Advertisement
🏛️ Univerza v Ljubljani bo po novem vsako prvo nedeljo v mesecu odprla vrata rektorata, ki domuje v 120 let starem deželnem dvorcu na Kongresnem trgu.⏰ Dvorec si bo mogoče ogledati 𝐯 𝐧𝐞𝐝𝐞𝐥𝐣𝐨, 𝟔. 𝐚𝐩𝐫𝐢𝐥𝐚, 𝐨𝐛 𝟏𝟕. 𝐮𝐫𝐢 Ogled je brezplačen, nanj se je potrebno prijaviti prek obrazca: https://bit.ly/ULvodeniogledApril
ℹ️ Ogled je brezplačen in traja približno 45 minut. Obiskovalke in obiskovalce bodo po poslopju rektorata popeljale študentke Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani. Več informacij na spletni strani UL: https://www.uni-lj.si/dogodki/2025-04-06-aprilski-brezplacni-vodeni-ogled-dezelnega-dvorca
***
🎓 Univerza v Ljubljani je bila ustanovljena leta 1919 in od takrat domuje v deželnem dvorcu. Njen rojstni dan obeležujemo 3. decembra 1919, ko je dr. Fran Ramovš v zbornični dvorani univerze izvedel prvo predavanje v slovenskem jeziku. V svojem nagovoru študentkam in študentom je poudaril, da s tem dnem stopamo v novo obdobje, naš narod pa v zgodovino, ki je ne bo mogoče nikoli izbrisati. Danes je Univerza v Ljubljani s 23 fakultetami in 3 akademijami najstarejša, največja in najuspešnejša visokošolska ter znanstvenoraziskovalna ustanova v Sloveniji. Poleg tega je tudi umetniška ustanova, ki pomembno prispeva k razvoju znanosti in umetnosti.
🧱 Samo poslopje deželnega dvorca je zasnovano kot renesančna palača in ima zaradi razlik v nivojih terena v Gosposki ulici pritličje in tri nadstropja, v drugih ulicah pa zvišano pritličje in dve nadstropji. V reprezentativnem prvem nadstropju je v traktu proti Kongresnemu trgu sejna soba z izhodom na balkon – nekdanja sejna soba deželnega glavarja. Na nasprotni strani, proti Židovski stezi, pa je deželna zbornica, do katere vodi stopnišče tudi iz Vegove ulice. V prvem nadstropju so še drugi bogato dekorirani prostori, v drugem nadstropju pa je zlasti lepa slavnostna sprejemnica deželnega glavarja, ki je bila povezana z njegovim stanovanjem.
🎨 Pomembni del stavbe predstavlja bogata umetniška zbirka Univerze v Ljubljani, ki odraža njeno interdisciplinarno zasnovo, kjer se umetnost prepleta z naravoslovnimi in humanističnimi vedami, pojasnjuje Nadja Zgonik, izredna profesorica umetnostne zgodovine in vodja zbirke Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani (UL ALUO). "V prostorih Rektorata UL je na ogled izbor pomembnih del iz zgodovine slovenske umetnosti 20. stoletja, ki ga je pripravila Akademija za likovno umetnost in oblikovanje UL. Zbirka obsega slikarska, kiparska in grafična dela priznanih slovenskih in tujih umetnikov, pretežno iz obdobja modernizma, ter tudi študentska dela. S sistematičnim zbiranjem se je oblikovala v najpomembnejšo zbirko grafike v Sloveniji, ki vsebuje 82.430 grafik in predstavlja zgodnje, študijske opuse umetnic in umetnikov iz Slovenije in tujine, nekdanjih študentk in študentov UL ALUO, ki so danes uveljavljeni ustvarjalci," dodaja. Zbirka obsega dela Božidarja Jakca, Mateja Sternena, Emerika Bernarda, Hermana Gvardjančiča in drugih ustvarjalk in ustvarjalcev. Poleg obsežne umetniške zbirke pa je v stavbi veliko arhivskega gradiva Univerze v Ljubljani, ki je zaščiteno kot kulturni spomenik.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Kongresni trg 12, 1000 Ljubljana, Slovenia, Kongresni trg 12, 1000 Ljubljana, Slovenija,Ljubljana, Slovenia