Advertisement
SZTUKA WIDZENIA to cykl spotkań, którego zadaniem jest pogłębienie wiedzy pionu operatorskiego, edukacja studentów oraz popularyzacja zawodu poprzez przybliżanie wkładu autora zdjęć w ostateczny kształt dzieła filmowego od strony artystycznej jak i technicznej. Sztuka Widzenia upowszechnia dorobek polskiej kinematografii w nowej odsłonie. Projekcjom filmowym towarzyszą spotkania z twórcami obrazu filmowego, reżyserami, aktorami oraz współpracownikami z pokrewnych pionów. W trakcie spotkań cenieni twórcy oraz branżowi specjaliści dokonują analizy rozwiązań artystyczno-technologicznych, zastosowanych w procesie produkcji omawianych filmów. Podczas spotkań uczestnicy mogą brać czynny udział w dyskusji poprzez zadawanie pytań. Jest to unikalna forma, poświęcona roli obrazu w filmie.Bohaterem grudniowego spotkania jest Michał Dymek autor zdjęć do filmu „Dziewczyna z Igłą” w reżyserii Magnusa von Horna.
Michał Dymek to absolwent Wydziału Operatorskiego łódzkiej szkoły filmowej, zdobywca Złotej Żaby w konkursie głównym ostatniej edycji Międzynarodowego festiwalu sztuki autorów zdjęć filmowych Energa Camerimage za zdjęcia do Dziewczyny z igłą Magnusa von Horna. W 2020 roku w konkursie polskim tego festiwalu wyróżnieniem uhonorowano jego zdjęcia do Supernovej, debiutu reżyserskiego Bartosza Kruhlika. Dwukrotnie nominowany do Nagrody PSC za IO/EO Jerzego Skolimowskiego oraz Sweat Magnusa von Horna, dwukrotnie dostrzeżony przez jurorów festiwalu polskich filmów fabularnych w Gdyni (Dziewczyna z igłą, Sweat). Laureat Orła, czyli polskiej nagrody filmowej, za zdjęcia do IO/EO. Jego zdjęcia do IO/EO docenili też krytycy filmowi zrzeszeni w Los Angeles Film Critics Association Awards i w National Society of Film Critics Awards. Dwukrotnie uhonorowany w Koszalinie na festiwalu „Młodzi i film”, za Najpiękniejsze fajerwerki ever Aleksandry Terpińskiej i za My Friend the Polish Girl wyreżyserowany i napisany razem z Ewą Banaszkiewicz. Najbardziej lubię to, co zrobił w filmie Jessiego Eisenberga Prawdziwy ból, i w swoim pełnometrażowym debiucie, czyli Słodkim końcu dnia Jacka Borcucha. Za zdjęcia do filmu Borcucha otrzymał Nagrodę im. Piotra Łazarkiewicza na festiwalu polskich filmów fabularnych w Los Angeles. Wobec tego, co udało mu się stworzyć w Dziewczynie z igłą, jestem bezbronna.
Michał Dymek był również operatorem kamery w Mowie ptaków Xawerego Żuławskiego (zdj. A. Jaroszewicz), wyróżnionym Złotą Żabą filmie dokumentalnym Marek Edelman… i była miłość w getcie Jolanty Dylewskiej (zdj. Kuba Kijowski), oraz w Córkach dancingu i Fudze. „Zdolna z niego bestia, to go brałem. A poza tym to fajny gość” – mówi Kuba Kijowski. Michał Dymek pracował również przy… Gwiezdnych wojnach. Przebudzeniu mocy. Swój warsztat doskonalił też na planie Zimnej wojny (reż. P. Pawlikowski, zdj. Ł. Żal).
Lubi naturalne światło i zdjęcia Łukasza Żala.
