Advertisement
Valokuvailmaisun näyttelyprojektin kevään ryhmänäyttely 3.3-31.3. Maunula-talon 2 ja 3. krs aulagalleriassa, ark. klo 9-20, la 10-16.Nähtyä ja koettua on Helsingin työväenopiston Valokuvailmaisun näyttelyprojektin ryhmänäyttely, joka kokoaa kymmenen valokuvaajan teoksia yhteisen oppimisprosessin ääreltä.
Näyttelyssä valokuva toimii ajattelun, havainnoinnin ja reflektion välineenä. Kuvat ovat syntyneet katsomisen harjoittelusta, kokemusten jakamisesta ja pitkäjänteisestä työskentelystä. Teokset tekevät näkyväksi sen, miten henkilökohtaisesta havainnosta voi kasvaa jaettu, merkityksellinen kuva.
Valokuvaajat ovat tavattavissa Valokuvauksen sunnuntai -tapahtumassa 22.3.2026 klo 13–14 Maunula-talolla, jolloin myös näyttelyn virtuaaliversio avautuu. Ryhmänäyttely on esillä Maunula-talolla maaliskuussa.
Valokuvailmaisun näyttelyprojektilaiset:
Kristiina Avela, Kai Blauberg, Tuuli Holopainen, Tiina Jalonen, Tommi Kokkonen, Tommi Korhonen, Heimo Laamanen, Johanna Pitkänen, Tommi Välimäki
Helsingin työväenopiston Valokuvailmaisun näyttelyprojekti -kurssia ohjaa valokuvaaja Lea Kömi-Liljestrand.
Lisätietoja Ilmonet.fi-sivustolta kurssitunnuksella:
Ryhmänäyttely H260507 ja Valokuvauksen Sunnuntai H260505
Julisteen kuva: Tuuli Holopainen
Tervetuloa tutustumaan näyttelyyn!
Helsingin työväenopiston Valokuvailmaisun projektipajaa ohjaa valokuvaaja Lea Kömi-Liljestrand.
Advertisement
Event Venue
Maunula-talo, Metsäpurontie 4, FI-00630 Helsinki, Suomi, Helsinki, Finland
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.











