Omfamnad är en omslutande konstupplevelse med nya, platsspecifika verk av Frida Fjellman, Yasmina Karli Malmsten, Sanne Lovén Rolén och Anna Nyberg. Fyra samtida konstnärer som undersöker innebörden av att vara “del av” i stället för att stå utanför och “titta på”.
Upptäck den monumentala skulpturen Systrar i sten, sex meter hög och tretton meter bred, tillsammans med en bronsgjuten hyenaunge, bärbart måleri och en absurd mataffär i textil. Välkommen in i en utställning som bjuder in till delaktighet och nyfikenhet, oavsett ålder och erfarenhet.
Tid: Lördag 9 maj kl. 11:00-19:30
Plats: Kulturhuset Stadsteatern, Galleri 5
Entré: Fri entré med biljett
Program
13:30 Kulturhuschef Linda Beijer hälsar välkommen och utställningsansvarig Maria Patomella och curator Alicia Donat-Magnin introducerar utställningen. I närvaro av konstnärerna Frida Fjellman, Yasmina Karli Malmsten, Sanne Lovén Rolén och Anna Nyberg.
14:00 Sanne Lovén Rolén aktiverar konstverket Det var inte jag, det var mina armar genom ett performance, där hon själv tar plats i verket.
Boka biljett till vernissagen: https://kulturhusetstadsteatern.se/utstallningar/omfamnad
Nya konstverk av Valeria Montti Colque
Den 9 maj öppnar Kulturhuset Stadsteatern även nya plan 5, en mötesplats för konst, musik, mat och dryck, med Taket som bjuder på utsikt över Stockholm. Dagen firas med en heldag fylld av festliga aktiviteter för alla åldrar!
Kl. 11:30 invigs konstnären Valeria Montti Colques tre skulpturer Jokerita, El Novio Florero och Regnbågsfågeln på plan 5. Konstverken blir ett tillskott till den samling konst som finns i de publika miljöerna i Kulturhuset Stadsteatern. Ingen biljett behövs till invigningen.
Läs mer om programmet den 9 maj: https://kulturhusetstadsteatern.se/kulturhuset-stadsteatern/invigning-av-plan-5
Foto: Mattias Lindbäck
Event Venue
Kulturhuset Stadsteatern, Sergels torg 7, SE-111 57 Stockholm, Sverige, Stockholm, Sweden
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.










