Sibelius og Elgar

Fri, 17 Apr, 2026 at 06:00 pm UTC+02:00

Konservatoriets Koncertsal - DKDM | Frederiksberg

Copenhagen Phil - hele Sj\u00e6llands Symfoniorkester
Publisher/HostCopenhagen Phil - hele Sjællands Symfoniorkester
Sibelius og Elgar
Advertisement
Copenhagen Phil
Chefdirigent / Christoph Gedschold
Solist / Jonathan Swensen, cello
Matias Vestergård / Die Welt ohne Schwere (uropførelse af orkesterversion)
Elgar / Cellokoncert
Sibelius / Symfoni nr. 2
SIBELIUS OG ELGAR
Elgars legendariske cellokoncert kræver en virtuos – og sådan én er Danmarks nye cellostjerne, Jonathan Swensen! Endnu ikke fyldt 30 og modtager af både Léonie Sonnings talentpris samt et hav af internationale cellopriser. Matias Vestergård er blandt tidens mest originale komponister. Og Sibelius’ symfoni nr. 2 er slet og ret blandt de mest storslåede symfonier nogensinde. I spidsen for hele herligheden står chefdirigent Christoph Gedschold.
Trods sin unge alder er Jonathan Swensen en af den unge generations helt store danske solisthåb. Han har allerede i et årti haft en fremtrædende rolle på den danske koncertscene hos landets symfoniorkestre og som en særdeles aktiv kammermusiker. Denne aften tager han Elgars rørende og dramatiske cellokoncert under kærlig behandling – musik, der ligger hans hjerte nær, da det netop var dette værk, der som barn overbeviste ham til at vælge celloen.
Unge Matias Vestergård er en opsigtsvækkende komponist. Som Artist in Residence på den dynamiske og hippe kammermusikfestival Festival & Friends i København komponerede han i 2024 kammerværket 'Die Welt ohne Schwere'. Det er nu blevet til et fuldblods orkesterværk. Musikken er inspireret af et komisk middelaldermotiv, hvor riddere bærer blomster, kager og duftende olier som våben.
Sibelius’ bjergtagende symfoni nr. 2 blev et musikalsk bidrag til Finlands kamp for uafhængighed fra Rusland. Afslutningens medrivende triumf blev tolket som et tegn på snarlig selvstændighed.
---
Arrangør: Copenhagen Phil
Varighed: Ca. to timer inkl. pause
Gratis koncertintroduktion
Dørene lukker præcis
Overtøj og større tasker må ikke medbringes i salen
Garderobeafgift inkl. i prisen
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Konservatoriets Koncertsal - DKDM, Julius Thomsens Gade 1,Frederiksberg, Frederiksberg, Denmark

Tickets

Sharing is Caring:

More Events in Frederiksberg

Smokie
Thu, 16 Apr at 08:00 pm Smokie

Scandic Falkoner (Frederiksberg, Denmark)

NOR: yogaretreat i Spanien 2026
Sun, 26 Apr at 07:00 pm NOR: yogaretreat i Spanien 2026

NOR: nordic health house

29th Scandinavian Capoeira Meeting 2026
Fri, 01 May at 04:00 pm 29th Scandinavian Capoeira Meeting 2026

Bernhard Bangs Allé 21, 2000 Frederiksberg, Denmark

Frederiksberg is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Frederiksberg Events