Advertisement
Vin & Kærlighed – En SkærtorsdagsGudstjeneste med vinsmagning.Skærtorsdag er en aften med fællesskab, eftertanke – og i år også med god Libanesisk vin og skøn musik.
Vi inviterer til en særlig Vin & Kærligheds-gudstjeneste, hvor vi blander tre fantastiske ting:
🍷 Vinsmagning – Smag 5 nøje udvalgte vine præsenteret Akeed vin. PS: Husk at medbringe eget glas!
🥖 Let tapas – Lækre små anretninger, der komplementerer vinen. (med vidunderligt brød fra Bastard Brød)
🎶 Musikalsk nærvær – Organist Uffe Fløng tryller ved klaveret.
Alt sammen i lyset af Skærtorsdagens budskab om fællesskab og kærlighed – i brødet, vinen og i hinanden.
En aften med smag, stemning og eftertanke
Skærtorsdag er aftenen, hvor Jesus samler sine disciple omkring et måltid og deler brød og vin – tegn på kærlighed, fællesskab. Denne aften vil vi gøre det samme på vores egen måde: Vi deler vin og tapas, vi lytter til smukke toner, vi samles om påskens store fortælling, og vi lader os fylde af kærlighed.
I samarbejde med Akeed vin (akeed-vin.dk) vil vi smage på 5 udvalgte Libanesiske vine, præsenteret af Line der har levet i Libanon og elsker landet og deres vine. Hun vil guider os gennem smagsnuancer og historier bag vinene. Smagen af vin og brød væver sig denne aften sammen med påskens dybe mysterium – en smagfuld oplevelse for både krop og sjæl.
Brødet i aften kommer fra det fantastiske: Bastard Brød (https://www.facebook.com/profile.php?id=61582664160442)
Sikre dig en plads til denne unikke og stemningsfulde gudstjeneste – køb din billet allerede nu!
Vi glæder os til at dele denne aften med dig. ❤️
Dato: 2. april 2026
Tid: Kl. 19.00 – 21.00
Sted: Sct. Jørgens Kirke, Aabenraa
Billetpris: 150 kr.
Køb her: https://pay.churchdesk.com/5tal0qAY_o
Husk at medbringe eget glas!
Advertisement
Event Venue
Kirkebakken 21, 6200 Aabenraa, Denmark, Kirkebakken 21, 6200 Aabenraa, Danmark, Aabenraa, Denmark
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.






