Advertisement
Vi har gleden av å invitere til kurs med Sigrid Ritland! Dette blir en hestehelg full av inspirasjon og læring om samspill og kommunikasjonen mellom hest og menneske. Kursstedet er Nordreisa.
OM PARELLI-PROGRAMMET
Parelli-programmet er utviklet av amerikaneren Pat Parelli. Det går ut på å bygge et sterkt forhold til hesten, basert på gjensidig respekt, tillit og forståelse. Det er først og fremst et program for å trene mennesker i å forstå og kommunisere med hester, ikke bare et treningsprogram for hester. Det er ikke en bestemt ridestil, men en måte å kommunisere med hest på som kan brukes av alle, uansett hvilken gren man holder på med.
Programmet består av 4 nivåer/levels, fra grunnleggende ferdigheter til toppnivå, hvor man utvikler seg selv og hesten innen 4 ulike savvys/grener:
On line (=bakkearbeid med tau), Liberty (=bakkearbeid uten tau), Freestyle (=ridning med taugrime/lange tøyler/halsring/carrot stick) og Finesse (=ridning med bitt og tøylekontakt).
Parelli tar også hensyn til at hver hest er et individ med sin egen personlighet og egne behov, noe som kalles "horsenality", og treningen tilpasses etter det. Ved å følge Parelli-programmet kan man lære å lese hestens signaler, forutse problemer (eller fikse de dersom de allerede har oppstått), og bygge et sterkt partnerskap med sin hest.
For mer informasjon, se hjemmesiden til Parelli: https://shopus.parelli.com/
eller Linda Parelli sin side:
https://www.happyhorsehappylife.com/
Her er det også mulig å melde seg på levels-programmet for å trene hjemme/på egenhånd.
OM INSTRUKTØREN
Sigrid er utdannet hesteadferdsspesialist og Norges eneste lisenserte 2-star Parelli instruktør. Sigrid er oppvokst i Australia, hvor hun ble introdusert for Parelli-metoden og jobbet med utdanning av kveghester. Etter at hun flyttet tilbake til Norge, har hun startet sitt eget foretak i Stavanger, Hest Naturligvis. I tillegg reiser hun rundt i hele landet for å holde kurs og hjelpe hester og eiere med div. problemstillinger. Sigrid har opparbeidet seg en lang og bred erfaring med hester, og har bl.a. hjulpet en hest på landslaget for sprang samt en av landets beste travhester. Hun har en fantastisk evne til å se både den enkelte hesten og mennesket, og vår erfaring er at hun har alltid noe nyttig å tilføye deres kommunikasjon og samspill, uansett hvilket stadium du og din hest befinner dere på.
Sjekk gjerne ut hennes FB-side https://www.facebook.com/HestNaturligvis/?locale=nb_NO og youtube-kanal https://www.youtube.com/@TheTwrx
KURSINNHOLD
Kurset består av to praktiske dager der hver deltaker får sin private time (60 min.) både lørdag og søndag.
Man velger selv hva man ønsker å jobbe med, f.eks. innlæring av grunnleggende ferdigheter som de 7 lekene, div. øvelser for de som ønsker å trene/aktivisere hesten på andre måter fra bakken eller i salen, arbeid med unghest/forberedelser til ridning, problemløsning (f.eks. hest som stresser, problemer i daglig håndtering, hengerlasting) eller videreutvikling innen Parelli for de som har erfaring fra tidligere.
Vi anbefaler at de øvrige deltakerne observerer for mest mulig utbytte og læring i løpet av helga. På denne måten kan man få tips til forskjellige øvelser og teknikker tilpasset ulike typer hester.
Kurset passer for deltakere fra ca 10 år.
Det er også mulig å delta som observatør uten hest. Dette er aktiv deltakelse, hvor det er anledning til å stille spørsmål underveis og generelt bare komme å se om dette er noe for deg.
TIDSSKJEMA
Lørdag, 06.06.26 kl. 9 – 18
Lunsj kl.13-14
Søndag, 07.06.26 kl. 9-18
Lunsj 13-14
ANTALL PLASSER
8 plasser med hest
PRIS
Kurspris deltaker med hest 3000kr
Kurspris observatør uten hest
Voksen 500kr
Barn gratis
NØDVENDIG UTSTYR
De som deltar med hest, trenger følgende utstyr
• Taugrime
• 12 ft (ca. 3,5 – 4m) leietau
• Carrot stick m/savvy string (bakkearbeidsstick m/et lite tau)
Dette kan bestilles på https://shopus.parelli.com/
Det finnes også rimeligere alternativer i div. norske hesteutstyrsbutikker på nett.
PRAKTISK INFORMASJON
Kurssted : Nordreisa Ridesenter
PS: UTEBANEN
Gyldig vaksinasjonskort medbringes og fremvises ved ankomst.
Stallplass må bestilles selv direkte til ridesenteret
Satser på sol og godt vær men vær forberedt.
Anbefaler å ta med en god campingstol
PÅMELDING
Påmelding og spørsmål kan rettes til Viktoria Berglund på messenger eller tlf 97407820
Oppgi følgende:
• navn og alder på deltaker (og evt. navn på foresatt)
• om du deltar med eller uten hest
Påmelding for deltaker med hest er økonomisk bindende, med betaling av depositum på kr 1000,- som bekreftelse på plass.
Siste frist for påmelding 1. Mai 2026 og betaling av hele prisen før kursstart.
Det tas forbehold om nok påmeldte for gjennomføring.
Håper vi ses til en inspirerende hestehelg hvor du kan kombinere læring med avslapping og litt egenpleie i vakre omgivelser!
Advertisement
Event Venue
Storslett, Nordreisa, Sentrum,Storslett, Oksfjord, Norway
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.







