PSYKODRAAMAVIIKONLOPPU - SUHDE ÄITIIN JA LAPSEEN SUKUPOLVIEN KETJUSSA

Sat, 16 May, 2026 at 10:00 am to Sun, 17 May, 2026 at 04:00 pm UTC+03:00

Apollonkatu 11a, FI-00100 Helsinki, Suomi | Helsinki

Irene Et\u00e4salo - Ty\u00f6nohjaus & Terapiapalvelut
Publisher/HostIrene Etäsalo - Työnohjaus & Terapiapalvelut
PSYKODRAAMAVIIKONLOPPU - SUHDE \u00c4ITIIN JA LAPSEEN SUKUPOLVIEN KETJUSSA
Advertisement
Millaisen jäljen äitisuhteesi on sinuun jättänyt? Minkälainen on suhteesi sisäiseen lapseesi ja omaan lapseesi tai sisäistettyyn vanhemmuuteen. Entä mitä kulkee mukanasi sukupolvien ketjussa, kenties kauempaa kuin muistatkaan?

Tässä kokemuksellisessa ja toiminnallisessa psykodraamaryhmässä tutkimme äiti–lapsisuhdetta monitasoisesti: suhteessasi omaan äitiisi, suhteessasi sisäiseen lapseesi sekä mahdollisesti omaan lapseesi, suhteessa sisäistettyyn vanhemmuuteen sekä suhdetta osana laajempaa sukupolvien jatkumoa.

Psykodraama tarjoaa kokemuksellisen tavan kohdata oma tarina. Näyttämöllä voidaan antaa ääni keskeneräisille keskusteluille, näkymättömäksi jääneille tarpeille, vaietuille tunteille ja perityille rooleille. Työskentelyssä yhdistyvät toiminnallisuus, tunnekokemus, jakaminen ja ryhmän vertaistuellinen ja kannatteleva peili. Tervetuloa tutkimaan, mitä haluat kantaa eteenpäin ja mistä on aika päästää irti.

Psykodraamaryhmässä löydät uudenlaista tilaa sisäiselle vapaudelle, ilolle ja itsemyötätunnolle. Sinulla ei tarvitse olla aiempaa kokemusta psykodraamasta. Tärkeintä on utelias mieli ja aito halu tutkia ja kehittää itseään.

Psykodraamassa:
🌱 menneisyyden tilanteita voidaan tarkastella uudesta näkökulmasta
🌱 ihmissuhteita voidaan tutkia roolinvaihdon kautta, mikä lisää ymmärrystä ja empatiaa
🌱 tunteita voidaan tunnistaa ja ilmaista ja ymmärtää syvemmin
🌱 voidaan kokeilla uusia tapoja toimia elämässä
🌱 tutkia mitä tulevaisuudessa elämäänsä toivoo
🌱 voi saadaan korvaavia kokemuksia
Kun tilanne nähdään näyttämöllä ja koetaan toiminnan kautta kehollisesti, syntyy usein uusi näkökulma omaan elämäntarinaan.

Palautteita psykodraamaryhmään aiemmin osallistuneilta:
"Psykodraaman avulla minun oli mahdollista palata käsittelemään ja viemään päätökseen asia, josta olin vuosia tuntenut syyllisyyttä. Siitä seurannut vapauden tunne tuntui konkreettisena keveytenä kehossa. Sain myös uusia näkökulmia syyllisyyden teemaan"
"Ohjaaja oli lämmin, osallistuva ja osallistava, tilaa antava ja tasapuolinen. Minua kannatteli se, että jokainen oli niin syvästi tervetullut ja arvokas, jokainen sai oman tilansa ja aikansa."

🗓️ Aika: la 16.5. klo 10.00-16.00 ja su 17.5. klo 10.00-16.00
📍 Tapaamispaikka: MindFaculty Oy:n tilat Helsingin Etu-Töölössä, osoitteessa Apollonkatu 11 A
🔹 Ryhmän koko: 4 - 8 henkilöä. Ryhmä ei sovellu akuutissa kriisissä oleville.
Osallistumismaksu: 280€ / osallistuja / vkonloppu (2 päivää)

Lisätiedot ja ilmoittautuminen: [email protected] tai https://ireneetasalo.fi/ota-yhteytta/

Huom! Mikäli et ole aiemmin ryhmissäni ollut, sovimme ennen ryhmän alkua lyhyen n. 20 min etäkeskusteluhetken puhelimitse ryhmään liittyvien teemojen osalta.
Tämä ennakkotutustuminen mahdollistaa sinulle sen, että saat ryhmästä enemmän irti heti alusta alkaen. Lyhyt pysähtyminen etukäteen auttaa sinua kirkastamaan, mitä oikeasti haluat työstää ja usein jo tämä vaihe tuo ensimmäisiä oivalluksia.
Samalla voin valmistella ryhmää niin, että se vastaa paremmin juuri sinun tilanteeseesi.

Minusta:
Olen Irene ja sinut hyväksyvän läsnäolon kautta aidosti kohtaava ihminen, sertifioitu psykodraamaohjaaja (CP), Ihminen tavattavissa terapeutti ITT® sekä sertifioitu TRE® ohjaaja. Olen traumainformoitu häpeän asiantuntija. Olen ohjannut useamman vuoden eri pituisia psykodraamaryhmiä, olen myös kokenut omalla kasvumatkallani psykodraamamenetelmät käänteentekevinä. Psykodraama toiminnallisena ja kokemuksellisena menetelmänä kun menee suoraan ytimeen, mitä pelkällä puheentasolla ei tavoita.
Ohjaajana olen tarkkanäköinen ja herkkä aistimaan erilaisia vivahteita. Minulle on tärkeää, että ryhmäläiset kokevat ryhmässä turvaa ja tasapuolisuutta. Ryhmissäni syvyys kohtaa ilon!

