Riksteatret: Kniven i ilden // BØMLO

Sat, 11 Apr, 2026 at 06:00 pm UTC+02:00

Kulturhusvegen 20, 5430 Bremnes, Norway | Ølen

B\u00f8mlo kulturhus
Publisher/HostBømlo kulturhus
Riksteatret: Kniven i ilden \/\/ B\u00d8MLO Forboden kjærleik, sydande ishavsfiske og lækjande hender.
Ingeborg Arvolas fengslande historiske roman har gått rett til hjartet på eit rekordstort publikum. Boka har fått fantastiske kritikkar og er selt i 60 000 eksemplar. Endeleg blir boka teater!
Året er 1859. Brita Caisa er åleine med to barn. For å gi barna tryggheita dei fortener, spenner ho på seg skia og går den lange vegen frå Finland til Noreg for å finne ein mann ho kan ha eit trygt liv saman med. På vegen skjer det som ikkje skal skje.
Brita Caisa er ei kvinne som drar, ei kvinne som torer å stå opp mot fordømminga frå andre.
Kniven i ilden er ei fengslande historie om arbeid og kjærleik, sterkt samhald og fri erotikk, enkeltmennesket og øvrigheita.
Arvolas eiga tipp-tipp-oldemor Brita Caisa Seipajærvi var Ingeborg Arvolas tipp-tipp-oldemor. Arvola skriv så ein kan lukte blodet etter reinslakten, kjenne smaken av multene, føle kulden frå snøen og varmen frå bålet. Arvola løfter også fram den kvenske og samiske kulturen og gir oss eit unikt bilete av ei historie som bør få større plass i det kollektive minnet vårt.
Når boka blir teater for heile landet med Riksteatret og Kvääniteatteri, er det stjerneregissør Cecilie Mosli (Grey’s Anatomy, Tre nøtter til Askepott, Snøsøsteren) som tar Arvolas storslåtte epos til scenen med Lena Kristin Ellingsen, Ivar Beddari, Ida Løken Valkeapää, Arthur Hakalahti, Bernt Bjørn og Pernille Sandøy i rollene.
Sagt om romanen:
«Vidunderlig og storslagen»
VG (6)
«Maken til het kjærlighetslengsel – og like dampende elskov – er det lenge siden jeg har lest om i en norsk roman.»
NRK
«En medrivende og historisk interessant roman (…) Kan leses i et begjærlig jafs»
Dagbladet (5)
«I det hele tatt skriver Arvola virkelig, virkelig godt. Sinnsykt godt, faktisk. Som en drøm, man ikke visste man gikk rundt med.»
Berlingske (5)
«Med en nærmest usynlig hånd sniker Arvola inn detaljer om tid, sted og miljø, som gjør leseren adskillig klokere enn det hen var fra før av»
Aftenposten
«Kjærlighet og sex av den forbudte sorten, ekteskap som ryker, foreldre og barn som splittes, økonomi som krakelerer, et lokalsamfunn som får noe å sladre om [...] framfor alt er det den forbudte tiltrekningen og kjærligheten mellom Brita Caisa og den gifte Askan Mikko som setter futt i fortellingen.»
Klassekampen

Framsyningslengde: 2 timar 20 minutt (inkludert pause).
Med Lena Kristin Ellingsen, Ivar Beddari, Ida Løken Valkeapää, Pernille Sandøy, Bernt Bjørn og Arthur Hakalahti.
Av Ingeborg Arvola.
Dramatisert av Cecilie Mosli.
Regissør Cecilie Mosli.
Kostymedesignar og scenograf Milja Salovaara.
Lysdesignar Martin Myrvold.
Komponist Arve Henriksen.
Medkomponist og musikalsk ansvarlig Ida Flåten Kampenhaug.
Dramaturg Siri Løkholm Ramberg.
Produsent Silje Vigerust Vinjar.
Produsert av Riksteatret i samarbeid med Kvääniteatteri.

Event Venue

Kulturhusvegen 20, 5430 Bremnes, Norway, Kulturhusvegen 20, 5430 Bremnes, Norge, Ølen, Norway

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Ølen

\u2728RETREAT\u2728 med Pedro, Yamila & Anita
Fri, 10 Apr at 06:00 pm ✨RETREAT✨ med Pedro, Yamila & Anita

Vassenden 30, Stord Island

Pubkor p\u00e5 Skakke \/\/ Alle stemmer er velkomne
Fri, 10 Apr at 07:30 pm Pubkor på Skakke // Alle stemmer er velkomne

SKAKKE - senter for skule, idrett og kultur

Triol\u00f8pet 5km
Sat, 11 Apr at 12:00 pm Trioløpet 5km

Husnes Idrettspark

Audrey Horne
Sat, 11 Apr at 08:00 pm Audrey Horne

Borggata 20, 5417 Stord Island, Norway

Arbeidsvarslingskurs del1
Mon, 13 Apr at 08:30 am Arbeidsvarslingskurs del1

Hollundsdalen 49, 5430 Bremnes, Norway

Drivhuskurs
Tue, 14 Apr at 06:00 pm Drivhuskurs

Lundemannsverk 46, 5414 Stord, Norge, 5414 Stord Island, Norway

Cacao & Kirtan med Pedro og Yamila\ud83c\udfb6 i Skogens Ro\ud83c\udfe1
Wed, 15 Apr at 05:00 pm Cacao & Kirtan med Pedro og Yamila🎶 i Skogens Ro🏡

Vassenden 30, Stord Island

V\u00e5rtonar med KORe\u2019 Vindafjord \/\/ Sandeid samfunnshus
Wed, 15 Apr at 07:30 pm Vårtonar med KORe’ Vindafjord // Sandeid samfunnshus

Sandeid Samfunnshus

Ingvard Wilhelmsen - Sjef i eget liv
Thu, 16 Apr at 07:00 pm Ingvard Wilhelmsen - Sjef i eget liv

Stord Kulturhus

Ølen is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Ølen Events