Advertisement
🎶 Salmesommermøde 2026 🎶 - En dag med salmer, samtaler og fællessang
På Vestervig Kirkemusikskoles årlige Salmesommermøde kan du fordybe dig i salmernes verden gennem oplæg, samtaler og sang.
I år sætter vi fokus på de danske salmers rejse ud i Skandinavien, vi præsenterer to nye salmehistoriske udgivelser, og vi får besøg af en af Folkekirkens nye salmedigtere.
Dagen byder også på masser af fællessang, hyggelige pauser og mulighed for gode samtaler.
📖 Program
10.00 – Ankomst med kaffe/the og rundstykker
10.30 – Foredrag ved Sofija Lazic Pedersen, præst i Svenska Kyrkan og doktorand ved Åbo Akademi: Danske salmer i Norge, Sverige og Finland
12.00 – Frokostpause (smørrebrød og øl/vand)
13.00 – Præsentation af to nye salmehistoriske udgivelser:
- N.F.S. Grundtvigs hidtil uudgivne Salme-Blade til Kirke-Bod fra 1843
- Jens Lysters bog om Sthens salme “Du, Herre Krist”
14.30 – Kaffe/the og lidt sødt
15.00 – Oplæg ved Peter Fischer-Nielsen, provst, ph.d. og salmedigter: "At skrive nye salmer i dag".
ℹ️ Praktisk information
📍 Sted: Vestervig Kirkemusikskole, Skindbjerg Høje 1, 7770 Vestervig.
💰 Pris inkl. forplejning: 300 kr.
📝 Tilmelding senest 29. maj 2026 på www.kirkemusikskole.dk/kurser
🎶 Alle er hjerteligt velkomne til en dag, hvor salmernes historie og nutid folder sig ud – i både ord og toner.
Dagen arrangeres af Vestervig Kirkemusikskoles Afdeling for Hymnologi og Liturgi.
Advertisement
Event Venue
Skindbjerg Høje 1, 7770 Vestervig, Denmark, Skindbjerg Høje 1, 7770 Vestervig, Danmark, Lemvig, Denmark
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.



