Advertisement
Serdecznie zapraszamy na premierę szczególnej publikacji - przewodnika po biegowo-spacerowych trasach Nowej Huty, które opowiadamy dla Was na nowo, inaczej. Piękne teksty, wyjątkowe grafiki, wspólna pasja. Przewodnik jest wynikiem naszych wspólnych pasji, miłości do Nowej Huty i do małych detali codzienności. Zapraszamy na spotkanie z twórczyniami i twórcami – a trochę nas jest ;-) – na wieczór pełen rozmów, zachwytów, dobrej herbaty i radości.
Zespół projektowy: Gosia Hajto, Angelika Klik, Jadwiga Bryś, Bartek Giżycki, Kamil Zieleziński. Opracowanie graficzne: Monika Orzeł. Koordynacja dostępności: Magda Kotula
O PROJEKCIE:
„Nowa Huta 75. Przestrzeń uwolniona” to przedsięwzięcie, które realizowane jest z okazji jubileuszu 75-lecia powstania Nowej Huty. A my chcemy się cieszyć się tak, jak lubimy najbardziej. Chcemy biegać, a jednocześnie się zatrzymać. Spacerować i pochylać się nad miejscami, które mijamy na co dzień, pośród których żyjemy, mieszkamy, dorastamy.
Chcemy dać Wam nowy sposób na zwiedzanie przestrzeni Nowej Huty. Sposób, który łączy najciekawsze historie z aktywnościami wspierającymi nasz dobrostan fizyczny i psychiczny: bieganiem i spacerowaniem. Opracowaliśmy trzy trasy biegowo-spacerowe w nowohuckiej przestrzeni, dostosowane do różnych osób, stopnia przygotowania czy wieku. Wzięliśmy nawet pod uwagę naszych psich towarzyszy. Naszą uwagę koncentrujemy na ikonicznych punktach i zarazem tych, które są częścią naszej codzienności. Miejscach, które zmieniają się wraz z porami dnia i cyklicznością przyrody.
Pierwsza z tras biegowo-spacerowych prowadzi przez historię nowohuckich neonów. Wpisane w krajobraz Nowej Huty, niektóre z nich nadal rozświetlają przestrzeń, inne zaś pozostały jedynie śladem na pustej ścianie lub stały się punktem orientacyjnym – miejscem, w którym umawiamy się na spotkania.
Druga trasa opowie o rzeźbach rozmieszczonych w przestrzeni dzielnicy. Czasami zapomnianych, niepozornych, mijanych bez mrugnięcia – znajdujących się na skwerach, w parkach, placach zabaw czy w osiedlowych podwórkach. Zachęcimy Was do poznania między innymi Delfina, który znajduje się niedaleko Ośrodka Kultury Norwida i ARTzony Ośrodka Kultury Norwida – rzeźbie, która jednoczy mieszkanki i mieszkańców osiedla Górali. Nowohuckie rzeźby i instalacje staną się Waszymi towarzyszkami i świadkiniami spacerów, biegania i odkrywania Nowej Huty na nowo.
Trzecia ścieżka będzie poświęcona Jadwidze, Królowej Polski – historycznej ikonie. Czy uda się znaleźć punkt, który połączy ją z terenami, na których powstała Nowa Huta? Trasa poprowadzi przez Łąki Nowohuckie, a wytchnienie zapewni przystanek w Opactwie Cystersów w Mogile. Na tę trasę zaprosimy również Waszych czworonożnych przyjaciół, ponieważ jest to ścieżka dedykowana aktywnościom, które możecie realizować wspólnie z nimi. Jedno jest pewne – zakończymy tę przebieżkę najlepszym możliwym widokiem: rozległymi Łąkami i Beskidem w tle.
W ramach projektu przygotowane zostaną specjalne mapki z wytyczonymi trasami, mały przewodnik w wersji papierowej i elektronicznej oraz audioprzewodnik.
To wszystko przed nami – dla Was.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
os. Górali 5, 31-959 Kraków, Poland, osiedle Górali 5, 31-959 Kraków, Polska,Kraków, Poland, Krakow