Advertisement
Detta är historien om en av världens mest spiontäta städer under andra världskriget.... I Stockholm arrangerades hemliga möten mellan diplomater och militärer och de du minst anade spionerade på dig. En tidigare spion guidar dig genom dåtidens Stockholm.Vad händer under vandringen?
En tidigare spion tar med dig på en fascinerande vandring genom dåtidens Stockholm, när världskrig var en del av vardagen. Stockholm hade blivit en av världens mest spiontäta städer, här arrangerades topphemliga möten mellan diplomater och det lockade såklart hit de som ville ha koll på fienden. Under den här tiden var det omöjligt att veta vem man kunde lita på. Under spionvandringen får du reda på några duktiga spioner, hur de jobbade, vilka verktyg de använde och en mängd berättelser om Stockholm som du aldrig hade kunnat ana.
Bland annat får du uppleva detta:
- Följa med till några av adresserna som huserade spionorganisationer i världskrigets Stockholm.
- Hör om Astrid Lindgren i kontraspionaget tjänst.
- Vad norska motståndsmännen gjorde i Sverige.
- Om ”Sepal-baser”
- Varför Sverige hade 900 amerikaner ”internerade”
- Varför Stockholm kallades ”Nordens Casablanca”.
- Du får en förklaring till VARFÖR Sverige inte deltog i striderna i kriget, orsaken är inte den du fått lära dig i skolan.
- Höra om Sveriges viktiga roll i en av världens största bedrifter inom kryptering.
- Varför den japanska marinattachéns uniform och samurajsvärd samt hans hustrus kimono finns på Armémuseum.
Dessutom kommer vi kunna visa upp en och annan unik medalj samt en kamera med en mycket speciell historia.
Priser
Vuxen: 265 kr
Ungdom 13-19 år: 135 kr
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Blasieholmen, Blasieholmsgatan 1, SE-111 48 Stockholm, Sverige,Stockholm, Sweden
Tickets