Advertisement
To trzecia solowa realizacja Pawła Szamburskiego – po „Ceratitis Capitata” (debiutancki album poświęcony muzyce liturgicznej basenu Morza Śródziemnego) oraz „Uroboros” (poświęcony obrzędom przejścia). „Tristis Diabolus” jest z kolei muzyczno-słowną opowieścią, w której Szamburski, wsparty niezwykłymi tekstami Marcina Wichy, dotyka kulturowego fenomenu diabła, czorta i biesa. Teksty te, dziś nabierające dodatkowego znaczenia, pozostają wyjątkowym świadectwem wrażliwości i talentu ich autora, którego tak niedawno pożegnaliśmy.W formie swoistego monodramu, czarownych gawęd, bajań i przyśpiewek artysta bada cienkie linie wyznaczające granice dobra i zła. Próbuje poznać i odciążyć pradawną postać Diabła zdejmując z niego odwieczne, kulturowe brzemię. Momentami stara się w niego wcielić, wesprzeć, współodczuwać lub utożsamić. Wszystko odbywa się w spójnej narracji, którą wyznaczają kolejne utwory Wichy. Spoglądamy zatem na Diabła w wielu odcieniach, na jego symboliczne narodziny i żywot, na jego odwieczne z człowiekiem porachunki. Aby w końcu dostrzec w nim ofiarę czy wręcz trawestację Chrystusa frasobliwego, który dźwiga ciężar grzechów wszelkich i jest już tym zwyczajnie zmęczony, jest smutny.
Paweł Szamburski - kompozytor, improwizator, współzałożyciel (razem z Maciem Morettim) jednego z najbardziej rozpoznawalnych niezależnych wydawnictw muzycznych w Polsce - Lado ABC. Od ponad 20 lat aktywnie działa na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej. Realizuje festiwale, koncerty, warsztaty edukacyjne aktywnie przyczyniając się do promocji i upowszechniania nowej muzyki. Związany z wieloma składami, m.in.: Tupika, Cukunft, Horny Trees, Sza/Za i Bastarda. Tworzy muzykę dla filmu, kina niemego, teatru, tańca współczesnego. Najczęściej wykorzystuje klarnet, głos oraz elektronikę.
Jako klarnecista Szamburski współtworzył kilka ważnych zespołów sceny improwizowanej, w tym, powołany przez Mikołaja Trzaskę kwartet klarnetowy Ircha, w którego skład wchodzą: Mikołaj Trzaska, Michał Górczyński, Paweł Szamburski oraz Wacław Zimpel. W 2012 roku ich album "Zikaron Lefany" został uznany płytą roku w rankingu krytyków portalu Jazzarium. Wraz z Raphaelem Rogińskim, Michałem Górczyńskim i Pawłem Szpurą tworzyli kwartet Cukunft – jedną z pierwszych formacji sceny nazywanej dziś nową muzyką żydowską.
Artysta tworzy również projekty solowe tj.: „Ceratitis Capitata” nawiązujący do muzyki liturgicznej pięciu wielkich religii basenu Morza Śródziemnego oraz „Uroboros” stanowiący muzyczny komentarz dla najważniejszych rytuałów i obrzędów przejścia w życiu człowieka.
Współpracował z m.in.: Marią Răducanu, Frankiem Londonem, Joe McPhee'em, Davidem Krakauerem, Kazuchisą Uchihashim, Burkhardem Stanglem, Franzem Hauzingerem, Raphaelem Rogińskim, Candelarią Saenz Valiente, Tomaszem Dudą, Patrykiem Zakrockim, Maciem Morettim, Tomaszem Stańką, Mikołajem Trzaską, Paulem Brodym, Wacławem Zimplem, Noelem Akchote'em, Kubą Kossakiem, Michałem Gosem, Michałem Górczyńskim, Hubertem Zemlerem, Piotrem Bukowskim, Romanem Ślefarskim, Maciejem Trifonidisem Bielawskim, Norbertem Kubaczem, DJ'em Lenarem, DJ'em Olive i z wieloma innymi.
Marcin Wicha - grafik, rysownik, felietonista, pisarz. Autor książek dla dorosłych i dla dzieci. Projektował okładki (m.in. Literatury na Świecie), plakaty i znaki graficzne. Przez kilka lat publikował cotygodniowe rysunkowe komentarze w "Tygodniku Powszechnym". Teksty publikował m.in. w "Autoportrecie", "Literaturze na Świecie" i "Tygodniku Powszechnym". Współpracował z "Gazetą Wyborczą" i miesięcznikiem "Charaktery".
Eseistyczny debiut Wichy, "Jak przestałem kochać design", szybko zdobył dużą popularność dzięki przejrzystemu językowi autora i jego umiejętności najpierw dostrzeżenia, a potem uważnego opisania szczegółów i drobnych zdarzeń. Za swoją drugą książkę, "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", Marcin Wicha został laureatem 22. Nagrody Literackiej Nike w 2018 roku, a jednocześnie wygrał plebiscyt czytelników; jak również – nieco wcześniej – otrzymał Paszport Polityki. W kwietniu 2021 roku nakładem wydawnictwa Karakter ukazała się książka "Kierunek zwiedzania". Wicha postanowił przyjrzeć się w niej Kazimierzowi Malewiczowi. Nie stworzył jednak klasycznej biografii ani powieści historycznej – zamiast tego postanowił napisać oprowadzanie po wymyślonej wystawie Malewicza. Z kolei "Nic drobniej nie będzie", książka Wichy z 2022 roku, to zbiór felietonów publikowanych na łamach "Pisma" i uzupełnione o premierowe teksty. Pisząc z humorem o sprawach bieżących, zwracał uwagę na rzeczy najdrobniejsze, dziejące się przy okazji, a opowiadające o kondycji człowieka, jego lękach, wielkiej historii. W "Gościnnych występach" (2024) zabierał czytelnika na spacer po warszawskim Grochowie i Dessau, pisał o związku typografii z rewolucją, swoich porażkach i zabawnych sytuacjach, które mu się przydarzyły.
Więcej: https://culture.pl/pl/tag/marcin-wicha
Grafika: Stachu Szumski
Bilety w cenie 40 zł dostępne w lokalu lub na bramce w dniu koncertu (płatność gotówką).
Patronat medialny:
Anxious Magazine (https://anxiousmagazine.pl/)
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Plac Szczepański 3, 31-011 Kraków, Poland, plac Szczepański 3, 31-011 Kraków, Polska,Kraków, Poland, Krakow