Advertisement
Arendal filmklubb inviterer til spesialvisning av den norske filmen Stella Polaris ledet av regissør Knut Erik Jensen og filmformidler Kalle Løchen.Knut Erik Jensens første spillefilm er en moderne klassiker og en gripende skildring av et nordnorsk kystsamfunn som spenner fra førkrigstid til etterkrigstid.
Historien fortelles gjennom minnene til en navnløs kvinne som vender tilbake til sitt barndoms fiskevær. Vi ser livet i bruddstykker – scener fra barndommens lek og vennskap, de voksnes kjærlighetsforhold, og hverdagsliv på brygga og i fiskebåten. Jensens fortellerstruktur er assosiativ og springende, en visuell stream-of-consciousness, som gir publikum rom for egen tolkning.
Filmen bærer preg av sterke og vakre skildringer av nordnorsk natur og kystkultur, men brytes av tyskernes inntreden som et mørkt og forstyrrende element. Scener fra okkupasjonen og tvangsflyttingen er sterke, delvis selvbiografiske minner som har bitt seg fast i hukommelsen.
Stella Polaris er et viktig kunstnerisk verk som fungerer som et brev sendt fra fortiden til oss i dag.
Med det økte konfliktnivået vi ser i verden, er denne filmen om sikkerhet og beredskap i nord svært relevant. Den gir oss et rom for å reflektere over hvordan en urolig verden preger både enkeltmennesker og samfunn.
Regissøren Knut Erik Jensen har en særegen stemme som bryter med konvensjonelle regler, og har skapt et verk som er vakkert, sårt, trist, utforskende og utfordrende på samme tid.
Stella Polaris ble i 1993 belønnet med Filmkritikerprisen, gitt av Norsk Filmkritikerlag, og vant Crystal Globe under filmfestivalen i Karlovy Vary året etter.
Spesialvisningen ledes av regissør Knut Erik Jensen og filmformidler Kalle Løchen. Det blir introduksjon og samtale før filmen, og mulighet til å stille spørsmål etter filmen.
Knut Erik Jensen er en norsk filmregissør, som har regissert flere dokumentarfilmer og spillefilmer. TV-serien Finnmark mellom øst og vest (1986) og kinofilmen Heftig og begeistret (2001) er blant hovedverkene hans.
Kalle Løchen er filmformidler som har vært redaktør for filmtidsskriftet film&kino, samt filmkonsulent ved Norsk filminstitutt og flere regionale filmsentre i Norge. Han har skrevet bok om Stella Polaris som del av serien Norske filmklassikere.
Praktisk info:
Tid: torsdag 30. april kl 19
Sted: Arendal kino
Billett kjøpes av oss på kinoen:
Medlemmer gratis
Ikke-medlem kr 100
Visningen gjennomføres med støtte fra Norsk filmklubbforbund.
Velkommen!
Advertisement
Event Venue
Arendal Kino, Friergangen 3, 4836 Arendal, Norge, Arendal, Norway
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.



