Advertisement
Har den pedagogiske forskningen ledet oss på feil spor ved å bytte ut oppdragelsesbegrepet med et begrep om dannelse som selvrealisering?Mye av det som før ble regnet som synder og laster, er langt på vei godtatt i dag. Å være hovmodig – den verste dødssynden, historisk sett – kan passere i en individorientert verden, og til og med gis en positiv verdi.
Samtidig har positiv forsterking fått en sentral rolle i barnehage og skole, til fortrengsel for karakterdannende oppdragelse.
Kan dygdslære og det som kalles dygdspolitikk løse noen av vanskene vi dermed er kommet opp i? Hvilken relevans har den gamle læren om laster og synder i dagens samfunn?
Torgeir Haugen er dosent i norsk på Fakultet for lærerutdanning og internasjonale studier ved OsloMet.
Ingmar Meland er førsteamanuensis i filosofi ved NTNU.
Aktuell bok: Torgeir Haugen og Nils Gilje (red): Barn og dei sju dødssyndene. Refleksjonar over dygder og laster (2025).
Advertisement
Event Venue
GODT BRØD (Muséplassen), Muséplassen 3,Bergen, Hordaland, Norway
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.











