Advertisement
Den 5. juni 2026 gæster intet mindre end tre erfarne herrer: Rasmus Bjerg som John Mogensen, Poul Krebs og Jacob Dinesen Mølleparken i Sønderborg.🎸Genoplev nogle af John Mogensens bedste evergreens, når Rasmus Bjerg iklæder sig rollen som den folkekære sanger. Rasmus Bjerg spiller sangene fra dansktoppens ukronede konge i selskab med sit fantastiske orkester. For selvom John Mogensen døde i 1977, lever han i bedste velgående i de danske hjerter. Glæd dig til at genhør hits som `Så længe jeg lever´, ´Der er noget galt i Danmark´ og ´Fut i fejemøget´.
Poul Krebs, dansk pop/rock-sanger, sangskriver og musiker, fylder 70 år i 2026. Han markerer det med et nyt album og en ambitiøs turné: 70 koncerter på tværs af hele Danmark. Fællesskabet er drivkraften bag Krebs’ nye album Fuldtidsforhåbninger, der udkom i år. Albummet samler en lang række gæster fra flere generationer, blandt andre Hanne Boel, Tina Dickow, Jonas Dissing, Annika Aakjær, Martin Sommer og Jacob Dinesen. “Jeg glæder mig til hele turnéen – fra de største scener til de mindste steder, hvor musikken skaber det stærkeste fællesskab,” siger Poul Krebs, som gennem årtier har markeret sig som en af Danmarks mest vedholdende og vedkommende musikere.
Jacob Dinesen, den 28-årige rock-komet fra Tønder, har med fem albums og udsolgte turnéer markeret sig som et af de største fænomener på den danske musikscene. Med det nye album ’One Step at a Time’ fortæller han ikke kun historien om sin musikalske rejse, men også om et menneske med fornyet livssyn – en sangskriver klar til at udfordre publikums opfattelse af, hvem han er, og hvad han står for, gennem nye melodier og ord.
Den 5. juni bliver en aften fyldt med gamle klassikere blandt med nyt musik fra nye albums. Du kan godt begynde at glæde dig.
Køb billet her 👉 https://kulturisyd.dk/arrangement/jacob-dinesen-poul-krebs-og-rasmus-bjerg/
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Mølleparken, Bakkevang 5, 6400 Sønderborg, Danmark, Sonderborg, Denmark
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.





