Warsztaty studenckie Architektura Betonowa 2025

Mon, 15 Sep, 2025 at 11:00 am to Fri, 19 Sep, 2025 at 03:00 pm UTC+02:00

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki | Krakow

Katedra Projektowania Architektonicznego WA PK
Publisher/HostKatedra Projektowania Architektonicznego WA PK
Warsztaty studenckie Architektura Betonowa 2025
Advertisement
Warsztaty studenckie Architektura Betonowa 2025
TRON REKTORA
Organizatorzy:
Stowarzyszenie Producentów Cementu
Katedra Projektowania Architektonicznego WA PK
Katedra Technologii Materiałów Budowlanych WIMiC AGH
Współpraca:
PERI Polska Sp. z o.o.
Patronat:
Builder
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Termin: Kraków, 15-19 września 2025
Liczba uczestników:
Warsztaty dla około 30 studentów wydziałów architektury (oraz szkół artystycznych) krajowych uczelni
Zajęcia:
▪ Wykłady teoretyczne
▪ Zadania projektowe dla studentów (zespoły 4-5 osobowe)
▪ Nadzór nad projektami – konsultacje
▪ Wykonanie projektów – formy, szalunki, zbrojenie, układanie betonu – niezbędna pomoc konstruktorów, zbrojarzy, montażystów szalunków (cieśli)
Miejsce warsztatów:
Sale seminaryjne – WA PK,
Budowa form, betonowanie – Wydz. IMiC AGH
Centrum Szkolenia i Doradztwa Technologicznego PERI Polska
Program warsztatów obejmuje wykłady z zakresu architektury i technologii betonu. Podczas pięciu dni zajęć, uczestnicy będą mieli możliwość zaprojektować, następnie wykonać wraz z pomocą cieśli formy, które zostaną zabetonowane. Na koniec Warsztatów odbędzie się prezentacja prac. Wystawa prac odbędzie się podczas XII Dni Betonu 2025 w Wiśle.
Organizatorzy pokrywają koszty zakwaterowania uczestników w Krakowie i wyżywienia.
Uczestnicy będą proszeni o przesłanie zgody Dziekana (prodziekana) macierzystego wydziału na wzięcie udziału w warsztatach oraz w formacie pdf najpiękniejszego projektu, jaki wykonali na macierzystym Wydziale Architektury. Spośród zgłoszonych zostanie ogłoszona lista rankingowa.
Na zgłoszenia czekamy do 23 czerwca.
Lista zakwalifikowanych osób zostanie podana 30 czerwca 2025.
Karta zgłoszeniowa https://arch.pk.edu.pl/wp-content/uploads/sites/29/2025/05/2025_04_29-WARSZTATYBETONOWE-karta-uczestnictwa2025-1.doc
Klauzula informacyjna: https://arch.pk.edu.pl/wp-content/uploads/sites/29/2025/05/klauzula_informacyjna_warsztaty-AB2025-3.pdf
Wszelkie pytania dotyczące warsztatów i dokumenty należy przesłać na maila: [email protected]
TRON REKTORA.
Już wkrótce rusza kolejna edycja warsztatów studenckich Architektura Betonowa! To wyjątkowe wydarzenie odbywające się co dwa lata jest przeznaczone dla studentów architektury, którzy pragną zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania z betonu. W ciągu pięciu dni uczestnicy będą mieli okazję poznać tajniki projektowania przy użyciu tego wspaniałego materiału, a także poznać praktyczne jego zastosowanie. Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną również najnowsze trendy w architekturze betonowej oraz wyzwania, jakie niesie ze sobą praca z tym wyjątkowym materiałem. Wśród prowadzących znajdą się zarówno architekci, którzy podzielą się swoją wiedzą, jak i doświadczeniem, a także praktycy z firm związanych z branżą betonową. Poprowadzą oni praktyczne ćwiczenia, dzięki którym uczestnicy będą mieli okazję wykorzystać zdobytą wiedzę na prawdziwej małej budowie.
Rzeźba, jako forma sztuki, od wieków służyła do wyrażania idei, przekazywania symboli oraz podkreślania statusu i znaczenia określonych postaci lub instytucji. Współczesnym przykładem tak postrzeganej rzeczy monumentalnej może być tron wykonany z betonu, u nas dla Rektora. Tego rodzaju dzieło sztuki niesie za sobą bogatą symbolikę oraz ma duże znaczenie w kontekście akademickim i symbolizuje majestat, prestiż oraz godność osoby zarządzającej uczelnią. Surowy materiał może podkreślać trwałość wartości akademickich, a sama forma tronu odnosi się do u i odpowiedzialności związanej z kierowaniem instytucją naukową. Wpisana w przestrzeń uczelni, na trawniku czy przy wejściu do Rektoratu, może pełnić funkcję integracyjną oraz inspiracyjną dla społeczności akademickiej. Jest to zatem dzieło, które nie tylko może ozdabiać kampus, ale również skłania do refleksji nad istotą edukacji i władzy akademickiej.
