Advertisement
Zapraszamy na literacką podróż przez wieki, podczas której odkryjemy Wrocław oczami pisarzy i podróżników. Prześledzimy losy miasta od XVII wieku po czasy powojenne, poznając jego burzliwą historię i niezwykłych mieszkańców.Oś czasowa spaceru:
Lata 70. XIII wieku z powieści Vlastimira Vondruski „Śmierć we Wrocławiu”. Poszukamy śladów zaginionego prokuratora Oldricha z Chlumu, głównego bohatera książki, krążąc wokół Rynku z czasów drugiej lokacji miasta. Odkrywaliśmy również ślady czeskiego panowania w herbach i detalach architektonicznych
XVII wiek: „Dziewczyna kata” Magdy Knedler – Wyruszamy w przeszłość, by poznać losy pięknej Magdaleny i tajemniczego złotnika Heinricha w ogarniętym wojną trzydziestoletnią Wrocławiu.
XIX wiek: Wrocław oczami podróżników – Przystanek, na którym przyjrzymy się, jak miasto opisywali XIX wieczni podróżnicy i pisarze np. John Quincy Adams i Johann Wolfgang Goethe.
Przedwojenny Wrocław: Emil Ludwig, Alfred i Judith Kerr – Poznamy klimat przedwojennego miasta, odwiedzając miejsca związane z życiem i twórczością znanych wrocławskich pisarzy.
„Niebieska walizka. Pożegnanie z Breslau” Marianne Wheelaghan – Uczestnicy spaceru poznają losy bohaterów debiutanckiej powieści osadzonej we Wrocławiu lat 40. ** wieku
Rok 1945: „Tamten wrocławski rok 1945-1946” Joanny Konopińskiej – Przeniesiemy się do zniszczonego wojną Wrocławia, by poczuć atmosferę odradzającego się miasta, opisaną w dzienniku Joanny Konopińskiej.
Powojenne losy: „Wypędzony” Jacka Inglota – Poznamy trudne losy mieszkańców Wrocławia w czasach powojennych, opowiedziane w powieści „Wypędzony”.
„Wspomnienia i zapiski”, Hugo Steinhaus – Zakończenie spaceru to spotkanie z powojennymi wspomnieniami Hugo Steinhausa, polskiego matematyka żydowskiego pochodzenia.
Co nas czeka?
Literacka podróż przez wieki
Odkrywanie tajemnic Wrocławia
Spotkanie z bohaterami literackimi
Poznanie historii miasta z różnych perspektyw
Dołącz do nas! To niepowtarzalna okazja, by spojrzeć na Wrocław oczami pisarzy i odkryć jego literackie tajemnice.
Wstęp wolny.
O przewodniczce
Spacer poprowadzi Krystyna Lasota-Kotowicz, z wykształcenia historyczka, z zamiłowania przewodniczka miejska po Wrocławiu, wiceprezes Koła Przewodników Miejskich PTTK. Współtwórczyni Grupy Aktywnych Pilotów i Przewodników, wspólnie z którą zrealizowała na Borku projekty w ramach Mikrograntów pod wspólnym tytułem „Borek gra w zielone”.
Specjalizuje się w organizowaniu spacerów literackich, oraz spacerów poświęconych przywracaniu pamięci o dawnych mieszkańcach Wrocławia. Wiceprezes Fundacji Na Dobrej Drodze, z którą prowadziła projekt „Gajowice. Żydowskie dziedzictwo osiedla” oraz spacery po Borku śladami żydowskich kolekcji sztuki. Współorganizatorka Zimowej Akademii Wiedzy o Wrocławiu, cyklu O literaturze w naturze oraz gier miejskich.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Biblioteka Turystyczna - Filia nr 57 MBP we Wrocławiu, 78 Ulica Szewska,Wroclaw, Poland