Svetthydda under Nymånen

Sat May 16 2026 at 01:00 pm to 07:00 pm UTC+02:00

Övre Västersjövägen, SE-266 97 Hjärnarp, Sverige | Våxtorp

Svetthydda under Nym\u00e5nen
Advertisement
Svetthydda är en kraftfull ceremoni för rening och pånyttfödelse, där vi använder oss av den naturliga magi som finns i elementen jord, eld, vatten och luft. Det är en intensiv och ibland utmanande upplevelse där våra verktyg är bönen, vår förmåga till fokus och i viss mån även det fysiska lidandet.
Du får en chans att tydligt se din kärlek och din kapacitet i denna urgamla ceremoni, med rötter i flera traditioner, där vi medvetet testar våra gränser med insikt, glädje, ödmjukhet och fullständig respekt. För allt liv omkring oss, för varandra och för oss själva.
Vi ber för jorden, djuren, växterna och människan.
Nymånen
Ett perfekt val om du aldrig upplevt en svetthydda innan eller om du har något nytt projekt du brinner för. Att göra eller påbörja något nytt under dagarna med nymåne anses vara bästa sättet att kickstarta det nya äventyret. Mitt förslag är att du passar på att använda denna kraftfulla energi för att fördjupa din andliga praktik.
Vi börjar kl.11 med kort intro och sedan bygger vi elden tillsammans, exakt hur lång tid allt kommer ta kan man aldrig i förväg veta :)
Max antal deltagare: 15 st
Kostnad 500:-
Sista anmälningsdag: 1 maj 2026
Exakt adress samt övrig information fås vid anmälan.
För anmälan och mer info skriv till: [email protected] eller skicka PM.
Varmt välkommen!
Röster om svetthydda med Ana:
”Hettan i hyddan var stundvis väldigt jobbig men kanske inte riktigt så tuff som jag förväntat mig. Dock fick jag uppleva att mina gränser blev utmanade på allvar och det var även då jag upplevde en slags inre förvandling i samband med min egen uthållighet och överlämnandet till hettan och mörkret i hyddan.”
- Sanna
”Den var mjukare än jag förväntat mig men samtidigt mycket kraftfull. Jag fick möta både känslor och njutning. Efter hyddan kom utmaningar i livet som jag behövt möta och har fått möjlighet att läka.
Jag kommer absolut att göra det igen !”
- Stina
”Det var inte skrämmande som jag förväntat mig utan snarare ett heligt skyddande mörker som omfamnade oss alla. Vi delade böner och längtan med öppna hjärtan och lyssnande öron. Jag känner en fördjupad inre kontakt och inre frid med en övergripande känsla av välbefinnande och balans.”
- Karolina
Advertisement

Event Venue

Övre Västersjövägen, SE-266 97 Hjärnarp, Sverige, Våxtorp, Sweden

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Våxtorp

Quilty
Sat, 23 May at 07:00 pm Quilty

FORUM Örkelljunga

BPH \u00d6rkelljunga 24 maj sista anm\u00e4lan 24 mars klicka h\u00e4r f\u00f6r mer information
Sun, 24 May at 09:00 am BPH Örkelljunga 24 maj sista anmälan 24 mars klicka här för mer information

Brukshundsklubben I Örkelljunga

Våxtorp is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Våxtorp Events