Advertisement
Verden har sjældent haft mere brug for kultur end lige netop nu, og til trods for at opera som regel har op til flere døde i løbet af en aften, så ved vi at musikken forløser det hele til sidst og giver os et håb for fremtiden. I denne urolige tid formår kulturen at samle menneskene og lade os glemme bekymringerne for en stund. Guido Paevatalu kommer sædvanen tro til Ribe med sit ensemble og giver koncert i Klostergården ved Sct. Catharinae kirke. Med uddrag af værker fra de helt store komponister - Monteverdi, Purcell, Mozart, Rossini, Verdi, Wagner, Bizet og Strauss - vil musikken forføre og glæde publikum i sommeraftenen.
Konkurrencen gælder Carmen - så lad dig udfordre på aftenen og vind billetter til andre operaoplevelser.
Medvirkende: Sangere ved Den Kongelige Opera: Guido Paevatalu, Niels Jørgen Riis, Signe Asmussen og Josefine Andersson. Klaverkvartet under ledelse af kgl. kapelmester Leif Greibe med Nina Reintoft på cello, Anton Lasine på violin og Simon Kovacs på klarinet.
Stedet er Klostergården ved Sct. Catharinae kirke i Ribe, og billetprisen er kr. 375,00
Billetsalg: Cafe Quedens tlf. 75 41 10 50 samt www.billetto.dk
Arrangøenr er Kulturforeningen Quedens i samarbejde med Ribe Kloster.
I tilfælde af regn afholdes koncerten inde i kirken. Se mere herom på koncertdagen på www.quedensgaard.dk eller på tlf. 75 41 10 50
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Klostergården, Klostergade 3, , 6760, Ribe, Syddanmark, Klostergade 30, 6760 Ribe, Danmark, Esbjerg, Denmark
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.





