Vaikeuksia ei voiteta leikkaamalla – mielenilmaus sosiaalipalvelujen puolesta

Tue, 21 Apr, 2026 at 08:00 am UTC+03:00

Kaartinkaupunki | Helsinki

Sosiaalialan korkeakoulutettujen ammattij\u00e4rjest\u00f6 Talentia ry
Publisher/HostSosiaalialan korkeakoulutettujen ammattijärjestö Talentia ry
Vaikeuksia ei voiteta leikkaamalla \u2013 mielenilmaus sosiaalipalvelujen puolesta
Advertisement
Sosiaalipalvelut tukevat ihmisiä silloin, kun elämässä tulee vaikeita tilanteita. Ne auttavat lapsia, nuoria, perheitä, ikääntyneitä, vammaisia ihmisiä, meitä kaikkia. Kun tukea vähennetään, ongelmat eivät katoa. Leikkaus ei ole säästö. Tule mukaan osoittamaan, että sosiaalipalvelut ovat välttämätön osa toimivaa yhteiskuntaa.
Miksi osoitamme mieltä: Hallitus suunnittelee 100 miljoonan euron säästöjä sosiaalihuollon palveluvalikoimaan. Sosiaalipalveluista säästäminen ei kuitenkaan poista ihmisten vaikeuksia – se siirtää niitä ja kasvattaa kustannuksia myöhemmin. Lue tapahtuman järjestävien tahojen yhteinen kannanotto täältä: https://www.talentia.fi/wp-content/uploads/2026/04/jarjestojen-yhteisen-mielenilmauksen-vetoomusteksti.pdf
Aika: Tiistai 21.4. klo 8 alkaen
Paikka: Riihen paikka eli mielenosoituksen paikka varmistuu vasta hyvin lähellä budjettiriihtä. Paikka ilmoitetaan tässä Facebook-tapahtumassa, Talentian somekanavissa ja mukaan ilmoittautuneiden järjestöjen yhteyshenkilöille.
Kuka voi osallistua: Mielenosoitus on kaikille avoin. Mukaan toivotaan sosiaalialan ammattilaisia, järjestöjä ja niiden työntekijöitä, palveluiden käyttäjiä ja kokemusasiantuntijoita sekä opiskelijoita. Kaikkia, jotka haluavat puolustaa sosiaalipalveluita.
Mukana mielenilmauksessa olevat organisaatiot:
Ammattiliitto Jyty
Ensi- ja turvakotien liitto
Huoltaja-säätiö
Kehitysvammaliitto ry
Lastensuojelun Keskusliitto
Sosiaalialan korkeakoulutettujen ammattijärjestö Talentia ry
SOSTE Suomen sosiaali ja terveys ry
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer ry
Vammaisfoorumi ry
Ilmoittautuminen: Mielenosoitukseen saa liittyä ilman ennakkoilmoittautumista, eikä yksityishenkilöiltä pyydetä ilmoittautumista. Organisaatioilta toivotaan ennakkoilmoittautumista viestinnän takia. Mukaan ilmoittautuvien organisaatioiden nimet kerrotaan mielenosoituksen media- ja someviestinnässä, jos järjestö antaa siihen luvan. Organisaatioiden ilmoittautumisia toivotaan mahdollisimman pian, mieluiten 14.4.2026. mennessä, mutta myös myöhemmin voi ilmoittautua. Ilmoittaudu mukaan tukemaan mielenilmausta täällä: https://www.lyyti.fi/reg/Vaikeuksia_ei_voiteta_leikkaamalla__mielenilmaus_sosiaalipalvelujen_puolesta_1729
Kyltit ja visuaalisuus: Tapahtuman somekuvat voit ladata täältä: https://talentia.kuvat.fi/kuvat/21.4.2026/ Organisaatioiden toivotaan ottavan mukaan omat järjestötunnuksensa, olivat ne sitten banderolleja, lippuja, kylttejä, paitoja tai vaikka rolluppeja. Myös kaikenlaiset persoonalliset omatekoiset kyltit mielenosoituksen teemasta ovat tervetulleita.
Viestintä: Toivomme kaikkien levittävän sanaa mielenilmauksesta. Talentia viestii mielenosoituksesta medialle.
Kylttityöpaja: Järjestetään mukaan ilmoittautuneiden järjestöjen aktiiveille Talentian toimistolla, Ratamestarinkatu 11, 4. krs. Pasila. 14.4. klo 16–18. Ilmoittaudu: https://www.lyyti.fi/reg/Kylttitypaja_Vaikeuksia_ei_voiteta_leikkaamalla__mielenilmaus_sosiaalipalvelujen_puolesta_8461
Tietoa mielenosoituksesta Talentian verkkosivulla: https://www.talentia.fi/uutiset/vaikeuksia-ei-voiteta-leikkaamalla-talentia-koordinoi-mielenilmauksen-sosiaalipalvelujen-puolesta/
Lisätietoja:
Talentian yhteiskuntavaikuttamisen johtaja, [email protected], p. 050 491 1401 (mielenilmauksen temaattiset sisällöt)
Talentian toimistopalvelupäällikkö, [email protected]), p. 0440582369 (mielenilmauksen käytännön järjestelyt)
Advertisement

Event Venue

Kaartinkaupunki, Pohjoinen Makasiinikatu 7, FI-00130 Helsinki, Suomi, Helsinki, Finland

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Helsinki

Tantrinen ekstaasi HELSINKI
Mon, 20 Apr at 06:00 pm Tantrinen ekstaasi HELSINKI

Hyvinvointikeskus Sydäntila

Runokahvila
Mon, 20 Apr at 06:00 pm Runokahvila

Malmin kirjasto

Antonio Vivaldi \u2013 NELJ\u00c4 VUODENAIKAA Viuluvirtuoosi Miroslav Ambro\u0161 & jousikvartetti
Mon, 20 Apr at 07:00 pm Antonio Vivaldi – NELJÄ VUODENAIKAA Viuluvirtuoosi Miroslav Ambroš & jousikvartetti

Temppeliaukion kirkko - Temppeliaukio Church

Blues Dance Monday at The Cliff
Mon, 20 Apr Blues Dance Monday at The Cliff

The Cliff, Siltasaarenkatu 22

jaZZanti-konsertti: Seppo Kantonen: soolopiano
Mon, 20 Apr at 07:00 pm jaZZanti-konsertti: Seppo Kantonen: soolopiano

Hakasalmen huvila

Kreator - Krushers Of The World Tour
Tue, 21 Apr at 12:00 am Kreator - Krushers Of The World Tour

HELSINKI ICEHALL

HopeaCin\u00e9: Is\u00e4np\u00e4iv\u00e4
Tue, 21 Apr at 02:00 pm HopeaCiné: Isänpäivä

Mosaiikkitori 2, 00980, 00980 Helsinki, Finland

AI Side Project Night: Show & Tell
Tue, 21 Apr at 05:00 pm AI Side Project Night: Show & Tell

Accenture Innovation Hub Helsinki

TuskaLive: Kreator 21.4.2026, Helsingin J\u00e4\u00e4halli
Tue, 21 Apr at 05:30 pm TuskaLive: Kreator 21.4.2026, Helsingin Jäähalli

Helsingin jäähalli

Porukalla museoon
Tue, 21 Apr at 05:30 pm Porukalla museoon

Arkkitehtuuri- ja designmuseo

Ayuvedinen keitti\u00f6
Tue, 21 Apr at 05:30 pm Ayuvedinen keittiö

Oodi Central Library Helsinki

Helsinki is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Helsinki Events