Praktyki i Pieśni Aktywnej Nadziei

Sun Sep 28 2025 at 10:00 am to 07:00 pm UTC+02:00

państwomiasto | Warsaw

Annalena. Ta, kt\u00f3ra \u015bni nowe pie\u015bni.
Publisher/HostAnnalena. Ta, która śni nowe pieśni.
Praktyki i Pie\u015bni Aktywnej Nadziei
Advertisement
Zapraszamy na warsztat praktyk Aktywnej Nadziei zaproponowanych m.in. przez Joannę Macy.
Tym razem spotykamy się tydzień po jesiennej równonocy. Warsztat odbywa się w nurcie Praktyki Ponownego Połączenia (ang. Work That Reconnects), zaproponowanej m.in. przez pionierkę ruchu głębokiej ekologii, Joannę Macy*. Nie musisz znać jej książek, teorii ani umieć śpiewać, aby wziąć w nim udział. Jako że Joanna przeszła niedawno do świata naszych przodków, będzie to dla nas także okazja do wyrażenia wdzięczności za jej niezwykły wkład w pracę na rzecz Ziemi.
🌼 “Aktywna Nadzieja jest praktyką. Jest jak tai chi czy ogrodnictwo. Jest raczej czymś, co robimy niż czymś, co mamy. To proces, który możemy zastosować do każdej sytuacji, a obejmuje on trzy kluczowe kroki. Po pierwsze, zaczynamy tam, gdzie jesteśmy, by wyrobić sobie jasny ogląd rzeczywistości, uznać to, co postrzegamy i czujemy. Po drugie, identyfikujemy to, na co mamy nadzieję, w kategoriach kierunku, w którym chcemy zmierzać, lub wartości, które chcemy widzieć i realizować. Po trzecie, podejmujemy kroki, które przemieszczają nas lub sytuację w tym kierunku. Jako, że Aktywna Nadzieja nie wymaga optymizmu, możemy stosować ją również w tych obszarach, w których czujemy się bezsilni.”
- Chris Johnstone i Joanna Macy, "Aktywna Nadzieja"
🌼 Czego możesz się spodziewać:
Usłyszenia siebie i innych w formule kręgu i wspólnym doświadczaniu wszystkich etapów spirali aktywnej nadziei: gruntującej wdzięczności, spotkania z bólem świata, spojrzenia nowymi oczami, pójścia naprzód.
Spotkania ze swoją własną głębią, która możliwa jest do poczucia dzięki wejściu w kontakt ze swoim organicznym, żywym głosem - nie musisz śpiewać jeśli nie chcesz, słuchanie także jest piękną formą uczestnictwa.
Celebracji Równonocy i okresu plonów we wdzięczności za dary Matki Ziem oraz wspólnego posiłku, który składkowo stworzymy razem i swobodnego czasu w ogrodzie po zakończeniu części głównej warsztatu.
W kręgu pojawią się także:
- zasady, które stworzą bezpieczną atmosferę do podzielenia się ważnymi przemyśleniami,
- proste ćwiczenia, takich jak rozmowa w parach, w mniejszych grupach, oraz dobrowolnie w większym gronie,
- pieśni, które pozwolą nam poczuć się bliżej siebie, ziemi, i siebie nawzajem,
- spotkania z emocjami dotyczącymi stanu Ziemi i społeczeństwa, z którymi na co dzień w mniejszym stopniu dzielimy się z innymi ludźmi (takimi jak ból, strach, lęk, gniew, poczucie pustki)
🌼 Warsztaty odbędą się w Warszawie, w sobotę 28 września, godz. 10.00-19.00 (część warsztatowa trwa do 17.00 potem - dla chętnych - wspólny czas w kameralnej przestrzeni jednego z domków lub ogrodu Osiedla Jazdów.
🌼 Zgłoszenia wyłącznie poprzez formularz:
https://forms.gle/Z9qNNcmY5Xx9kRBx7

