Advertisement
U nedjelju 24. 11. u 19 sati predstavit ćemo rane, crnovalne filmske uratke u režiji 𝐍𝐞𝐧𝐚𝐝𝐚 𝐏𝐮𝐡𝐨𝐯𝐬𝐤𝐨𝐠 – od zaigranog cinéma vérité studentskog filma 𝐶̌𝑖𝑛𝑐̌𝑎 do bunkeriranih i socijalno osjetljivih dokumenata socijalističkog razdoblja 𝑀𝑟𝑡𝑣𝑒 𝑙𝑢𝑘𝑒 i 𝑅𝑢𝑏𝑛𝑖ℎ 𝑝𝑟𝑖𝑧𝑜𝑟𝑎 𝑔𝑙𝑎𝑑𝑖. Nakon projekcije održat će se razgovor s autorom koji će moderirati filmski kritičar Hrvoje Pukšec. Ulaz je slobodan.🎞️🎞️🎞️
Nenad Puhovski jedna je od ključnih osoba u razvoju suvremenog hrvatskog dokumentarca. Filmski je autor te producent i direktor najvećeg regionalnog dokumentarnog festivala ZagrebDox koji u svojem polivalentnom radu sustavno prkosi političkim i inim autoritetima u prošlom i sadašnjem režimu. U sklopu programa gledat ćemo tri pomalo zaboravljena filmska bisera koji demonstriraju impresivnu tematsku raznolikost i sofisticiranu stilsku inovativnost „autora u nastajanju“. Zbog nepokolebljivosti u ukazivanju na loše strane jugoslavenskog društva Puhovski će usprkos početnim nagradama i uspjesima vrlo brzo postati filmski disident dok će njegova redateljska karijera biti osujećena sve do pokretanja vlastite produkcijske kuće Factum u sklopu koje od 1990-ih nadalje stvara vrijedne aktivističke dokumentarce čvrsto ukotvljene u humanističkom počelu.
Mladenački lepršava i šarmantno introspektivna Činča (1972.) posveta je istoimenoj zagrebačkoj djevojci koja gaji glumačke ambicije. Protagonistica i autor zajedno se upuštaju u potragu za odgovorom na pitanje zašto je prati glas da je „čudna“. Činča izravno govori o sebi u kameru, koja odbija zadržati opservacijsku distancu, dok Puhovski izazivački kreće u interakciju sa svojom kolebljivo samosvjesnom muzom. Istodobno s autorskom generacijom socijalno angažiranih hrvatskih dokumentarista, poput Krelje i Papića, Puhovski otkriva slike koje je deklarativno prosperitetno socijalističko društvo skrivalo od pogleda. Mrtva luka (1976.) galerija je totalnih autsajdera koji nemaju nikakve ambicije ili su one svedene na golo preživljavanje. Neizlječivi alkoholičari, senilni starci i dementne starice pomiješani s običnim beskućnicima i gubitnicima opće prakse ispovijedaju intimnu i socijalnu povijest svojih bolesti u krugu prihvatilišta za odrasle i tvore groteskan kolektivni portret. Zbog „surovosti“ kadrova i raskrinkavanja uvjeta života na margini film je zabranjen za prikazivanje punih 15 godina. Rubne slike gladi (1989.) jedan je od rijetkih, ako ne i jedini dokumentarni film koji se bavi fenomenom gladi kao pokazatelja otežanih socijalnih uvjeta kroz priču o otvaranju još jedne pučke kuhinje u vrijeme kada je jugoslavenski socijalizam dosegnuo svoje moralno i ekonomsko dno.
🎞️🎞️🎞️
Više o filmovima na webu!
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
5 Ulica Petra Preradovića, 10000 Zagreb, Croatia, Ulica Petra Preradovića 5, HR-10000 Zagreb, Hrvatska,Zagreb, Croatia
Tickets