Beton, jako materiał wykorzystywany w naszych rzeźbach, budzi skojarzenia z trwałością, solidnością i monumentalnością. Jego użycie do stworzenia tronu rektora może być odczytywane jako podkreślenie autorytetu, stabilności oraz siły akademickiej wspólnoty. Beton jest materiałem surowym, ale jednocześnie plastycznym, co pozwala na uzyskanie różnorodnych form i faktur. W tym przypadku mogą one symbolizować bogactwo myśli akademickiej, dynamikę nauki oraz jej ciągły rozwój. Tron od wieków był symbolem władzy i prestiżu. W kontekście akademickim może on odnosić się jednak do roli rektora jako przywódcy uczelni, strażnika wiedzy i tradycji akademickiej. Betonowa forma tronu może sugerować trwałość zasad naukowych, niezmienność wartości akademickich oraz ich oporność na zmiany polityczne czy społeczne. Ponadto tron może nawiązywać do idei merytokracji, gdzie tylko osoba posiadająca odpowiednie kompetencje i zasługi może na nim zasiadać. Umiejscowienie tronu ma także kluczowe znaczenie dla jej odbioru. Tron rektora może znajdować się w centralnym punkcie kampusu, na dziedzińcu uczelni lub w pobliżu głównego budynku akademickiego. W ten sposób dzieło staje się nie tylko symbolem władzy akademickiej, ale także elementem integrującym społeczność uczelni. Może być miejscem spotkań studentów, inspiracją do refleksji nad wartościami akademickimi czy przestrzenią do organizacji wydarzeń symbolicznych, takich jak inauguracje roku akademickiego. Może także wzbudzać dumę z przynależności do uczelni, podkreślać znaczenie nauki i autorytetu akademickiego, ale również być przedmiotem refleksji nad rolą władzy w świecie nauki. Rzeźba może też stać się inspiracją dla artystów i studentów, prowokując do debaty na temat relacji między tradycją a nowoczesnością w szkolnictwie wyższym.
W pamięci mamy jeszcze warsztaty z 2016, 2018, 2021 czy 2023 roku i ich tematy: Tron Cesarza Drugiej Strony Ziemi, Tron królowej Lodu czy Gra o tron, Tron Króla Minosa. Te ostatnie nazwa zostaną z nami już chyba na długo, a będą się zmieniały tylko imiona, kolejnych nie zawsze realnych władców, którzy mogliby zasiadać na naszych tronach. Jednak jesteśmy już w 2025 roku i przed nami kolejne warsztaty Architektura Betonowa i kolejny, tym razem bardziej realny temat. Może stać się on zachęta dla władz różnych uczelni i symbolicznym wkładem uczestników warsztatów w rocznice swych macierzystych szkół wyższych.
Tak więc znowu minęły kolejne dwa lata i znowu trzeba zając się projektowaniem. Nie, żeby sprawiało nam to jakąś trudność. Jednak najpierw jak zwykle, pojawią się nieśmiałe szkice. Pamiętajmy, że nie chodzi o kamienny czy złoty tron, ale o coś jeszcze trwalszego i nieprzemijającego. Najważniejszy będzie tu oczywiście beton. Uczestnicy zostaną podzieleni na sześć (pięcioosobowych) grup. Projekty powinny być przedstawiony najpierw na jednej planszy o wymiarach 50 na 70 cm, w układzie pionowym przy pomocy rysunków aksonometrycznych, jednoznacznie wyjaśniających koncepcję. Skala opracowania dowolna, stosowna do koncepcji. Opracowanie bez użycia komputera techniką dowolną, trwałą, na dowolnym rodzaju planszy, umożliwiającą późniejszą reprodukcję. I tu możemy dojść do twierdzenia, że architektura pokazywana w szkicach i rysunkach powinna zamienić się na projekt budowlany, by istnieć. Uczestnicy muszą zatem zamienić swoje szkice i modele w projekt techniczny. Ostatni etap powstania tronu to jego samodzielna budowa. Każdy zespół do realizacji projektu będzie miał do dyspozycji beton o objętości nie większej niż 0,5 m3 (trzeba pamiętać, że przyjmuje się, iż kubik betonu waży 2300 kg), beton może być zbrojony. Odlewy wykonane będą w szalunkach indywidualnych zaprojektowanych i zmontowanych przez uczestników warsztatów, wielkości około 50x50x160 cm.
Całość Warsztatów będzie odbywać się pod okiem ekspertów. Uczestnicy zapoznają się z właściwościami betonu, technikami formowania oraz kreatywnymi metodami jego wykorzystania w sztuce, designie i architekturze. Będzie to doskonała okazja do zdobycia nowych umiejętności, poznania prawdziwej pracy w zespole i realizacji nieszablonowego projektu. Każdy z uczestników otrzyma certyfikat ukończenia warsztatów oraz dostęp do materiałów szkoleniowych. Podczas Dni Betonu 2025 w Wiśle odbędzie się wystawa prac. Jeśli chcesz rozwinąć swoje umiejętności i zdobyć niezbędną wiedzę z zakresu architektury betonowej, zapraszamy na warsztaty Architektura Betonowa 2025. To wyjątkowa okazja, aby poznać pasjonujący świat projektowania i budowania z wykorzystaniem jednego z najdoskonalszych materiałów budowlanych. Zapisz się już dziś i dołącz do grona przyszłych architektów betonowych!
Tomasz Kozłowski przy współpracy AI 2025.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, ulica Warszawska 24, 31-155 Kraków, Polska, Krakow, Poland

