Advertisement
Istoty związane z wodą, to zazwyczaj niebezpieczne i przebiegłe femmes fatales. Swawolne i roześmiane, nagie, z rozpuszczonymi włosami, wabiły do siebie młodzieńców urodą swojego ciała i śpiewu. Zachęcały do wspólnego huśtania się na drzewach lub wspólnej kąpieli, zabijały przez łaskotanie, opętańczy taniec, wabiły w ciemną toń stawu lub rzeki, przywoływały rozbijając statki na przybrzeżnych skałach. Zdaje się, że ich rybie ogony, ptasie skrzydła czy drapieżne szpony nie odstraszały w tym samym stopniu, co ich wolność i postawa obyczajowej anarchii. Były wyrażeniem męskiej tęsknoty za przestrzenią erotycznej swobody i jednocześnie strachem przed jej realizacją. Dzisiaj te dawne figury z ludowych wierzeń, trzymające niegdyś w ryzach ludzkie popędy, stały się pozytywnymi metaforami zarówno feministycznych, jak i ekologicznych postaw, do których chętnie odwołuje się nie tylko świat sztuki.🟢 Prowadzenie:
Monika Przypkowska – historyczka sztuki i edukatorka muzealna. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1996 roku współpracuje z Zamkiem Królewskim w Warszawie prowadząc lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży z zakresu historii sztuki, kultury i mody, wykłady dla dorosłych, kursy dla przewodników miejskich i nauczycieli szkolnych. Pracuje w dziale Edukacji w Zamku, współpracuje także z innymi instytucjami zajmującymi się edukacją artystyczną: Muzeum Narodowym w Warszawie, Dziecięcą i Młodzieżową Akademią Artystyczną, Mazowieckim Uniwersytetem III Wieku, Ursynowskim Uniwersytetem III Wieku, Studiem Sztuki, Zespołem Szkół Poligraficznych. Od początku 2022 roku współpracuje z „Radiem z Qlturą”, gdzie nadawana jest jej autorska audycja „Sztukomodnie”. Wcześniej zawodowo związana była także z modą jako redaktorka, stylistka i producentka sesji zdjęciowych w takich pismach jak „Avanti”, „Jestem”, „Claudia”, „Moda Top”.
🟣 O cyklu:
„Reinterpretacje świata sztuki”, to cykl spotkań poświęcony hybrydom i fantastycznym istotom, które od starożytności po współczesność zapełniają historie mówione, spisane i przedstawiane w sztukach plastycznych. W myśl narracji wskazujących nadejście końca antropocenu bohaterami cyklu staną się nie ludzie, lecz jednorożce, syreny, wilkołaki, a nawet pająki. Przyglądając się dziełom sztuki dawnej i współczesnej odkryjemy, jak rodziły się mity im poświęcone, czego były symbolami i wreszcie jak odczytywane są dzisiaj.
🖼️ Ilustracja: Hylas and the Nymphs, 1896, John William Waterhouse
🔴 offline: sala widowiskowa z publicznością / wstęp wolny online: transmisja na profilu SDK na Facebooku
🟢 spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Służewski Dom Kultury, ulica Jana Sebastiana Bacha 15, 02-743 Mokotów, Polska,Warsaw, Poland