Olet lämpimästi tervetullut 💗
Tutustu lisää:
https://ireneetasalo.fi/
https://ireneetasalo.fi/psykodraama/
https://www.instagram.com/ireneetasalo/
https://www.facebook.com/irene.etasalo.terapeutti/
https://www.instagram.com/suomenpsykodraama/

Psykodraamasta:
Psykodraama on kokemuksellisesti vaikuttava ryhmäterapian muoto, jonka avulla voit vahvistaa itsetuntemustasi tutkien omaa sisäistä maailmaa sekä vuorovaikutussuhteita toiminnallisten menetelmien avulla. Menetelmän avulla kukin voi tulla nähdyksi, kohdatuksi ja hyväksytyksi omana itsenään koulutetun ohjaajan ja ryhmän vertaistuella luottamuksellisessa ja turvallisessa ilmapiirissä.

Palautteita psykodraamaryhmiini osallistujilta:
”Opin, että tapahtumien näkyväksi tekeminen muuttaa katsontakantaa. Näen tapahtumat uudessa valossa. Energiaa alkaa vapautua muuhun, kun sen ei tarvitse olla sitoutuneena johonkin ikävään muistoon.”
"Pystyin käsittelemään kipeää äitisuhdettani ryhmän päähenkilötyöskentelyn aikana ja myös omaa minäkuvaani"
" Ohjaajan vahva, kuuleva läsnäolo kannatteli sekä se, että kaikki ryhmän jäsenet tulivat ryhmässä tasapuolisesti kuulluksi."
”Ihme on se, että kerta työskentelyllä voi saada ongelmaansa pysyvän helpotuksen.”
"Psykodraaman avulla minun oli mahdollista palata käsittelemään ja viemään päätökseen asia josta olin vuosia tuntenut syyllisyyttä. Siitä seurannut vapauden tunne tuntui konkreettisena keveytenä kehossa. Sain myös uusia näkökulmia syyllisyyden teemaan"

Olet lämpimästi tervetullut mukaan 💗
Lisätiedot ja ilmoittautuminen: [email protected] tai
https://ireneetasalo.fi/ota-yhteytta/
https://ireneetasalo.fi/
https://ireneetasalo.fi/psykodraama/
https://www.instagram.com/ireneetasalo/
https://www.facebook.com/irene.etasalo.terapeutti/
Advertisement

Event Venue

Apollonkatu 11a, FI-00100 Helsinki, Suomi, Apollonkatu 11a, FI-00100 Helsinki, Suomi, Helsinki, Finland

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Helsinki

The Comedy Store (UK), KULT, Helsinki 16.5.2026
Sat, 16 May at 07:00 pm The Comedy Store (UK), KULT, Helsinki 16.5.2026

KULT Helsinki

Pekka Heino, 16.5. Helsinki, Bierhaus Kamppi
Sat, 16 May at 07:00 pm Pekka Heino, 16.5. Helsinki, Bierhaus Kamppi

Bierhaus Kamppi

MAYLODY 26 Music Show
Sat, 16 May at 07:00 pm MAYLODY 26 Music Show

Tiivistämö

CONCERT 90\u2019s X 2000\u2019s \u0e28\u0e36\u0e01\u0e40\u0e1e\u0e25\u0e07\u0e2e\u0e34\u0e15
Sat, 16 May at 07:00 pm CONCERT 90’s X 2000’s ศึกเพลงฮิต

Töölönlahdenkatu 3, Helsinki

\ud83e\udd4a ICE CAGE 7: SUOMEN ISOIN KISAKATSOMO ON MALJASSA! \ud83e\udd4a
Sat, 16 May at 07:15 pm 🥊 ICE CAGE 7: SUOMEN ISOIN KISAKATSOMO ON MALJASSA! 🥊

Hietalahdenranta 6, 00120 Helsinki, Finland

Seasons Ending Party Salsa & Bachata 16.5.
Sat, 16 May at 07:30 pm Seasons Ending Party Salsa & Bachata 16.5.

Energiakatu 3, Helsinki

Alchemy: Finnish Tribute to Dire Straits \/ G Livelab Helsinki
Sat, 16 May at 08:00 pm Alchemy: Finnish Tribute to Dire Straits / G Livelab Helsinki

Yrjönkatu 3, 00120 Helsinki, Finland

Viking XPRS Goes Cuba
Sat, 16 May at 08:00 pm Viking XPRS Goes Cuba

Viking XPRS

Technicolour \/\/ On The Rocks
Sat, 16 May at 08:00 pm Technicolour // On The Rocks

Mikonkatu 15, 00100 Helsinki, Finland

Vahinkolapsi, Riasa ja Lirpo
Sat, 16 May at 08:00 pm Vahinkolapsi, Riasa ja Lirpo

Lip & Sip Bar and Bistro

Olavi Uusivirta in Helsinki
Sat, 16 May at 08:00 pm Olavi Uusivirta in Helsinki

Tavastia Club

Helsinki is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Helsinki Events