Rento mieli ja keho 27.1.

Tue Jan 27 2026 at 03:30 pm to 05:00 pm UTC+02:00

Lapinlahden Lähde | Helsinki

Lapinlahden L\u00e4hteen kaupunkiluontokeskus
Publisher/HostLapinlahden Lähteen kaupunkiluontokeskus
Rento mieli ja keho 27.1.
Advertisement
Tule rentoutumaan rauhallisella Lapinlahden Lähteellä. Rento mieli ja keho on helppo luontoaiheinen meditaation ja kehonhuollon 90 minuutin kokonaisuus. Aloitamme rauhallisella tilaan asettumisella ja Metsämieli-aiheisella luontomeditaatiolla. Tämän jälkeen teemme lempeää kehonhuoltoa, rentouttavia ja voimaannuttavia liikkeitä ja venytyksiä. Liikkeitä voi aina tehdä omalle keholle sopivalla tavalla ja ohjaaja koittaa kertoa myös vaihtoehtoisia liikkeitä. Loppurentoutuksen jälkeen lopetellaan kiireettömästi ja tarjolla on myös yrttiteetä. Tapahtuma on avoin ja ilmainen kaikille ja sopii hyvin myös ikääntyneille. Mukaan tarvitset oman maton tai viltin kehon alle ja halutessasi viltin myös kehon päälle loppurentoutusta varten. Saavuthan viimeistään viisi minuuttia ennen tunnin alkua.
HUOM! Tapahtumaan on ennakkoilmoittautuminen. Jokaiselle tunnille ilmoittaudutaan erikseen ja ilmoittautuminen aukeaa aina kaksi viikkoa ennen tuntia klo 9:00. Voit ilmoittaa 1-2 henkilöä mukaan täyttämällä lomakkeen nettisivun tapahtuman alla: https://lapinlahdenlahde.fi/tapahtumat/rento-mieli-ja-keho-27-1/ Mikäli et pääsekään paikalle, peruthan ilmoittautumisesi ajoissa lähettämällä sähköpostia [email protected]. Jos tapahtuma on täynnä, voit ilmoittautua jonoon lähettämällä sähköpostia luontokeskukselle. Kaikki tapahtumat löytyvät Lapinlahden Lähteen nettisivuilta: https://lapinlahdenlahde.fi/tapahtumat/
Tapahtumapaikka on sisällä Valo-tilassa, joka sijaitsee Lapinlahden Lähteen päärakennuksen 2.kerroksessa. Ohjeet Valo-tilaan: Tule pääovista sisään, kävele eteenpäin Käytävägallerialle, käänny vasemmalle ja käytävän päässä ylös portaita. Valo-tilan ovi on portaiden päässä oikealla.
Tapahtumaa ohjaa Kaupunkiluontokeskuksen koordinaattori ja sertifioitu Metsämieli-ohjaaja Ilona Rautiainen, joka on pitänyt suosittuja tunteja jo yli kaksi vuotta Lähteellä. Toiminta on saanut avustusta Helsingin kaupungilta. Lisätietoja Kaupunkiluontokeskuksen nettisivuilta: https://lapinlahdenlahde.fi/projekti/kaupunkiluontokeskus/ Senioriryhmille on mahdollista myös saada erikseen ohjattu Rento mieli ja keho-tunti, ota rohkeasti yhteyttä luontokeskukseen sähköpostitse!
Briefly in English: Rento mieli ja keho is a free and simple meditation and body care class that’s open for everyone. The instruction is in Finnish, but feel free to join if you understand Finnish. There is a pre-registration separately for all the classes. You can find the events on our website: https://lapinlahdenlahde.fi/tapahtumat/
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Lapinlahden Lähde, Helsinki, Finland

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Helsinki

Somatiikkkaa, butoa ja meditaatiota -viikkotunnit (kev\u00e4t 2026)
Mon, 26 Jan at 05:30 pm Somatiikkkaa, butoa ja meditaatiota -viikkotunnit (kevät 2026)

Kaasutehtaankatu 1 / 33, 00540 Helsinki, Finland

Juurilla-klubi: Jouko M\u00e4ki-Lohiluoma
Mon, 26 Jan at 06:00 pm Juurilla-klubi: Jouko Mäki-Lohiluoma

Klaneettitie 5, 0100, 00420 Helsinki, Finland

Taival \u2013 Tarina haavasta jota ei ommeltu kiinni
Mon, 26 Jan at 06:30 pm Taival – Tarina haavasta jota ei ommeltu kiinni

Paasivuorenkatu 3, FI-00530 Helsinki, Suomi

Laulava n\u00e4yttelij\u00e4 - n\u00e4yttelev\u00e4 laulaja -kurssi
Tue, 27 Jan at 09:00 am Laulava näyttelijä - näyttelevä laulaja -kurssi

Taideyliopiston Teatterikorkeakoulu - Konstuniversitetets Teaterhögskola

Tiistain Neopraktika \/ Tuesday Neopractica
Tue, 27 Jan at 06:00 pm Tiistain Neopraktika / Tuesday Neopractica

Kumpulantie 1 A 27, 00520 Helsinki, Finland

Hildur
Tue, 27 Jan at 06:30 pm Hildur

Arena-näyttämö

Kizomba & Semba - Viikkotunnit Kev\u00e4t 2026
Wed, 28 Jan at 06:00 pm Kizomba & Semba - Viikkotunnit Kevät 2026

Sörnäisten rantatie 33 C, 00500 Helsinki, Finland

Frank Zappa Memorial Pancake Breakfast \/ Tavastia-klubi
Wed, 28 Jan at 07:00 pm Frank Zappa Memorial Pancake Breakfast / Tavastia-klubi

TAVASTIA-klubi

Tekstifestivaali 2026
Thu, 29 Jan at 03:00 pm Tekstifestivaali 2026

Tekstin talo, Lintulahdenkatu 3, 00530 Helsinki, Finland

Leena Harjunp\u00e4\u00e4 Co: What About Death
Thu, 29 Jan at 06:30 pm Leena Harjunpää Co: What About Death

Töölönkatu 51 A-B, 00250 Helsinki, Finland

Helsinki is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Helsinki Events