Advertisement
Z ogromną radością otwieramy 🟢 𝗖𝗔𝗟𝗟 𝗙𝗢𝗥 𝗣𝗔𝗣𝗘𝗥𝗦 🟢 do 2. edycji Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej! 🟣𝟮. 𝙄𝙣𝙩𝙚𝙧𝙙𝙮𝙨𝙘𝙮𝙥𝙡𝙞𝙣𝙖𝙧𝙣𝙖 𝙆𝙤𝙣𝙛𝙚𝙧𝙚𝙣𝙘𝙟𝙖 𝙉𝙖𝙪𝙠𝙤𝙬𝙖 "𝙕𝙖𝙣𝙪𝙧𝙯𝙚𝙣𝙞𝙖. 𝙋𝙮𝙩𝙖𝙣𝙞𝙖 𝙤 𝙥ł𝙮𝙣𝙣𝙤𝙨́𝙘́ 𝙬 𝙘𝙝𝙤𝙧𝙚𝙤𝙜𝙧𝙖𝙛𝙞𝙞 𝙞 𝙩𝙖𝙣́𝙘𝙪"🟣 organizowana przez Krakowskie Centrum Choreograficzne jest preludium do 5. edycji Krakowskiego Festiwalu Tańca. Odbędzie się 11 kwietnia 2025 roku, a motywem przewodnim jest zanurzenie i płynność.
Zanurzenie zarówno osób tańczących, oglądających, piszących, choreografujących czy organizujących. Zanurzenie w zmianach, płynnych przejściach między autentycznością, a kreacją, zmysłowym podążaniu za proponowanymi przez (po)ruszające się ciała artystów ideami, afektami, wyobrażeniami.
Interesuje nas płynność w rozumieniu zarówno metaforycznym, jak i dosłownym oraz związane z zanurzeniem kwestie widoczności i osadzenia. Chcemy przyglądać się kwestiom związanym z relacjami, mobilnością i czasowością.
Rozumiemy płynność jako swego rodzaju kontinuum ruchu, ale i zacieranie granic i przenikanie się między sobą tematów, osób, problemów, idei. Chcemy zagłębić się w dialog dotyczący zanurzenia jako wyczerpania, miękkości, bliskości, uważności, zagłębienia, ożywienia. Dialog stwarzający warunki do potencjalnego spotkania, w którym z jednej konfiguracji (również choreograficznej) powstają inne, następuje wymiana myśli, odczuć i fantazji. Interesuje nas również wymiar środowiskowy tematu – szczególnie w kontekście hydrofeminizmu, który łączy refleksję nad wodą z feministycznym spojrzeniem na troskę i odpowiedzialność. Zależy nam na podjęciu ekologicznych wątków związanych z wodą, zmianami klimatycznymi i relacją między sztuką a środowiskiem.
Płynność odnajdujemy też w kolektywnych sposobach pracy, a co za tym idzie konteksty proponujące inne niż hierarchiczny sposób zarządzania instytucjami kultury, dyskusjami i tworzenie przestrzeni do płynnej wymiany zdań i wspierających dyskusji.
🟩 Zachęcamy do zgłoszeń osoby reprezentujące różne dziedziny (nie tylko z obszaru tańca i choreografii czy teatru) i znajdujące się na różnych etapach kariery – zarówno jeszcze studiujące, jak i te z wieloletnim doświadczeniem. Niezależnie od zdyscyplinowanego, konferencyjnego trybu zależy nam na stworzeniu swobodnej przestrzeni do otwartej wymiany myśli i rozmowy.
🟪 Zapraszamy badaczy_ki do namysłu nad różnymi strategiami we współczesnym performansie, tańcu, choreografii i do sformułowania swoich refleksji w 20-minutowych wystąpieniach. Chcemy przyjrzeć się temu, co sprawia, że w kontekście tańca ten temat wydaje się tak ważny.
Przykładowe zagadnienia i zakresy tematyczne wystąpień:
🟢 procesy twórcze i strategie artystyczne/choreograficzne w kontekście zanurzania, płynności, ciągłości, wariacje na temat miękkości, relacyjności i mobilności
🟣 relacje w perspektywie płynności między wykonywaniem performansu, a jego obserwacją, czyli tym samym między artystami, a obserwującymi
🟢 znaczenie przemian (płynnych - lub nie-płynnych zmian) politycznych w kontekście widoczności sztuki, możliwości zanurzania się w nią
🟣 case study wybranych spektakli/performansów, których głównym tematem jest przepływ, fala, zanurzenie
🟢 koncept płynności w tańcu i choreografii, na scenie i poza nią, pytanie o to jak taniec może odzwierciedlać ideę płynności i w jaki sposób ciało artysty mówi o elastyczności i nieustannych zmianach
🟣 zmiany kształtujące współczesne społeczności i ich dynamikę (w kontekście sztuki, tańca, choreografii, procesów artystycznych i instytucji jako miejsc pracy i tworzenia.
🟢 języki kolektywnego ujawniania potencjału i tworzenia współdzielonych przestrzeni performatywnych (w i wobec instytucji kultury, w choreografii, w tańcu)
🟣 hydrofeminizm, taniec a zmiany klimatyczne, woda jako metafora w choreografii oraz ekofeminizm w kontekście instytucji kultury i troski o środowisko.
Zgłoszenia na Konferencję przyjmujemy 𝗱𝗼 𝟮𝟭 𝗹𝘂𝘁𝗲𝗴𝗼 𝟮𝟬𝟮𝟱 𝘄ł𝗮̨𝗰𝘇𝗻𝗶𝗲, pod adresem [email protected]. W tytule maila prosimy wpisać „zgłoszenie wystąpienia na konferencję”, a w treści i załącznikach zawrzeć:
▪️w treści: planowany tytuł wystąpienia,
▪️w treści: imię, nazwisko, preferowane zaimki, miasto zamieszkania, ew. afiliację,
▪️w załączniku: abstrakt o objętości od 1000 do 1500 znaków,
▪️w załączniku: biogram zgłaszającej się osoby o objętości od 500 do 1500 znaków.
🟩 Przed wysłaniem zgłoszenia prosimy o zapoznanie się z Regulaminem [do pobrania na stronie].
🟪 Nie obowiązują opłaty wstępne.
🟩 Dla osób prelegujących spoza Krakowa przewidywany jest zwrot kosztów podróży do 200 zł netto.
🟪 Po konferencji planowana jest publikacja artykułów prelegentów_ek w formie wydanie bezpłatnego e-booka, który będzie dostępny na stronie Krakowskiego Centrum Choreograficznego.
🟩 Organizator przewiduje wynagrodzenie za nadesłany tekst w kwocie 700 zł brutto.
Organizator: Nowohuckie Centrum Kultury - Krakowskie Centrum Choreograficzne
Koordynatorki: Pamela Bosak, Karolina Graca
Pomoc naukowa: dr Katarzyna Słoboda
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
al. Jana Pawła II 232, 31-913 Kraków, Poland, aleja Jana Pawła II 232, 31-982 Kraków, Polska,Kraków, Poland, Krakow