Advertisement
Passion, stor fingerfärdighet och mystik – det är en konsert med Orientino Duo. Möt den chilenska konsertpianisten, sångerskan och kompositören Tania Naranjo samt darbukamästaren och sångaren från Syrien, Bader Debs.Tillsammans bjuder de två virtuoserna på unika tolkningar av musik från Mellanöstern och Latinamerika, med kärlekssånger och instrumental musik som genom tiderna har förenat dessa två delar av världen.
Tania och Bader framför egna arrangemang av kända sånger och musik av Fairouz, Oum Kalthoum, Dalida, Abdelhalem, Violeta Parra, Mercedes Sosa, Tom Jobim och egna kompositioner.
Orientino Duo hade sin stora premiär i oktober 2024 på Malmö Live under Malmö Folk Festival. Deras unika och starka framträdanden har snabbt attraherat en svensk, mångkulturell och internationell publik i alla åldrar.
Orientino Duo har turnerat i hela Sverige och i Egypten med framträdanden på välkända “The Oud House”, ”Cairo Jazzclubb” och i El Gouna.
Foto: Maher Baradai
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Plåtslagareg. 2, 41757 Gothenburg, Sweden, Plåtslagaregatan 2, SE-417 57 Göteborg, Sverige, Gothenburg, Sweden
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.











