Advertisement
𝐌𝐮𝐬𝐥𝐢𝐧𝐠𝐞𝐡ø𝐬𝐭𝐟𝐞𝐬𝐭 𝟏𝟏. 𝐚𝐩𝐫𝐢𝐥 𝟐𝟎𝟐𝟔 – 𝐒𝐦𝐚𝐠, 𝐬𝐭𝐞𝐦𝐧𝐢𝐧𝐠 𝐨𝐠 𝐟æ𝐥𝐥𝐞𝐬𝐬𝐤𝐚𝐛 𝐢 𝐋ø𝐠𝐬𝐭ø𝐫!
Så er det ENDELIG tid til at få skudt sommersæsonen i gang! Og det gør vi selvfølgelig med årets Muslingehøstfest den 11. april.
Årets første høst af Vilsund Blue-muslinger sejles i land, hvor de forhåbentlig godkendes af oldermandslauget, så de med hestevogn kan fragtes op igennem byen til byens dygtige kokke.
Helt gratis kan du smage de frisklavede muslinger – selvfølgelig ledsaget af en skarp Aalborg Akvavit.
Musikken sørger de lokale Jazz Skaller og Limfjordsmuseets Sømandskor for, mens stemningen breder sig med duften af muslinger fra havnen og gennem hovedgaden.
Tid: 11.00–15.00
Sted: Løgstør – fra havnen og gennem byen
Byens mange butikker holder også åbent, så der er rigeligt med gode grunde til at besøge Muslingebyen denne forårsweekend!
Muslingehøstfesten er støttet af Løgstør Handel, og vi takker vores samarbejdspartnere, Vilsund Blue og De Danske Spritfabrikker, og ikke mindst de mange frivillige, der gør dagen mulig.
Vi glæder os til at se jer!
Advertisement
Event Venue
Løgstør Havn, Løgstør, Selde, Denmark
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.







