Advertisement
Miért esik nehezére a nagymamának elfogadni, hogy unokája vegetariánus? És miért zárt egy egész osztályközösség pedagógusuk szenvedésével szemben? Kommunikációs nehézségek generációk között vagy hatalmi viszonyokban. Foglalkozásainkon dramatikus eszközökkel mélyedünk el az irodalmi szövegekben, hogy jobban megismerjük az egyes szereplők szempontjait, megértsük, mi hátráltatja őket egy adott helyzetben és hogyan tudnak egymással szót érteni. Ennek során a saját elakadásainkra, és azok lehetséges megoldásaira is ráismerünk.Vezetők: Hegyes Katalin bibliodráma-vezető és Sirák Richárd magyartanár
1. FOGLALKOZÁS
Egy kortárs novellával, Harag Anita Ásványvíz című művével fogunk az első alkalommal dolgozni, melynek fókuszában egy család három generációja áll. Nagyanya, lánya és unokája él együtt, az unoka szemszögéből ismerjük meg a történetet, a nagymamájával kapcsolatos kommunikációs és egyéb nehézségeit, a köztük levő feszültségeket, a ki nem mondott gondolatokat, az érzéseket és az elfogadás hiányát.
A 2025 tavaszán-nyarán három alkalommal meghirdetett foglalkozássorozatunkban különféle kommunikációs problémákat központba állító szövegekkel dolgozunk. A kortárs német vagy magyar művek, például Harag Anita Ásványvíz című novellája vagy Kai Hensel Klamm háborúja című monodrámája egy-egy fontos témát ragadnak meg, például a generációk közti nehézségeket, a megértés hiányát, vagy a tanár-diák kapcsolat feszültségeit.
A drámapedagógia és a bibliodráma eszközeivel foglalkozunk a szövegrészletekkel, aminek segítségével a résztvevők az egyes szereplők szemszögéből láthatnak rá a témára, egy helyzetre,; egy-egy szereplőbe belebújva vitatkozhatnak egymással. Ennek kapcsán egyrészt megélhetik, hányfajta szemszög, igazság van, másrészt mindez a szövegek mélyebb - nemcsak kognitív, hanem érzelmi - megélését is lehetővé teszi , hiszen az irodalmi szöveget a saját életükkel is kapcsolatba hozzák.
Célunk, hogy összhangban a PERSPECTIVES európai uniós projekttel, kilépve a saját „buborékunkból”, világnézetünket és szemléletünket feszegetve egy-egy helyzetet több szempontból is megismerjünk, megértsük mások eltérő álláspontját és egyszerűen beszéljünk egymással. A foglalkozásokat Hegyes Katalin, bibliodráma-vezető, a Goethe Intézet korábbi munkatársa és Sirák Richárd magyartanár vezeti.
A foglalkozás nyelve magyar.
A részvétel regisztrációhoz kötött, amit a [email protected] e-mail címre várunk. A helyek száma korlátozott.
Az esemény a PERSPECTIVES EU-s projekt keretein belül jött létre, az Európai Unió társfinanszírozásával. Az Európai Unió társfinanszírozásával. A kifejtett nézetek és vélemények azonban kizárólag a szerző(k) sajátjai, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió vagy az Európai Bizottság véleményét. Sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó hatóság nem tehető felelőssé.
További információk a projektről:
https://www.goethe.de/prj/per/en/index.html
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Ráday u. 58. , Budapest, Hungary, 1092