Advertisement
13 grudnia 2024 roku miała miejsce premiera najnowszej książki profesora Przemysława Czaplińskiego "Rozbieżne emancypacje. Przewodnik po prozie 1976-2020".30 stycznia będzie okazja spotkać się z autorem w Teatrze Polskim w Poznaniu w ramach cyklu "Nasze obce. Rozmowy o wnętrzu i zewnętrzu polskości".
Rozmowę poprowadzi Joanna B. Bednarek
„Rozbieżne emancypacje” to praca napisana z największym znawstwem, a jednocześnie wyjątkowo komunikatywna i przejrzysta kompozycyjnie. Znakomity – i tak dziś potrzebny – przewodnik po coraz bardziej rozproszonym świecie współczesnej prozy polskiej.
Dariusz Nowacki
Przemysław Czapliński, jeden z najwybitniejszych współczesnych historyków literatury i krytyków literackich, przedstawia aktualną syntezę najważniejszych zjawisk, nurtów i tematów we współczesnej polskiej prozie. Punkty orientacyjne jego opowieści wyznaczają następujące przez kolejne dekady emancypacje: od opresyjnej władzy, wielkich narracji i stereotypowych modeli tożsamości, od rozmaitych uwikłań w przeszłość i pułapek przyszłości.
W ujęciu Czaplińskiego proza jest przewodniczką po zawirowaniach polskiej historii najnowszej. Nie tylko przewrotną rejestratorką historycznych zjawisk, ale także ich aktywną uczestniczką i współtwórczynią. Jak pisze autor: „Literatura nie zmienia historii. Zmienia narracje, którymi o sobie w historii opowiadamy”. Narodziny kultury niezależnej, transformacja, Europa wyobrażona, pisanie kobiet, zwrot ludowy, reportaż, fantastyka i fantasy – to niektóre z tematów podejmowanych w tej książce.
Przemysław Czapliński
Profesor zwyczajny; historyk literatury polskiej i europejskiej ** i XXI wieku, eseista, tłumacz, krytyk; współtwórca Centrum Humanistyki Otwartej (UAM) zajmującego się związkami między prawem i literaturoznawstwem; członek redakcji czasopisma „Teksty Drugie”.
Ostatnie jego publikacje to: „Poruszona mapa. Wyobraźnia geograficzno-kulturowa polskiej literatury przełomu ** i XXI wieku” (2016, przetłumaczona na j. francuski), „Literatura i jej natury” (współautorzy: Joanna B. Bednarek, Dawid Gostyński, 2017), „O jeden las za daleko. Demokracja, kapitalizm i nieposłuszeństwo ekologiczne w Polsce” (współredakcja: J. B. Bednarek, D. Gostyński; 2019), „Tożsamość po pogromie. Świadectwa i interpretacje Marca '68” (współred.: Alina Molisak, 2019); „To wróci. Przeszłość i przyszłość pandemii” (współred. J.B. Bednarek, Warszawa 2022). Laureat nagród: im. Ludwika Frydego (1997), Fundacji im. Kościelskich (1998), im. Kazimierza Wyki (2004), im. Jana Długosza (2017), Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2019). Przedmiotem jego badań jest literatura (polska) i problemy późnej nowoczesności.
Joanna B. Bednarek
Historyczka literatury i kultury współczesnej; dr nauk humanistycznych. Współautorka (z P. Czaplińskim i D. Gostyńskim) książki „Literatura i jej natury" (2017). Współredaktorka kilku tomów zbiorowych, m.in.: „Interpretacje uwalniające" (2018), „O jeden las za daleko. Demokracja, kapitalizm i nieposłuszeństwo ekologiczne w Polsce" (2019), „Poznańska Nagroda Literacka 2015-2020" (2021), „To wróci. Przeszłość i przyszłość pandemii" (2022). Redaktorka naczelna dwutygodnika „CzasKultury.pl". Wspólnie z Przemysławem Czaplińskim prowadzi podcast „Wychodzenie z pochodzenia". Woli działania wspólne od indywidualnych.
Koordynacja cyklu „Nasze obce” – Anna Maśląkowska
Sprzedaż książek podczas spotkania – księgarnia Bookowski.
Spotkanie wokół książki prof. Przemysława Czaplińskiego "Rozbieżne emancypacje. Przewodnik po prozie 1976-2020"
30 stycznia 2025,
g. 18.00,
Duża Scena
Wejściówki w cenie 20 zł dostępne na stronie www.bilety.teatr-polski.pl oraz w kasie biletowej.
W sprawie rezerwacji prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Widzów:
• [email protected]
• +48 61 8520541
• +48 61 8525628
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
27 Grudnia 8/10, 61-737 Poznan, Poland, ulica 27 Grudnia 8/10, 61-737 Poznań, Polska,Poznan, Poland
Tickets