Weekendvandretur på Stevns – Klint, konger og UNESCO Verdensarv

Sat, 27 Jun, 2026 at 09:15 am to Sun, 28 Jun, 2026 at 02:45 pm UTC+02:00

Danhostel Stevns | Koege

Klintetours
Publisher/HostKlintetours
Weekendvandretur p\u00e5 Stevns \u2013 Klint, konger og UNESCO Verdensarv
Advertisement
En weekend for dig, der elsker natur, kultur og fællesskab. Vi har sørget for alt – du skal blot snøre støvlerne og nyde turen.
En guidet vandreweekend på Stevns
Kom med på et 2-dages guidet vandreophold på Stevns, som ligger kun én times kørsel fra København, Roskilde og Ringsted.
Weekenden kombinerer aktiv vandring med natur- og kulturformidling i et af Danmarks mest markante landskaber.
Turen kan opleves i juni, hvor naturen står frodig eller i september, hvor de første store fugletræk passerer hen over klinten.
Stevns Klint Trampesti
Lørdag vandrer vi cirka 9 km på Stevns Klint Trampesti. Her åbner landskabet sig med stejle klinter, vid horisont og spor af dramatiske begivenheder i Jordens historie.
Stevns Klint er UNESCO Verdensarv, og din lokalboende guide Anne, fortæller om det berømte fiskeler – et tyndt lag i klinten, der er knyttet til den 5. masseuddøen, hvor dinosaurerne forsvandt, og livet på Jorden tog en ny retning.
Overnatning med hjerte og nærvær
Lørdag eftermiddag indkvarterer vi os på Danhostel Stevns i Store Heddinge.
Stedet er kendt for sin varme atmosfære og modtog prisen som Årets Vært i 2025 indenfor Danhostel-kæden.
Der er mulighed for eneværelse, dobbeltværelse eller gruppeværelse til 3–5 personer.
Hyggeligt samvær
Om aftenen er der tid til samvær i haven. Her kan man spille minigolf eller petanque, sidde omkring bålet – eller blot nyde roen og samtalerne, der ofte opstår helt af sig selv efter en dag til fods.
Vallø slot og Solgårdsparken
Søndag vandrer vi cirka 13 km. Turen fører os forbi Vallø Slot; et historisk sted beboet af konger, elskerinder og adelige jomfruer.
Slotsparken veksler mellem den engelske landskabsstil med åbne plæner og gamle solitære træer og mere urørt skov med krogede stammer, trampestier og vild natur.
Frokosten nydes i Solgårdsparken, som også rummer en særlig kulturhistorie: anlagt af samfundets øverste lag, senere tuberkulosesanatorium og i dag en folkepark passet og plejet af lokale ildsjæle.
Nydelsesfuld vandring
Vi går begge dage kun med dagstursrygsæk, da øvrig bagage kan opbevares.
Tempoet er roligt, og der er plads til både pauser, fordybelse og fortællinger undervejs.
Fuld forplejning
Weekenden er med fuld forplejning:
– Sandwich og vand til frokost begge dage
– Kaffe og kage lørdag eftermiddag
– 2-retters middag lørdag aften
– Enkel og lækker morgenmadsbuffet søndag
Lørdag aften er du velkommen til selv at tage drikkevarer med, hvis du ønsker dig fx vin, øl eller sodavand.
Der tages i videst muligt omfang hensyn til allergier og madpræferencer – oplys blot ved tilmelding.
Fællesskab og ro
Weekenden er skabt til både singler, par og små grupper. Fællesskabet opstår hurtigt, og der er plads til både samtale og stilhed.
Advertisement

Event Venue

Danhostel Stevns, Ved Munkevænget 1, 4660 Store Heddinge, Danmark, Koege, Denmark

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Koege

K\u00f8rTilK\u00f8ge indtager Danmarks st\u00f8rste Torv
Fri, 26 Jun at 04:00 pm KørTilKøge indtager Danmarks største Torv

Torvet, 4600 Køge, Danmark

Sommerrock i Hugo's G\u00e5rd - Die Herren - K\u00f8ge
Sat, 27 Jun at 09:00 pm Sommerrock i Hugo's Gård - Die Herren - Køge

Hugo's Kælder

T\u00e5rnture i K\u00f8ge Kirke
Mon, 13 Jul at 12:00 pm Tårnture i Køge Kirke

Kirkestræde 26, 4600 Køge, Denmark

Koege is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Koege Events