Den 24 februari–1 mars fylls Scenkonstmuseet med glitter, musik och dans. Fri entré för barn!
➸ Sjung karaoke på scen
Kliv upp på scenen och sjung! På vår karaokescen kan du välja låtar och sjunga, dansa och showa. Självklart finns scenkläder, glitter och boa på plats – så att du kan känna dig som en riktig stjärna!
Tid: tisdag–söndag kl 11–17
➸ Mellomoves med dansaren Amanda
Testa att dansa med en erfaren dansare och koreograf! Här får du lära dig nya danssteg som passar perfekt till Melodifestivalen (och alla andra festligheter).
Passar barn från sex år och uppåt.
Inga förkunskaper krävs.
Plats bokas i förväg – 50 kr per person.
Tid: tisdag–söndag kl 11.30, 12.15, 13.30 och 14.15
➸ Gör en mellostjärna i ateljén
I ateljén finns glitter, dekorationer och färgglada papper och pennor. Allt som behövs för att göra en egen mellostjärna! Den är perfekt att vifta med när du hejar på din favoritartist. Eller varför inte heja på en kompis som sjunger på karaokescenen?
Tid: tisdag–söndag kl 11–17
Fri entré för barn
Barn och unga 0–18 år: Fri entré
Vuxna: 160 kronor
Pensionär/Studerande: 120 kronor
Årskort: 260 kronor
Årskort pensionär/studerande: 160 kr
Event Venue
Sibyllegatan 2, 11451 Stockholm, Sweden, Sibyllegatan 2, SE-114 51 Stockholm, Sverige, Stockholm, Sweden
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.




