Advertisement
#gestalt #teoriaself #warsztat #warszawaTeoria self - łącząc patos i logos, czyli teoretyczne ugruntowanie dla psychoterapeutów Gestalt
"Najgłębszą częścią człowieka jest jego skóra" Paul Ambroise Valéry
"Ty płaczesz, ja czuję ból" Gianni Francesetti
Witajcie, zapraszam Was serdecznie na pierwszą edycję warsztatu poświęconego naszej, gestaltowskiej teorii self. Choć jest to jedna z założycielskich, fundamentalnych koncepcji naszego nurtu, z rozmów z innymi gestaltystami odnoszę wrażenie, że owiana jest pewną tajemniczością. W tym kontekście tym bardziej kuszą teorie strukturalne innych nurtów, szczególnie chyba psychoanalityczne, które wchodzą w tę pustkę i porządkują po swojemu nasze myślenie o terapii i klientach/pacjentach.
Jeśli więc masz zamieszanie:
- co to właściwie według teorii Gestalt jest to całe self i po co się nad tym zastanawiać,
- do czego w pracy klinicznej można użyć teorii self jako teoretycznego wsparcia,
- jak teoria self ma się do innych gestaltowskich i bliskich teorii jak: fenomenologia, teoria pola, paradoksalna teoria zmiany i czynniki zmiany w terapii, cykl regulacji, fleksje i estetyka kontaktu, dialogiczność, id i self sytuacji, rodzaje percepcji tła i inne aspekty rozwojowe,
- obiły Ci się o uszy określenia jak selfowanie albo selfing, bycie agentem pola/sytuacji, funkcje id, osobowości, ego, (relacyjna, estetyczna, naturalna, duchowa, ...)
- czy koncepcje psychopatologiczne (słowa takie jak neurotyczność, borderline, zaburzenia osobowości, psychoza, trauma, ...) wpisują się w teorię Gestalt,
- a także masz inne znaki zapytania wokół tej teorii…
Serdecznie zapraszam!
Teoria self jest dla mnie jako terapeuty bardzo wspierająca. Wiele razy pomogła mi pozostać w pozycji terapeutycznej podczas trudnych momentów na sesjach, kiedy potrzebowałem się na czymś oprzeć - dzięki możliwości spojrzenia z boku na daną sytuację i przyjrzenia się "co się tutaj dzieje?", mając oparcie w tych teoretycznych ramach. Mając takie rozumienie danej sytuacji i procesu, łatwiej również o nim rozmawiać z superwizorem bądź samym klientem/pacjentem, kiedy jest to odpowiednie.
Warsztat odbędzie się w Warszawie, natomiast zastanawiam się nad zrobieniem krótszego webinaru na ten temat, gdyby było zainteresowanie. Jeśli więc jesteś poza Warszawą lub z innych względów wolisz webinar, a temat Cię interesuje, daj proszę znać w komentarzu.
Na warsztacie nacisk będzie położony bardziej na ramy teoretyczne i konceptualizację procesu selfowania/doświadczania/kontaktowania (oraz oczywiście jak można tego użyć z korzyścią dla procesu terapeutycznego), a mniej na ciało i poezję, choć te też będą. Planuję elementy doświadczenia własnego i w grupie. W moim doświadczeniu mamy w Gestalcie dużo “patosu” (ciało, poezja, wrażenia w polu, wyłanianie tego, co nieobecne/ulotne), a na tym warsztacie chcę integrować z tym “logos” (czyli jak to rozumieć, w kontekście teorii self).
Dla osób już zorientowanych w temacie: choć będę mówił o trzech perspektywach na self - monoosobowej, relacyjnej i pola (field-emergent self) - szczególny nacisk położę na field-emergent self, ponieważ to ona ujmuje nasz unikalny wkład jako gestaltystów do psychoterapii, a także wydaje mi się najbardziej odpowiadać na potrzeby naszych czasów.
Dla jasności chciałbym zaznaczyć, że na warsztacie będziemy zajmować się teorią Gestalt, nie psychoanalityczną/dynamiczną i też nie diagnozą nozologiczną. Czyli będziemy czerpać z takich źródeł jak: PHG; Podstawy psychopatologii fenomenologiczno-gestaltowskiej - lekkie wprowadzenie, Gianni Francesetti; Self. Polifonia współczesnych terapeutów Gestalt, Jean-Marie Robin; artykuły z Gestalt Review, szczególnie Field Theory in Contemporary Gestalt Therapy, obu części, Jan Roubal, Gianni Francesetti; Terapia w Dialogu, R. Hycner, L. Jacobs; Psychoterapia Gestalt w praktyce klinicznej, G. Francesetti, M. Gecele, J. Roubal; …
NIE będziemy natomiast bazować na np.: Style charakteru, S. Johnson; Diagnoza psychoanalityczna, Nancy McWilliams; pracach Melanie Klein i innych uznanych psychoanalityków; klasyfikacjach ICD/DSM. Nie chcę przez to powiedzieć, że teorie rozwojowe i diagnostyka statystyczna nie są przydatne, natomiast na jednym warsztacie nie da się zająć wszystkim, a od strony teoretycznej te koncepcje nie są spójne (Gestalt rozpoczął się od krytyki psychoanalizy połowy zeszłego wieku i zreinterpretował koncepcje jak właśnie self, opór, ...).
Warsztat przeznaczony jest dla psychoterapeutów Gestalt, szczególnie w szkoleniu/certyfikacji.
Daty: 2 dni, 1-2.03.2025, godz. 9-18.
Miejsce: Gabinet Liberi, Warszawa ul. Batuty 7a/38.
Cena: 1200 zł (bezzwrotna zaliczka 600 zł płatna przy zapisie, reszta do 2 tygodni przed warsztatem).
Każdy uczestnik otrzyma oczywiście certyfikat (20 godzin szkoleniowych).
Zapisy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfDkvJX7aVIHTVtmKJZZi9o99sA_TgUDE01kUpvar5d7P0-1w/viewform?usp=sharing
Warsztat zostanie przeprowadzony pod warunkiem zebrania się grupy. W przypadku odwołania w takim przypadku bądź przyczyn ode mnie niezależnych oczywiście wszystkie wpłaty zostaną zwrócone.
W przypadku odwoływania uczestnictwa istnieje możliwość znalezienia osoby na swoje miejsce, żeby nie tracić pierwszej płatności. Proszę o odpowiedzialne zapisy, ale do każdej sytuacji podejdziemy wspólnie indywidualnie.
Prowadzący: Piotr Robaczewski, psychoterapeuta Gestalt (cert. EAGT 24-4090), współprowadzi mały humanistyczny ośrodek psychoterapeutyczny w Warszawie (Gabinet Liberi). Absolwent Szkoły Psychoterapii Gestalt w Warszawie, szkolił się również w krótszych formach w innych ośrodkach, m.in. Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA, Stowarzyszeniu na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, Domu Gestalt, Centrum Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, Instytucie Uważności i Psychoterapii. Prywatnie mąż, tata oraz przedsiębiorca; lubi książki (miewa napady czytania), gry planszowe, tradycyjne gry fabularne, ciekawi się ekonomią i finansami.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Gabinet Pomocy i Edukacji Psychologicznej LIBERI, ulica Batuty 7A, 02-743 Mokotów, Polska,Warsaw, Poland