Advertisement
𝐒𝐩𝐨𝐭𝐤𝐚𝐧𝐢𝐞 𝐰𝐨𝐤𝐨́ł 𝐤𝐬𝐢𝐚̨𝐳̇𝐞𝐤 𝐖𝐢𝐥𝐥𝐢𝐚𝐦𝐚 𝐒. 𝐁𝐮𝐫𝐫𝐨𝐮𝐠𝐡𝐬𝐚 | 𝐊𝐨𝐧𝐜𝐞𝐫𝐭 𝐖𝐢𝐞𝐥𝐤𝐢𝐞 𝐉𝐚𝐠𝐧𝐢𝐞̨ 𝐖𝐚𝐫𝐬𝐭𝐰𝐲 𝐒́𝐫𝐞𝐝𝐧𝐢𝐞𝐣 𝐰 𝐓𝐑𝐀𝐅𝐎! 📖📆 𝟐𝟗.𝟎𝟒.𝟐𝟎𝟐𝟔 ⏰ 𝟏𝟖:𝟎𝟎
Zapraszamy na spotkanie z okazji wydania nakładem Wydawnictwa Okultura dwóch książek Williama S. Burroughsa: "Mojej edukacji. Księgi snów" oraz napisanych z Allenem Ginsbergiem "Listów o yage". Publikacja przekładów tych dwóch eksperymentalnych dzieł twórców z pokolenia beatników to doskonała okazja, aby przyjrzeć się ich aktualności. W trakcie rozmowy prowadzonej przez Jolantę Gęgotek z wydawcą i tłumaczem "Listów o yage", Dariuszem Misiuną oraz tłumaczem "Mojej edukacji. Księgi snów", Andrzejem Wojtasikiem opowiemy o fenomenie beatników, ich strategiach artystycznych, byciu queer i egzorcyzmowaniu własnych demonów na polu literackim, kontrkulturowym stylu życia, podróżach psychodelicznych, amerykańskim śnie, który staje się koszmarem oraz kosmicznych wizjach z pogranicza utopii i dystopii. Czy William S. Burroughs był prorokiem kolonializmu psychodelicznego i jednym z pierwszych posthumanistów? A może tylko mizoginem, mizantropem i miłośnikiem teorii spiskowych? Ile spełniło się jego wizji, a ile okazało się mrzonkami?
"Listy o Yage" to psychodeliczna jazda bez trzymanki: częściowo dziennik podróży Williama S. Burroughsa do Amazonii na początku lat pięćdziesiątych ** wieku w poszukiwaniu tajemniczego wywaru mającego wywoływać telepatię, częściowo eksperyment literacki Burroughsa i Ginsberga, w którym fakty mieszają się z fikcjami, a stawką jest życie. Oto zapowiedź epoki, która nadeszła inaczej, niż się tego spodziewano. A zarazem trzymająca w napięciu powieść łotrzykowska, w której nic nie jest prawdziwe, wszystko jest dozwolone. Surrealistyczna „Moja edukacja. Księga snów” to ostatnie dzieło Burroughsa, jego testament literacki. Wujek Bill bada w niej granice świadomości i śmierci, rozmontowuje język, ściera się z własnym cieniem i zapisuje dialogi z umarłymi mistrzami. W jego onirycznym świecie pojawiają się dawni kochankowie, gadające koty, tropikalne pejzaże i duchy przeszłości. Z ironią, czułością i chłodem badacza Burroughs odkrywa mechanikę ludzkich lęków i pragnień. Moja edukacja to pożegnanie i wyznanie wiary – ostatni sen człowieka, który całe życie próbował się obudzić. A także testament rewolucjonisty ducha, dla którego śnienie jest ostatnim aktem oporu wobec świata udającego, że nie śpi.
Rozmowę poprzedzi kolaż muzyczno-słowny Rafała Iwańskiego a.k.a. X-NAVI:ET (znanego między innymi z grup ||ALA|MEDA|| i VOICES OF THE COSMOS). A po jej zakończeniu zapraszamy na koncert zespołu Wielkie Jagnię Warstwy Średniej. To duet perkusyjno-wokalny, operujący w stylistyce post-apo-urban-dub-riot-jazz-bieda-impro. Tworzą go Bobik (Tomasz Kubik) - klaun, perkusista, aktor, performer i animator kultury – oraz Kryzys (Andrzej Wojtasik) – tłumacz i szukacz. Tekstów dostarczają im dwaj bitnicy: Allen Ginsberg i William S. Burroughs, którzy sprawują metafizyczną pieczę nad zespołem. Koncert w TRAFO będzie debiutem scenicznym Jagnięcia.
Advertisement
Event Venue
Świętego Ducha 4, 70-205 Szczecin, Poland, ulica Świętego Ducha 4, 70-205 Szczecin, Polska, Szczecin, Poland
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.







