Sámi márkanat Osloves // Samisk gatefestival i Oslo

Sat Apr 25 2026 at 10:00 am to 05:00 pm UTC+02:00

Dronningens gate 8b, Oslo | Oslo

Oslo S\u00e1miid Searvi
Publisher/HostOslo Sámiid Searvi
S\u00e1mi m\u00e1rkanat Osloves \/\/ Samisk gatefestival i Oslo
Advertisement
Velkommen til Sámi márkanat Osloves // Samisk gatefestival i Oslo 25. april, et gratis og åpent kulturarrangement i Kvadraturen i Oslo sentrum, i gatene rundt Samisk Hus.
Denne dagen blir det et bredt kultur- og aktivitetsprogram for både barn, unge og voksne. Samtidig inviterer vi til vårt tradisjonsrike vårmarked, hvor det kommer inn dujoáre fra hele Sápmi. Er du på leiting etter nytt koftesølv, ny kofteveske eller annet koftetilbehør til 17.mai feiringen, så finner du det ganske sikkert her!
Kafeen på Samisk Hus er selvfølgelig åpen, og her kan du nyte den berømte reinsdyrwrapen, og få deg både kaffe og kaker i kaféen. I tillegg kan du kjøpe lodd i vårlotteriet vårt, som har en rekke flotte premier!
Oslo Sámiid Searvi ønsker å styrke og vise frem samisk språk og kultur i Oslo. Vi oppfordrer derfor alle til å møte opp på festivalen i sin gákti! Vi gjennomfører et gratis gáktilotteri hvor alle som møter opp i sin gákti er med i konkurransen om en flott premie.
Foreløpig program:
10.00 – Markedet åpner
Duojárat fra hele Sápmi presenterer og selger tradisjonelt håndverk, koftesølv og annet duodji.
11.00 – Eventyrstund for barna - tbc
Det blir en egen eventyrstund for de minste barna, inne på Samisk Hus. Da inviteres barna til å høre på Samiske eventyr, fortalt på nordsamisk.
12.00 – Joikekoret joiker
Joikekoret er et samisk joikekor som ble stiftet i 2023 og har siden samlet joikere og sangere med et felles engasjement for joik og samisk kultur. Gjennom sitt arbeid bidrar Oslove Juoigansiida til å løfte frem samisk joik som kunstform, både i det nasjonale kulturlivet og i hjertet av hovedstaden.
13.00 – Gáktiwalk
En visning av gáktitradisjoner som løfter frem mangfoldet i Sápmi, og mangfoldet i Oslo. Oslo har samer fra hele Sápmi, fra både kysten, marka og innlandet. Vi ønsker å vise alle de ulike gáktitradisjonene som byen vår rommer.
14.00 – Finner du de samiske kulturminnene?
Barna inviteres til kulturminneutgraving, en lærerik og spennende aktivitet. Her kan barna kan grave frem gjenstander inspirert av samisk historie, og redskaper, perler og andre overraskelser.
15.00 – Konsert med Elina Ijäs
Elina er en fremadstormende artist fra Guovdageaidnu og Gáivuotna i Sápmi. Hun vokste opp i et samisk lokalsamfunn, men har røtter fra kystområdene i Sápmi, der kolonisering og fornorskning var blant de hardeste. Familien hennes, som mange andre, ble dypt berørt. Gjennom musikken sin tar Elina denne historien tilbake, og forvandler den til stolthet og styrke, samtidig som hun viser at «vi er fortsatt her».
16.00 – Trekning av gáktilotteriet
Alle som møter i gákti får lodd og deltar i trekningen.
17.00 – Markedet stenger
I tillegg vil vi ha ulike aktivitetstelt ute, med flere andre aktiviteter for både barn og unge. Deriblant veving, tegning og buttonslaging og lassokasting! Hvem er Oslos beste lassokaster?
Vi har fortsatt plass til noen flere selgere på markedet. Husk å melde deg på innen 15. mars dersom du ønsker å selge duodji eller dáidda under markedet.
Selgere bes fylle ut google skjema for påmelding: https://forms.gle/KwdekV6yKCi8YS1r8
Å arrangere Sámi márkanat Osloves // Samisk gatefestival i Oslo er ikke gjort av betalte ansatte, men på dugnad av frivillige i Oslo Sámiid Searvi. Men vi trenger mer hjelp! Kanskje kan du være frivillige under markedet å hjelpe til i en av aktivitetsteltene, stå i kafeen og selge mat, eller hjelpe med å rigge opp eller ned? Eller kan du kanskje bake en kake i forveien? Vi tar imot all hjelp, og lover samtidig at det blir skikkelig gøy! Om du har mulighet til å være frivillig, fyll ut skjema: https://forms.gle/Kna7ciUaAZvQmSMw9
Dersom det er noen spørsmål om arrangementet kan de rettes til [email protected] for påmelding.
Bures boahtin / buoris boathem / buerie båeteme / velkommen
Advertisement

Event Venue

Dronningens gate 8b, Oslo, Norway

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Oslo

R\u00e5dhusakademiet 2026!!
Sat, 25 Apr at 12:00 am Rådhusakademiet 2026!!

Rådhusplassen 1, 0160 Oslo, Norge

TRANCE AFTERPARTY - DJ  JAMIE
Sat, 25 Apr at 01:00 am TRANCE AFTERPARTY - DJ JAMIE

Pokalen

Riot Patrol \/\/ MWW Band
Sat, 25 Apr at 08:00 am Riot Patrol // MWW Band

Toftes gate 69, 0552 Oslo, Norway

Oslo Muay Thai Century
Sat, 25 Apr at 08:00 am Oslo Muay Thai Century

Bjølsenhallen

Klemetsrud Grand Prix 2026
Sat, 25 Apr at 09:00 am Klemetsrud Grand Prix 2026

Enebakkveien 421, 1290 Hasle, Norway

The Clash at World's Edge, Norwegian System Open 2026
Sat, 25 Apr at 09:00 am The Clash at World's Edge, Norwegian System Open 2026

Vålerenga Skole

Ung sanker: Sanking og matlaging med tang og tare (15-30 \u00e5r)
Sat, 25 Apr at 10:25 am Ung sanker: Sanking og matlaging med tang og tare (15-30 år)

Nesoddtangen Brygge

Oslo Brassfestival 2026 \/\/ L\u00f8rdag \/\/ Sentrum Scene
Sat, 25 Apr at 11:00 am Oslo Brassfestival 2026 // Lørdag // Sentrum Scene

Sentrum Scene

Skriveworkshop i Oslo
Sat, 25 Apr at 11:00 am Skriveworkshop i Oslo

Zen House

Loppemarked p\u00e5 Lindeberg
Sat, 25 Apr at 11:00 am Loppemarked på Lindeberg

Lindebergveien 33, Oslo, Norway

Stort Loppemarked p\u00e5 Vinderen skole
Sat, 25 Apr at 11:00 am Stort Loppemarked på Vinderen skole

Haakon den Godes vei 17, 0373 Oslo, Norway

Foredrag: Jorden i solsystemets organisme av Olav Johansson
Sat, 25 Apr at 12:00 pm Foredrag: Jorden i solsystemets organisme av Olav Johansson

Litteraturhuset

Oslo is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Oslo Events