A tak mówi o Dziewczynie z igłą Łukasz Żal, jeden z jurorów konkursu głównego Energa Camerimage: „Zdjęcia Michała nie tylko opowiadają, ale coś do historii dopowiadają. Dzięki nim film zyskuje dodatkową warstwę. Budują nastrój tej opowieści. Michałowi udało się stworzyć spójny, mocny, intrygujący, niemal osaczający widza świat. Znalazł w tym filmie swój język. Ujęła mnie wieloplanowość, pokazywanie osaczenia bohaterki przez głębię ostrości – bo przecież z tego świata nie ma ucieczki. W Dziewczynie z igłą nie ma oddechu! W tym filmie jest wszystko to, co kocham: ufa się widzowi i pokazuje mu tylko tyle, ile potrzeba; to, co najważniejsze, dzieje się poza kadrem; zdjęcia chwytają i oddają to, czego nie wyraziłoby ani słowo, ani twarz aktora”.
Dziewczyna z igłą to duński kandydat do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Nie wiem, jak wyglądają te wszystkie procedury, ale Michał Dymek absolutnie zasługuje na nominację za zdjęcia. Jego zdjęcia uwiodły mnie od pierwszego wejrzenia, i to nie dlatego, jak przypomniał mi Larry Sher, że ludzie kochają oglądać czarno-białe filmy, ale dlatego, że nie narzucając się wsączyły się w mój krwioobieg. Tego filmu nie można było opowiedzieć inaczej. Tylko właśnie w czerni i bieli, z dystansu. Nie przerażając widza, raczej mu sugerując niż pokazując. Jest w tym filmie coś z okrucieństwa Büchnera, cos z prac Noldego, Grosza i Schielego. To nie tak, że von Horn i Dymek odrobili lekcję z niemieckiego ekspresjonizmu, oni odrobili po prostu lekcję z ekspresjonizmu w ogóle. Z ekspresjonizmu rozumianego jako „forma rozjątrzona” używana po to, by ująć się za tymi najmniejszymi i najbiedniejszymi.
I jeszcze jedno, rzadko we współczesnym kinie można obejrzeć tak przekonujący i zgodny z tym, jak to wyglądało, obraz weterana okaleczonego podczas pierwszej wojny światowej. Z tej wojny nie wracali dziarscy chłopcy, tylko przypełzali ludzie bez twarzy i kończyn.
Z racji swojego pierwszego wykształcenia, oczytania w literaturze z tamtych lat, bardzo się tego filmu bałam, i dlatego tak ważne jest dla mnie, że Magnus von Horn daje nam nadzieję.
???????:
??:?? ????????????
prof. PWSFTviT dr hab. Katarzynę Taras, filmoznawczyni i krytyczka filmowa, wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej, przybliży widzom tematykę filmu i zasygnalizuje wybrane – szczególnie interesujące w kontekście pracy autora zdjęć – fragmenty prezentowanego obrazu.
??:?? ????????? ?????
„Dziewczyna z Igłą” 115 min.
Rozgrywająca się na początku ** wieku, oparta na faktach, niepokojąca opowieść o kobiecie szukającej miłości i poczucia moralności. Karoline to młoda pracownica fabryki w Kopenhadze, która znalazła się w trudnej życiowej sytuacji. W godzinie potrzeby zwraca się o pomoc do przypadkowo poznanej kobiety. Dzięki temu dramatycznemu wydarzeniu między Karoline a Dagmar nawiązuje się specyficzna nić porozumienia, która odmieni życie ich obu.
??: ?? ????????? ? ???́?????
Po filmie zapraszamy na rozmowę z:
- Michałem Dymkiem autorem zdjęć
- Magnusem von Hornem reżyserem
- Jagna Dobesz scenografka
- Agnieszka Glińska montażystka
Organizator: Stowarzyszenie Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych PSC
Patronat: Kino Muranów
Dofinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Kino Muranów, ulica gen. Władysława Andersa 5, 00-147 Śródmieście, Polska,Warsaw, Poland
Tickets