Sharing is Caring:

More Events in Krakow

Piknik Biblioteczny \u2013 Zaczytana Przestrze\u0144
Sun, 14 Sep at 03:00 pm Piknik Biblioteczny – Zaczytana Przestrzeń

Wola Batorska 25, 32-007 Wola Batorska, Poland

Kto nie pot\u0119pia, ten przyzwala - spacer
Sun, 14 Sep at 03:30 pm Kto nie potępia, ten przyzwala - spacer

Zwiedzanie krakowskiego Kazimierza

Kabaret Pod Wyrwigroszem\n\n
Sun, 14 Sep at 06:00 pm Kabaret Pod Wyrwigroszem

3 Maja 51, Maków Podhalański

RENATA PRZEMYK feat. DAGADANA \u2013 Vera to ja | KONCERT
Sun, 14 Sep at 06:00 pm RENATA PRZEMYK feat. DAGADANA – Vera to ja | KONCERT

Pl. J. Piłsudskiego 2, 32-091 Michałowice, Poland

KRAK\u00d3W - \u015api\u0105ca Kr\u00f3lewna 2.0 dla doros\u0142ych
Sun, 14 Sep at 06:30 pm KRAKÓW - Śpiąca Królewna 2.0 dla dorosłych

Centrum Konferencyjne Fabryczna ul. Fabryczna 13 31-553 Kraków

Grupa Psychoedukacyjno-Rozwojowa dla m\u0142odzie\u017cy w wieku 16-19 lat
Mon, 15 Sep at 05:00 pm Grupa Psychoedukacyjno-Rozwojowa dla młodzieży w wieku 16-19 lat

ul. Narzymskiego 22/1, 31-463 Kraków, Poland

P1 z Asi\u0105: Wst\u0119p do improwizacji - poziom podstawowy
Mon, 15 Sep at 06:00 pm P1 z Asią: Wstęp do improwizacji - poziom podstawowy

Instytut Studiów Strategicznych

TERAPIA SCHEMAT\u00d3W
Tue, 16 Sep at 10:00 am TERAPIA SCHEMATÓW

Nieprześnia 1

Trzecie Miejsce - ch\u0142opakowa grupa psychoedukacyjna 12-15lat
Tue, 16 Sep at 04:00 pm Trzecie Miejsce - chłopakowa grupa psychoedukacyjna 12-15lat

Królowej Jadwigi 248, 30-218 Kraków, Poland

Warsztaty Kulinarne Kuchni Tureckiej 16.09.2025 KRAK\u00d3W
Tue, 16 Sep at 05:00 pm Warsztaty Kulinarne Kuchni Tureckiej 16.09.2025 KRAKÓW

COOLinarium - atelier kulinarne

Po co to wszystko? - Warsztaty Egzystencjalne
Tue, 16 Sep at 06:00 pm Po co to wszystko? - Warsztaty Egzystencjalne

Zabłocie 13, 30-701 Kraków, Poland

Krakow is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Krakow Events