Tro, sex og kjærlighet: Dag Johan Haugerud og Steinar Opstad

Wed Apr 29 2026 at 07:30 pm to 08:30 pm UTC+02:00

Litteraturhuset | Oslo

Litteraturhuset
Publisher/HostLitteraturhuset
Tro, sex og kj\u00e6rlighet: Dag Johan Haugerud og Steinar Opstad I samtale med Brynjulf Jung Tjønn om skriving, tro, tilhørighet og utenforskap.
Dag Johan Haugerud har etablert seg som en av Norges fremste regissører, ikke minst med filmer som den internasjonalt prisbelønnede trilogien Sex, Drømmer og Kjærlighet. Parallelt har han bygd opp et solid forfatterskap, med kritikerroste romaner som Den som er veldig sterk, må også være veldig snill, Enkle atonale stykker for barn og høstens Sjelesorg, som er nominert til Nordisk råds litteraturpris.
Haugeruds romaner kjennetegnes av hans evne til å skildre hvordan vi mennesker forholder oss til hverandre, med varme, varhet og nyanser. En samtale eller et møte kan være like intim og forløsende som en seksuell relasjon. I Sjelesorg følger vi diakonen Thomas, i det som blir en utforskning av tro og moral, begjær og lengsel.
Begjær og lengsel finner vi også i Steinar Opstads romandebut Tørkesommer. Opstad er en av våre mest sentrale lyrikere, med en lang rekke kritikerroste diktsamlinger bak seg, deriblant Avhymninger, Å, høye dag og En varig lengsel, Temaer som religion, oppvekst, ensomhet og lengsel går igjen i diktsamlingene, og flere av disse temaene er også til stede i årets romandebut.
I Tørkesommer følger vi gutten Sverre i en liten Vestfold-bygd, gjennom den transformative sommeren han fyller 13, preget av usikkerhet og endring, av de første, famlende seksuelle erfaringene, av trangen etter å passe inn og behovet for å være tro mot seg selv.
Haugerud og Opstad fanger begge inn oss mennesker i all vår feilbarlighet, de undersøker hvordan begjær og lengsel, tro og tvil former oss. En som i likhet med dem har utforsket tilhørighet og utenforskap i egen skriving, er forfatter Brynjulf Jung Tjønn. Nå møter han begge Haugerud og Opstad til samtale om skriving og tro, tilhørighet og utenforskap.

Event Venue

Litteraturhuset, Wergelandsveien 29,Oslo, Norway

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Oslo

Kompass-treff p\u00e5 Brygg
Wed, 29 Apr at 07:00 pm Kompass-treff på Brygg

Brygg Oslo

Beth McBride - Slippkonsert \/ Ingensteds
Wed, 29 Apr at 07:00 pm Beth McBride - Slippkonsert / Ingensteds

Brenneriveien 8, 0182 Oslo, Norway

Resa Saffa Park \/ BL\u00c5 \/ Pres. av FKP Scorpio
Wed, 29 Apr at 07:00 pm Resa Saffa Park / BLÅ / Pres. av FKP Scorpio

BLÅ

Turbonegro \u2013 Rockefeller 40 \u00e5r \/\/ F\u00c5 BILLETTER IGJEN
Wed, 29 Apr at 07:00 pm Turbonegro – Rockefeller 40 år // FÅ BILLETTER IGJEN

Rockefeller / John Dee / Sentrum Scene

Feminisme p\u00e5 ukrainsk: Oksana Zabuzjko
Wed, 29 Apr at 07:00 pm Feminisme på ukrainsk: Oksana Zabuzjko

Litteraturhuset

Francis Rossi
Wed, 29 Apr at 07:00 pm Francis Rossi

Sentrum Scene

Christiania 12
Wed, 29 Apr at 08:00 pm Christiania 12

Herr Nilsen Jazz Club

OJKOS spiller: Sigrid Aftret \/\/ Nasjonal jazzscene
Wed, 29 Apr at 08:00 pm OJKOS spiller: Sigrid Aftret // Nasjonal jazzscene

Karl Johans gate 35 0162 Oslo, Norway

Folkemusikkp\u00f8bb med Flatlusa \ud83e\udd73
Wed, 29 Apr at 09:00 pm Folkemusikkpøbb med Flatlusa 🥳

Kristian IVs gate 2, Oslo

Vi reiser til K\u00f8benhavn!
Thu, 30 Apr at 12:00 am Vi reiser til København!

København Danmark

Frokost i Klimahuset: Hva er framtida for norsk olje?
Thu, 30 Apr at 08:15 am Frokost i Klimahuset: Hva er framtida for norsk olje?

Naturhistorisk museum, Oslo

H\u00d8RER DU D\u00c5RLIG? M\u00f8t en h\u00f8rselhjelper!
Thu, 30 Apr at 12:00 pm HØRER DU DÅRLIG? Møt en hørselhjelper!

Oppsal nærmiljøsenter

Oslo is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Oslo Events