⏳ Na zgłoszenia czekamy nie później niż do środy, 24 września. Liczba miejsc ograniczona,
o rezerwacji miejsca decyduje kolejność zgłoszeń potwierdzonych wpłatą zadatku.
🌼 Koszt uczestnictwa:
Zapraszamy na warsztaty praktykując ekonomię daru.
Sprawdź ze sobą, ile chcesz i ile możesz wpłacić i wybierz niższą kwotę.
Jeśli jednak nie czujesz teraz chęci do udziału w proponowanej przez nas ekonomii daru, możesz wybrać odpowiednią dla Ciebie kwotę na podstawie proponowanych widełek [200-400].
Więcej informacji na temat ekonomii daru znajdziesz w formularzu zgłoszeniowym.
🌼 Warunkiem rezerwacji miejsca na warsztacie jest wpłata zadatku w wysokości 100 zł. Zadatek zostanie zaliczony na poczet opłaty za uczestnictwo. Nr rachunku do wpłaty zadatku znajdziesz w formularzu zgłoszeniowym. Zadatek może zostać zwrócony, jeśli:
- odwołasz udział w warsztacie nie później niż 7 dni przed jego terminem tj. do 21 września;
- zadeklarujesz mniejszą formę wymiany za udział w warsztacie niż 100 zł (wpłacasz zadatek, po warsztacie zwracamy różnicę);
- warsztat zostanie odwołany z przyczyn od nas niezależnych lub do 22 września nie zbierze się wystarczająca grupa chętnych - co najmniej 8 - osób.
🌼 Osoby zapraszające:
Annalena Mackiewicz
Jestem pieśniarką, kompozytorką, facylitatorką kręgów pieśni i warsztatów poświęconych mocy śpiewania.
Przez około 10 lat pracowałam jako psycholożka z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w placówkach edukacyjnych i terapeutycznych. Ukończyłam studia na kierunku Społeczna Psychologia Kliniczna, szkołę trenerską INTRA, szkoliłam się w psychoterapii w nurtach humanistycznych. Od dziecka moją miłością były natura, muzyka, taniec i kreatywne życie. Odebrałam klasyczne muzyczne wykształcenie ale ostatenczną inspirację do pracy z muzyką odnalazłam dopiero mieszkając i ucząc się w Andach od społeczności zanurzonej nieprzerwanie od tysięcy lat w pierwotnej jedności z Naturą. Od tamtego czasu propaguję i celebruję twórczość i ekspresję artystyczną jako przypisaną wszystkim stworzeniom moc przejawiania się, niosącą moc oczyszczenia i łączenia się z siłą życia na głębokim, witalnym poziomie.
Tu możesz mnie posłuchać :
https://www.youtube.com/@annalena27

Piotr Cykowski
Prowadzę kręgi oraz warsztaty inspirowane Praktyką Ponownego Połączenia, uczestniczę w Szkole Integralnej Ekopsychologii, ukończyłem m.in. Międzywydziałowe Studia Ochrony Środowiska, Szkołę Trenerów TROP, Szkołę Liderów, od ponad 20 lat jestem aktywistą praw człowieka a od 10 działam na rzecz ochrony klimatu, działałem w organizacjach działających przeciwko dyskryminacji, uczestniczyłem m.in. w Obozach Dla Klimatu, współtworzyłem Ruch Solidarności Klimatycznej, na co dzień pracuję w Akcji Demokracji gdzie odpowiadam m.in. za kampanie dotyczące środowiska i klimatu. Działam na rzecz tworzenia w Polsce przestrzeni do spotkania z głęboką ekologią, mądrością Joanny Macy oraz z Praktyką Ponownego Połączenia; emocjonalne, fizyczne i duchowe oddzielenie od Ziemi i sieci życia (przyrody) uważam za jedną z fundamentalnych przyczyn kryzysu planetarnego (klimatycznego ekologicznego i społecznego).

