Advertisement
Vi får besøg af dygtige yngre læger og neurologiske patienter fra det virkelige liv! I samarbejde med Fadl har Neurovidenskabelige Selskab for Medicinstuderende sammensat et spændende neurologikursus.
Tilmeld dig vores populære kursus i neurologi på mit.fadl.dk.
I første halvdel får I en grundig gennemgang af neuroanatomi samt undervisning i den neurologiske undersøgelse.
Derefter følger en spændende session med neurologiske cases, hvor vi får besøg af tre neurologiske patienter, som giver deltagerne mulighed for at øve både anamneseoptagelse og neurologisk undersøgelse.
Efter kurset vil deltagerne modtage handouts og materiale, der kan bruges til 10. semester eksamen. Det bliver en fantastisk aften med både teori og praksis – vi glæder os til at se dig!
Målgruppe:
Kurset er primært rettet mod studerende på 10. semester (hoved-hals semestret), men vi byder selvfølgelig alle interesserede velkommen!
Praktisk info:
Der vil være adgang til vand / kaffe, men du bedes selv medbringe madpakke efter behov.
Der er plads til 30 deltagere på kurset.
Advertisement
Event Venue
Grønnegade 93D, 8000 Aarhus, Denmark, Grønnegade 93D, 8000 Aarhus C, Danmark, Arhus, Denmark
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.








