim jak np. kamień, drewno, ceramika i inne. W porównaniu do wcześniejszej twórczości obecne prace są bardziej przedstawiające, gdyż pokazują bezpośredni kontekst odkryć archeologicznych – układ szczątków ludzkich, artefaktów, miejsc.
Ważnym elementem w pracach artystki jest typografia – cyfry oznaczające współrzędne geograficznych znalezisk. W swej treści zawierają przestrzeń od Wysp Brytyjskich do stepów Azji, od Skandynawii do Afryki Północnej.
„W ludzkim wymiarze moje prace przywołują niegdyś żyjące osoby do współczesności. Dając im przestrzeń do ponownego zaistnienia, wpisania się w klan osób haplogrupy T2b, kontynuuję ich historię. Wplatając w nią współczesną narrację, interakcję za sztuką, tworzę możliwość wchodzenia odbiorcy w relację zarówno z nimi, jak i z odkryciami naukowymi. Niegdyś zmarli stają się wraz ze mną propagatorami nauki i sztuki, dając świadectwo o miejscach i czasach, w których żyły. Pomagają ludziom zrozumieć ich dzieje”
– tłumaczy Marzena Mirewicz-Czumeczenko.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Franciszkańska 1/5, Zespół Pałacowy Roberta Biedermana, ulica Franciszkańska 3, 91-431 Łódź, Polska,Łódź, Poland, Lodz