Advertisement
Välkommen till en tältkväll på världens första äventyrsmuseum ⛺Är du nyfiken på att börja sova ute men osäker på vilket tält som passar dig? Välkommen till en inspirerande kväll tillsammans med Naturkompaniet på Äventyrsmuseum i Stockholm.
Kvällen inleds med en kort föreläsning om grunderna i att tälta – från hur du väljer rätt tält till tips kring planering, packning och livet ute.
Därefter öppnar vi upp en stor tältutställning med över 50 tältmodeller från flera olika varumärken. Här får du möjlighet att kliva in i tälten, känna på utrustningen och jämföra allt från tält och sovsäckar till liggunderlag och tillbehör – samlat på ett och samma ställe.
På plats finns experter från både Naturkompaniet och deltagande varumärken som hjälper dig att jämföra modeller, svara på frågor och guida dig till rätt val utifrån dina behov. Flera varumärken kommer dessutom att visa och sälja nya tältmodeller exklusivt under kvällen.
Som besökare får du även ta del av ett särskilt erbjudande – köp ett tält på plats och få 15 % av tältets värde tillbaka i presentkort hos Naturkompaniet.
Varumärken på plats
Fjällräven
Hilleberg
MSR
Exped
Therm-a-Rest
Big Agnes
Rab
Helinox
Nordisk
Under kvällen får du som besökare även möjlighet att utforska Äventyrsmuseets inspirerande utställningar.
Datum: 2 juni
Plats: Sergels Torg 8, 111 57 Stockholm
Tid: 18.00 - ca 21.00
>> ANMÄL DIG HÄR:
https://naturkompaniet.confetti.events/taltkvall-pa-aventyrsmuseum-i-stockholm
Advertisement
Event Venue
Sergels Torg 8, 111 57 Stockholm, Sergels torg 12, SE-111 57 Stockholm, Sverige, Stockholm, Sweden
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.