* Joanna Macy (ur. 1929. zm. 2025) - badaczka buddyzmu, teorii systemów i ekologii głębokiej, jest szanowanym głosem w ruchach na rzecz pokoju, sprawiedliwości i ekologii. Jako główna nauczycielka Praktyki Ponownego Połączenia (Work That Reconnect) przeplata swoją naukę z sześcioma dekadami aktywizmu. W warsztatach i szkoleniach Joanny wzięły udział setki tysięcy ludzi na całym świecie. Jej metody grupowe zostały przyjęte i zaadaptowane na szerszą skalę w ruchach aktywistycznych, programach akademickich i organizacjach społecznych. W obliczu przytłaczających kryzysów społecznych i ekologicznych metoda ta pomaga ludziom przekształcić rozpacz i apatię w konstruktywne, wspólne działanie. Autorka/współautorka kilkunastu książek, czego po polsku dotychczas opublikowane zostały trzy: “Myśląc jak góra”, wyd. Pusty Obłok, 1992 r., “Aktywna Nadzieja. Jak spojrzeć prawdzie w oczy i w kreatywny sposób sprostać katastrofie, w której uczestniczymy”, wyd. Krytyka Polityczna, 2023 r., oraz “Świat we mnie, Ja w świecie. W stronę planetarnego przebudzenia”, wyd. Współbycie, 2024 r.

Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

państwomiasto, ulica Jazdów 3/12, 00-467 Śródmieście, Polska, Warsaw, Poland

Tickets

Sharing is Caring:

More Events in Warsaw

Skalne miasta Adrszpach i Teplickie Ska\u0142y #1 \ud83c\udde8\ud83c\uddff
Sat, 27 Sep at 11:30 pm Skalne miasta Adrszpach i Teplickie Skały #1 🇨🇿

przystanek przy ul. Emilii Plater 47 w Warszawie

 W\u0119dr\u00f3wki po Roztoczu - Szumy na Tanwi, Zwierzyniec, Stawy Echo, Roztocza\u0144ski PN #2
Sun, 28 Sep at 05:30 am Wędrówki po Roztoczu - Szumy na Tanwi, Zwierzyniec, Stawy Echo, Roztoczański PN #2

zbiórka w Warszawie, ul. Emilii Plater 47

Maraton Warszawski
Sun, 28 Sep at 09:00 am Maraton Warszawski

Warszawa, Poland

Pobiegnij w Dru\u017cynie Praw Cz\u0142owieka!
Sun, 28 Sep at 09:00 am Pobiegnij w Drużynie Praw Człowieka!

Warszawa, Poland

Msza \u015awi\u0119ta Inauguruj\u0105ca Rok Akademicki 2025\/2026
Sun, 28 Sep at 09:00 am Msza Święta Inaugurująca Rok Akademicki 2025/2026

Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie

Targi Plakatu JESIE\u0143 Warszawa + online
Sun, 28 Sep at 11:00 am Targi Plakatu JESIEŃ Warszawa + online

Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy

Pierwsze spotkanie SoMama - Dla kobiet w ci\u0105\u017cy i mam z maluszkami
Sun, 28 Sep at 11:00 am Pierwsze spotkanie SoMama - Dla kobiet w ciąży i mam z maluszkami

ulica Iwonicka 40, 02-924 Mokotów, Polska

11. Kiermasz jesienny w Acroconie
Sun, 28 Sep at 11:00 am 11. Kiermasz jesienny w Acroconie

ul. Wilanowska 1, 05-500 Jozefosław, Poland

Lekko\u015b\u0107 i swoboda w kontakcie
Sun, 28 Sep at 11:00 am Lekkość i swoboda w kontakcie

ulica Skaryszewska 15, 03-802 Praga-Południe, Polska

Szlakiem wielowyznaniowej Warszawy w kolebce miasta | SPACER
Sun, 28 Sep at 11:00 am Szlakiem wielowyznaniowej Warszawy w kolebce miasta | SPACER

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Warszawie

Warsaw is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Warsaw Events