Vin & Videnskab: Fremtidens lægevidenskab

Wed Oct 08 2025 at 07:00 pm to 09:15 pm UTC+02:00

Chr. Hansen Auditoriet | Copenhagen

Vin & Videnskab
Publisher/HostVin & Videnskab
Vin & Videnskab: Fremtidens l\u00e6gevidenskab
Advertisement
FREMTIDENS LÆGEVIDENSKAB
LARS HENNING ENGELHOLM Kræftforsker, lektor
NATALIE HAUGLUND Søvnforsker, postdoc
THOMAS B. POULSEN Kemisk biolog, professor
MAJKEN K. JENSEN Præcisionsmedicinforsker, professor
🎫BILLETTER sættes til salg på Billetto onsdag den 13. august kl. 18.00.
Antistof-missiler og målrettet gift til behandling af kræft. Opdagelsen af pumpen til hjernens vaskemaskine. Et nyt molekyle som kan efterligne effekten af faste og træning. Og præcisionsmedicin, der nøje tilpasses den enkelte patient. Fire førende forskere skal fortælle om de nyeste gennembrud og mest perspektivrige erkendelser inden for deres forskningsfelter, der på længere sigt kan få stor betydning for behandlingen af alvorlige folkesygdomme.
🍷Til arrangementet serveres et glas vin i pausen (inkluderet i prisen).
📌Sprog: Foredragene er på dansk.
---
Forestil dig en trojansk hest i molekylær skala: Et antistof, der genkender bestemte celler i en kræftknude, og som leverer en dødbringende last direkte ind i fjendens lejr. Det er netop princippet bag såkaldte ADC-lægemidler, en ny type målrettet kræftbehandling, hvor et antistof transporterer en ekstremt potent cellegift ind i kræftcellen uden at skade det raske væv omkring. Kræftforsker og forskningsgruppeleder LARS HENNING ENGELHOLM, der har opfundet flere ADC-lægemidler, vil bruge denne strategi mod nogle af de mest behandlingsresistente kræftformer så som bugspytkirtelkræft.
En af de væsentlige årsager til, at søvn er så vigtigt for vores helbred, er, at hjernen renser sig selv for affaldsstoffer under søvn. Mekanismen bag, det glymfatiske system, omtales som hjernens vaskemaskine. Nu har søvnforsker NATALIE HAUGLUND og hendes kollegaer fundet ud af, hvad der driver processen bag; populært sagt har de opdaget pumpen til hjernens vaskemaskine. Denne viden kan bruges til bedre at forstå effekten af søvn og forebygge søvnrelaterede og neurodegenerative sygdomme, hvor affaldsstoffer i hjernen spiller en central rolle.
Det er velkendt, at regelmæssig motion og periodisk faste har en række positive indvirkninger på vores sundhed. Men det er ikke alle, der fysisk er i stand til, eller har energi til, at følge en hård trænings- og kostplan. Et forskningssamarbejde mellem kemi-, metabolisme- og diabetesforskere fra Aarhus Universitet har ført til udviklingen af et nyt molekyle, der kan imitere de sundhedsmæssige fordele ved træning og faste. Professor og forskningsgruppeleder THOMAS B. POULSEN, der er en af de ledende forskere bag projektet, skal fortælle om perspektiverne i det nye molekyle.
Folk reagerer forskelligt på medicinsk behandling pga. forskelle i deres genetik, immunforsvar og stofskifte. Hvad nu, hvis man kunne tage en vævsprøve på en patient og ud fra den skræddersy sygdomsforebyggelse eller -behandling? Det er lige præcis målet med præcisionsmedicin, et banebrydende og spirende forskningsfelt, som professor og forskningsgruppeleder MAJKEN K. JENSEN er en anerkendt ekspert inden for. Hun vil fortælle om udviklingen af og fremtidsperspektiverne i præcisionsmedicin.
---
👉 Læs mere om foredragsholderne og se hele sæsonens program på www.vinogvidenskab.dk.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Chr. Hansen Auditoriet, Bartholinsgade 4A,Copenhagen, Copenhagen , Denmark

Tickets

Sharing is Caring:

More Events in Copenhagen

Cph Urban Half
Wed, 08 Oct at 05:30 pm Cph Urban Half

Copenhagen

DR\u00d8MMEMIDDAG
Wed, 08 Oct at 05:30 pm DRØMMEMIDDAG

Århusgade 124A, 2150 Copenhagen, Denmark

Diktatorquiz Pt.2
Wed, 08 Oct at 06:00 pm Diktatorquiz Pt.2

People Like Us Beer Bar

Language- and Culture Caf\u00e9 in Copenhagen
Wed, 08 Oct at 06:00 pm Language- and Culture Café in Copenhagen

Mellemamerika Komiteen, Griffenfeldsgade 41, 2200 København N

Taste of Moldova: Modern Edition \ud83c\udf7d\ud83e\udd42
Wed, 08 Oct at 06:00 pm Taste of Moldova: Modern Edition 🍽🥂

Not Your Usual - Wine Bar

Play Reading - Halloween Edition
Wed, 08 Oct at 06:30 pm Play Reading - Halloween Edition

H2O Copenhagen, Hørsholmsgade 20, 2200 København

La Luz (US) \/\/ RUST
Wed, 08 Oct at 07:30 pm La Luz (US) // RUST

RUST

I Think You're Awesome
Wed, 08 Oct at 07:30 pm I Think You're Awesome

Jazzhus Montmartre, Copenhagen

Brahms' Ein deutsches Requiem - Holmens Kirke
Wed, 08 Oct at 07:30 pm Brahms' Ein deutsches Requiem - Holmens Kirke

Holmens Kirke

La Luz in K\u00f8benhavn N
Wed, 08 Oct at 07:30 pm La Luz in København N

Rust

AEGTESKAB | Hotel Cecil, K\u00f8benhavn
Wed, 08 Oct at 08:00 pm AEGTESKAB | Hotel Cecil, København

Hotel Cecil

The Mukherjee Development - BETA
Wed, 08 Oct at 08:00 pm The Mukherjee Development - BETA

BETA2300

Copenhagen is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Copenhagen Events