Advertisement
I komiker og tekstforfatter Sebastian Dorsets komedie tackler karaktererne det med humor og rappe replikker, når den hårdtarbejdende jurist, Gustav, og hans hjemmearbejdende karriere-hustru, Astrid, skal håndtere, at Gustavs far og dernæst Astrids mor flytter ind hos dem. Godt nok er der både hus-og hjerterum hos Gustav og Astrid, men kærligheden sættes på prøve i det daglige samvær med aldrende forældre, som opfører sig som forkælede teenagere.Det er aldrig nemt for voksne børn at flytte hjem til deres forældre, men er det lettere, hvis det er forældrene, der flytter hjem til deres børn?
Det lyder som en romantisk drøm fra sydlige himmelstrøg, men her i det kolde nord rimer det dårligt med en travl hverdag i karrierens tegn, når voksne børn og deres forældre igen skal dele køkken, bad og barndomstraumer.
Man klarer nok at holde familien ud i strakt arm under korte besøg ved højtiderne, men hvordan tackler man en hverdag på tværs af generationer og temperamenter, når nu når nu livets tilfældigheder tvinger de to generationer ind under samme tag.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Spillested Rådhus Allé 98, 9900 Frederikshavn, Denmark, Rådhus Alle 98, 9900 Frederikshavn, Danmark, Frederikshavn, Denmark
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.






